Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Státy musí prodloužit věk odchodu do důchodu, jiná udržitelná cesta není

OECD: Státy musí prodloužit věk odchodu do důchodu, jiná udržitelná cesta není

17.3.2011 17:22
Autor: mediafax

Přesvědčit lidi, aby pracovali déle, je jedinou možností, jak udržet v chodu důchodové systémy, aniž by bylo nutné snížit dávky tak, že by to uvrhlo důchodce do chudoby, uvedla ve zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.

Organizace ve zprávě uvedla, že země po celém světě budou muset zvýšit věk odchodu do důchodu, a to přestože tento krok u obyvatel čelí hluboko zakořeněné opozici.

"I když to bude pro lidi, kteří nechtějí, velmi těžké, pracovat déle je nejméně bolestivou možností," domnívá se ředitelka oddělení pro sociální politiku OECD Monika Queisserová. "Existuje riziko, že v odlišném případě nebude dostatek příjmů," dodala.

Standardní doba odchodu do důchodu se ve většině zemí OECD pohybuje na úrovni 65 let, ale mnoho lidí přestává pracovat dříve. Muži odchází do penze okolo 63 až 64 let, zatímco ženy v 62 letech.

Vzhledem ke skutečnosti, že průměrná délka života se prodlužuje, dřívější odchod do důchodu přestane být normou a lidé by měli pracovat do zhruba 66 let. Podle OECD by se "efektivní" věk odchodu do důchodu měl dostat na úroveň 66,6 let pro muže a 65,8 let pro ženy.

Vedle posunutí věku odchodu do důchodu by se země měly zaměřit i na vypracování takových politik, které by pomohly nejchudším důchodcům a podpořily soukromé systémy spoření, uzavřela Queisserová.


Váš názor
  • sociálny štát
    17.3.2011 21:05

    Vďaka týmto eurosocialistom je čoraz zjavnejšie, že tí, čo vedia robiť, budú robiť až kým nepadnú mŕtvi, aby bolo dosť peňazí pre všetkých, ktorí robiť nevedia alebo nechcú. Tomu sa vraví sociálny štát. Tvoria ho dve kasty: Prvá ( A ) pracuje a odvádza štátu desiatky, za čo dostane nádej, že sa jej možno raz aspoň časť vráti ak sa dožije dôchodku. Druhá kasta nepracuje a roky do dôchodku počítať nemusí, pretože celý život žije z dávok, na ktoré pracujú príslušníci kasty A. Systém je dlhodobo neudržateľný z dôvodu 5-násobne vyššej reprodučnej miery príslušníkov kasty B. Keďže s týmto faktom nedokážu spraviť vôbec nič, "riešia" to obmedzením doby poberania dôchodku pracujúcimi.
    Juro
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y