Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PKN Orlen dala podnět antimonopolní autoritě EU k vyšetřování kartelu železničních firem v Pobaltí

PKN Orlen dala podnět antimonopolní autoritě EU k vyšetřování kartelu železničních firem v Pobaltí

10.03.2011 16:23
Autor: ČTK

Úředníci antimonopolních orgánů Evropské unie tento týden provedli razii v železničních společnostech v pobaltských zemích a podezírají je, že se podílely na vytvoření kartelu v nákladní železniční dopravě. Jednou z firem, kam úředníci zavítali, jsou litevské státní železnice Lietuvos Geležinkeliai, podnět k vyšetřování dal podle agentury Reuters polský petrochemický koncern PKN Orlen, který je mimo jiné vlastníkem českého Unipetrolu.

"Společnost AB Lietuvos Geležinkeliai (Litevské železnice - pozn. ČTK) navštívili ve dnech 8. až 10. března zástupci antimonopolního oddělení Evropské komise," uvedla firma. "Pokud víme, oddělení dostalo stížnost od polské společnosti PKN Orlen," dodala.

Evropská komise dnes uvedla, že její představitelé provedli neohlášené inspekce v prostorách firem, které působí v odvětví železniční nákladní dopravy a příbuzných oborech v pobaltských zemích. Žádnou z firem ale komise podle svých zvyklostí nejmenovala, protože vyšetřování je teprve na začátku.

"Komise má důvodné podezření, že tyto podniky se mohly dopustit porušení antimonopolních zákonů EU, které zakazují vytvářet kartely a uplatňovat restriktivní obchodní praktiky, případně zneužívat dominantního postavení na trhu," sdělila komise.

PKN Orlen v Litvě vlastní rafinerii. Firma si podle Reuters stěžovala na železniční poplatky, jimiž je zatížena přeprava ropných látek do vývozního terminálu a do sousedních pobaltských zemí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2026
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání
15:55Novo Nordisk se připravuje s pilulkou Wegovy na globální ofenzivu. Do vybraných zemí vstoupí ještě letos
14:34NextEra Energy koupí Dominion Energy za 66,8 miliardy dolarů
14:25Dluhopisy pod tlakem. Výnosy v USA i Japonsku na víceletých maximech  
12:03Úvod týdne trhům kazí dražší ropa a Japonsko  
11:08Varovný signál z Číny. Dubnová data zklamala napříč sektory, nerovnováha se prohlubuje  
9:12Rozbřesk: Česko vládne evropské nezaměstnanosti. Ale je to opravdu důvod k oslavě?
8:51Ropa nad 110 dolary, futures v rudém. Po summitu USA-Čína se pozornost vrací k Íránu  
5:52AI boom dělá z pamětí nedostatkové zboží. Nůžky mezi výherci a poraženými se rychle rozevírají
17.05.2026
14:56Proč v USA reagují trhy na AI jinak než v Evropě?
9:00Víkendář: Bude to s AI a trhem práce podobné, jako s předchozími technologiemi?
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y