Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Shell chce do roku 2014 zvýšit svou produkci ropy o 12 procent

Shell chce do roku 2014 zvýšit svou produkci ropy o 12 procent

15.03.2011 15:57
Autor: ČTK

Britsko-nizozemský ropný koncern Royal Dutch Shell chce do roku 2014 zvýšit svou produkci ropy proti minulému roku o 12 procent. V dnešní prezentaci tak podnik předložil jeden z nejvyšších nárůstů v odvětví. Čisté kapitálové investice na roky 2011 až 2014 pak Shell odhaduje na 100 miliard dolarů (1,76 bilionu korun) a chystá další snižování nákladů v rafineriích.

Shell předpokládá, že v roce 2014 bude jeho produkce dosahovat 3,7 milionu barelů ropného ekvivalentu za den. S odhadem kapitálové investice přišel podnik i za současného rozkolísání ropných cen na světovém trhu. Do průzkumu a těžby Shell investoval přes 100 miliard dolarů i v posledních pěti letech.

Generální ředitel Shellu Peter Voser uvedl, že nepokoje na Blízkém východě ovlivnily kolísání na trhu krátkodobě. Nepoznamenaly ale makroekonomické trendy, podle nichž se růst podnikání Shellu odvíjí. Manažer shrnul, že vývoj ve světě určuje silný nárůst populace a životního standardu, s nimiž roste poptávka po energiích.

Akcie Shellu dnes klesly v Londýně o 1,5 procenta na 2,089 pence. Index Stoxx 600 evropských ropných a plynárenských firem ale měl tou dobou ztrátu 3,4 procenta.

Studie dalšího rozvoje těžby, které má Shell rozpracované, pokrývají zdroje přes deset miliard barelů ropného ekvivalentu. Proti roku 2009 je to nárůst o dvě miliardy, napsala agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2026
13:00ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:42Příliš nonšalantní trhy, nebo nástup na jedno z nejlepších akciových období našich životů?
11:57Akcie převážně červené. Ropa míří k 115 dolarům, na programu big tech a Fed  
10:36MakroMixér: Energetické trhy nejsou v panice, bezemisní zdroje tlačí ceny dolů. Pavel Řežábek o plynu, elektřině a konci uhlí
10:16Největší švýcarská banka UBS prudce zvýšila čtvrtletní zisk
9:57Kone kupuje TK Elevator, vznikne největší výrobce výtahů na světě
9:50Začátek roku byl pro Mercedes méně špatný, než se čekalo. Věří v obrat ve druhé polovině roku
9:00mmcité ve čtvrtém kvartále zrychlila růst, tržby vzrostly o 23 procent
8:53Rozbřesk: Ropný kartel slábne, koruna zpět v letargii
8:49Trhy vyčkávají na sazby Fedu a big tech, SAE opouštějí OPEC a futures jsou smíšené  
8:45ČEZ, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
6:00Preview Erste: Začátek nové kapitoly ziskovosti skupiny?  
28.04.2026
22:03Wall Street pod tlakem: technologie brzdí trh, pochybnosti k AI sílí  
17:19Jaký dopad by mohla mít umělá inteligence na dolar?
15:34OpenAI nesplnila dílčí cíle a stáhla dolů akcie svých partnerů
15:14Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
15:09Spojené arabské emiráty opouštějí OPEC
14:43Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 18 procent, zlepšila i výhled na celý rok
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba