Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zemětřesení v Japonsku... denní přehled Trhy, data, výsledky

Zemětřesení v Japonsku... denní přehled Trhy, data, výsledky

11.03.2011 17:49
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Na více než dvojnásobek má v úmyslu zvýšit cenu u svých dodávek hnědého uhlí pro ČEZ a další odběratele společnost Czech Coal. Její šéf Luboš Pavlas uvedl, že pokud se zohlední vývoj cen komodit a vývoj kurzu koruny, cena za gigajoule by se měla pohybovat kolem 70 . Stávající cena je přitom zhruba 30 za gigajoule. Dlouhodobé dojednané kontrakty vyprší s koncem roku 2012. ČEZ ročně nakupuje od třetích stran asi 8,5 milionu tun hnědého uhlí a zhruba 60-70 % svých potřeb kryje z vlastních zdrojů.

Česká ekonomika v závěru loňského roku rostla pomaleji, než uváděl předchozí rychlý odhad. Zpřesněná data uvádí, že se HDP zvýšil o 0,3 % ve srovnání s předchozím, resp. 2,6 % meziročně. Za celý loňský rok se HDP zvýšil o 2,2 % po propadu o 4,0 % v roce 2009. Srovnání s ostatními zeměmi ukazuje, že česká ekonomika loni dosáhla rychlejšího růstu než většina evropských zemí. HDP celé Evropské unie loni stouplo o 1,7 %.

Průmyslová výroba za leden vzrostla o 16,9 %, zatímco trh počítal s 13% růstem. Údaj za minulý měsíc byl revidován na 12 %. Ve struktuře průmyslu žádné velké překvapení není - stále zůstává klíčovým tahounem výroba aut a k růstu dále přispívá produkce kovů a kovodělných výrobků, elektronika a strojírenství.

Evropa:
Španělská národní banka vyčíslila akutní kapitálový deficit v bankovním sektoru na 15 mld. EUR. Banky mají 15 dní na zformování plánů na navýšení kapitálu. Vláda se navíc snaží banky motivovat k navýšení kapitálu z privátních zdrojů. Po bankách, které zalistují na burze alespoň 20 % svých akcií, bude požadován jádrový Tier 1 poměr na úrovni 8 % místo 10 % pro banky, které jsou plně v soukromých rukách.

Společnosti Daimler a Rolls Royce nevidí žádný důvod na zvýšení ceny nabízené za převzetí výrobce dieselových motorů Tognum.

Norští regulátoři se přiklánějí na stranu švédských kolegů a uvažují o zavedení jedněch z nejtvrdších kapitálových požadavků na světě. Švédsko požaduje po bankách kapitálovou přiměřenost na úrovni 12 %, po systémově důležitých institucích dokonce 15 % od roku 2013.

USA:
Společnost PIMCO zakládá novou verzi svého Total Return fondu, která nebude investovat do rizikových dluhopisů, opcí a nebude v takové míře využívat finanční páky.

Data ze zámoří přinesla smíšenou informaci. Maloobchodní tržby se v únoru meziměsíčně zvýšily přesně o očekávané 1,0 %. Zároveň byl revidován lednový růst z 0,3 % na 0,7 %. V meziročním srovnání je obrat v obchodech o 8,9 % vyšší.

Spotřebitelská důvěra tento měsíc překvapivě výrazně klesla na 68,2 bodu z únorových 77,5 bodu. Počítalo se pouze s mírným snížením na 76,3 bodu.

Ostatní:
Australská Riversdale Mining plánuje prodej dluhopisů o objemu 2 mld. USD, pokud nevyjde pokus o převzetí ze strany Rio Tinto. Prostředky získané emisí dluhu by měly být použity na financování dvou uhelných projektů v Africe.

Japonsko postihlo zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy stupnice s následnou vlnou tsunami. Zjištěné ztráty na životech jsou prozatím ve stovkách. Dopady na ekonomiku ještě nelze odhadnout. Postižena byla jedna z velkých rafinérií, která představuje pětinu z celkových japonských kapacit. Uzavřena byla jedna z jaderných elektráren, jedno letiště a některé závody Toyoty. Japonská centrální banka zareagovala příslibem dostatku likvidity k zajištění finanční stability.

Čína v noci nabídla obvyklou měsíční dávku makroekonomických dat. Průmyslová výroba předčila očekávání a meziročně se zvýšila o 14,9 %, maloobchodní tržby naopak růstem o 11,6 % za očekáváním zaostaly. Inflace ve spotřebitelských cenách zůstává na 4,9 %, inflace ve výrobních cenách zrychlila z 6,6 % na 7,2 %.

Očekávaná data následujícího dne:
CET Událost konsensus předchozí
10:00 ČR - Běžný účet za leden 9,0 mld. -0,7 % mld.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data