Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Businesseurope: V reformách nejvíce pokročily Německo a Švédsko, česká ekonomika těží z dobré konkurenceschopnosti

Businesseurope: V reformách nejvíce pokročily Německo a Švédsko, česká ekonomika těží z dobré konkurenceschopnosti

22.03.2011 18:17
Autor: ČTK

Na čele evropských zemí v celkovém hodnocení dosaženého pokroku v ekonomických reformních opatřeních vůči předchozímu roku jsou Německo, Švédsko a Finsko. Vyplývá to z reformního barometru zveřejněného dnes Konfederací evropského podnikání (Businesseurope), který se zabývá ekonomickou kondicí evropských zemí a postupem reformních změn z pohledu 40 národních členských svazů.

Ekonomiky nejlépe hodnocených zemí vykazovaly vysokou úroveň produktivity práce, robustní průmyslovou základnu, silnou pozici v oblasti vnější ekonomické rovnováhy a poměrně dobrý stav veřejných financí. "ČR se stejně jako Polsko a Slovensko letos opět umístila na dobrém místě. Těží ve srovnání s průměrem EU z poměrně dobrého stavu konkurenceschopnosti, nadprůměrného počtu odpracovaných hodin na zaměstnance a obecně příznivým makroekonomickým prostředím,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy Oldřich Körner, který je současně členem Ekonomického a finančního výboru Businesseurope.

Mezi nejslabšími zeměmi se znovu ocitlo Řecko, které opět zhoršilo své výsledky ohledně průmyslové aktivity a exportu, vysoké nezaměstnanosti mládeže a veřejného dluh. Nicméně došlo tam k výraznému zlepšení vládních financí v průběhu roku 2010. Portugalsko je v mírně lepší pozici než Řecko. Čelí však výrazným strukturálním nerovnováhám, zejména nevyrovnanosti vnějších ekonomických vztahů, a nízké úrovni produktivity práce.

Mezi velkými členskými státy Španělsko a Británie vykazují nadprůměrný ukazatel HDP na osobu a úroveň produktivity práce. Na druhé straně disponují relativně menší průmyslovou základnou a trpí vysokými schodky státních rozpočtů. Španělsko čelí také vysoké nezaměstnanosti a Británie vykazuje nízkou úroveň soukromých i veřejných investic.

Itálie trpí zase nízkou úrovní účasti obyvatelstva na pracovním trhu, má slabší exportní výkon a vysoký veřejný dluh. Na druhé straně vykázala v roce 2010 dobrý stav vládních financí, nízkou úroveň soukromého a vnějšího zadlužení a vysokou úroveň soukromých investic. Francie vykazuje jednu z nejvyšších úrovní hodinové produktivity práce mezi průmyslovými zeměmi a na druhé straně trpí nízkou úrovní využití práce a odpracovaných hodin, nízkou ziskovostí firem, vysokým zdaněním a ztrátou podílu na exportních trzích.

Reformní barometr definoval plusy a minusy evropské ekonomiky, mimo jiné upozornil na přetrvávající zaostávání za ekonomikou Spojených států a na dynamicky se rozvíjející třetí trhy, zejména zemí BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína). "V nových podmínkách po recesi vykazuje Evropa menší výkonnost než americká ekonomika, která čelí obdobným rozpočtovým a makroekonomickým problémům. Rychle se rozvíjející trhy BRIC zemí vykazují ještě rychlejší zotavení z recese a významně roste jejich podíl na světové ekonomice," uvedla Businesseurope.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university