Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: K růstu ceny zlata v posledních letech asi hodně přispěl Írán

FT: K růstu ceny zlata v posledních letech asi hodně přispěl Írán

21.03.2011 13:33
Autor: ČTK

Za růstem cen zlata v posledních deseti letech může stát z valné části také Írán. Napsal to dnes ekonomický list Financial Times (FT), který se odvolává na záznamy zveřejněné na serveru WikiLeaks. Podle nich o tomto zjištění informoval představitel britské centrální banky Andrew Bailey někoho z amerických činitelů. Jeho jméno FT neuvádí. Záznamy pocházejí už z roku 2006.

Ačkoli zveřejněné informace nikdo ze zúčastněných nepotvrdil, podle FT je to poprvé, co se věrohodným způsobem potvrzuje, že Teherán ve velkém kupuje zlato na mezinárodních trzích. Jeho důvody jsou přitom hlavně politické. Kvůli rostoucímu napětí mezi Íránem a Západem se prý Teherán snaží omezit v rezervách dolary.

Bailey podle WikiLeaks americkému činiteli řekl, že britská centrální banka si všimla citelných změn v chování Teheránu na mezinárodních trzích a zaznamenala snahu Íránu měnit dolary za zlato. Britové si myslí, že Teherán se tímto způsobem snaží ochránit své devizové rezervy a snížit riziko, že o ně v případném mezinárodním konfliktu přijde.

Cena zlata se v posledních deseti letech zvýšila ze zhruba 250 dolarů na dnešních více než 1400 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). To je růst na více než pětinásobek. Nejvíce zlata podle statistik nakupuje Čína, Rusko a Indie.

Írán patří mezi prvních 20 zemí s největšími rezervami zlata. Přesná data sice nejsou známa, analytici se ale domnívají, že Írán může mít více než 300 tun kovu. Mezinárodní měnový fond má poslední data za Írán z roku 1996. Tehdy měl Írán podle MMF v rezervách 168,4 tuny zlata.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.11.2025
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii
10:49Moneta schválila vyplacení mimořádné dividendy 4 koruny na akcii
10:32Bitcoin padá pod 97 tisíc USD. Nucené likvidace za miliardu dolarů
10:04Amazon s Microsoftem jdou proti Nvidii. Podporují zákon omezující vývoz čipů do Číny
9:54Siemens Energy zvyšuje projekce díky AI a silné poptávce, akcie přidaly přes 12 %
8:58Rozbřesk: Evropský průmysl v kladných číslech, výkony jsou však velmi váhavé
8:49CZG a Moneta svolávají valnou hromadu, Evropa tlačí na Google a bitcoin propadl pod 100 000 dolarů  
6:08Evropské akcie překonaly obavy. Jejich zisky rostou, valuace zůstávají atraktivní  
13.11.2025
22:00Americké akciové indexy se výrazně propadají  
17:19Inflace je vždy monetárním jevem
16:37Disney zklamal na tržbách a varuje před nižším ziskem v prvním kvartálu. Akcie odepisují 8 %
16:08Mobius: Korekci na AI využiji k nákupům, dolar bude posilovat
14:40Po první polovině roku se růst evropských zbrojařů zasekl  
13:09Čínský gigant Tencent překonal očekávání, AI využívá chytře a efektivně  
12:01Merck překonal svými výsledky odhady, akcie rostou o šest procent
11:14Shutdown končí, trhy už nechává v klidu. Na data si nejspíš ještě chvíli počkáme  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y