Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Za jadernou otočkou Německa a Merkelové jsou nedělní zemské volby, citovala média Brüderleho. Ten to teď odmítá

Za jadernou otočkou Německa a Merkelové jsou nedělní zemské volby, citovala média Brüderleho. Ten to teď odmítá

24.3.2011 12:46, aktualizováno: 24.3. 15:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Otevřenou kritiku z vlastní vlády za jaderné kroky měla sklidit německá kancléřka Angela Merkelová z úst německého ministra hospodářství Rainera Brüderleho, člena koaliční strany FDP. „Obrat Německa a rétorika kancléřky Merkelové ohledně budoucnosti jaderné energetiky je součástí předvolebního prostředí před (nedělními) zemskými volbami a není racionální,“ vyslovil se nebývale otevřeně ministr podle dnešního vydání deníku Süddeutsche Zeitung (SZ), jehož slova následně přinesla také agentura DPA, na setkání lídrů německého podnikatelského sektoru. Ostré vyjádření ministr sám ale později zpochybnil a uvedl, že jeho slova "nebyla správně pochopena".

Tuto neděli se v Německu konají zemské volby, ve kterých může 11 milionů obyvatel v Porýní a Bádensku Würtenbersku rozhodnout o ztrátě podpory CDU kancléřky Merkelové a tím potenciálně přiblížit případnému konci i její vládu. Brüderle na setkání s řádově čtyřicítkou manažerů průmyslové asociace BDI podle Süddeutsche Zeitung a DPA, které citovaly jeho vyjádření z konference, měl uvést, že politici jsou před zemskými volbami pod tlakem zemských voleb a veřejného mínění a rozhodnutí tak nejsou vždy racionální. Podle SZ slova ministra přítomným poněkud vyrazila dech. Jednání BDI se účastnili také šéfové německých energetik RWE a E.ON, jejichž akcie pod tlakem jaderného moratoria přišly řádově o desetinu hodnoty.

Po určitém pozdvižení, které na trhu a bezesporu v politických kruzích (údajné?) vyjádření Brüderleho způsobilo, přispěchal samotný šéf BDI Werner Schnappauf s tvrzením, že v přepisu jeho slov, publikovaném BDI, byla chyba.

Předvolební průzkumy ukazují, že Merkelové CDU ztratila od vyhlášení moratoria zhruba 3 procenta v Sasku-Anhaltsku. Klíčové jsou ale nedělní volby. Podle celoněmeckého průzkumu publikovaného tuto středu si 71 procent Němců myslí, že krok kancléřky Merkelové ohledně jaderného moratoria a přehodnocování jaderné budoucnosti Německa je jen a pouze výsledkem předvolebních tanečků. Konec konců, podobně odsouvala za klíčové volby již rozhodování kolem pomoci Řecku…

(Zdroj: Süddeutsche Zeitung, DPA, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    24.3.2011 14:54

    Žijeme v naprosto iracionální době, kdy nás překvapuje a udivuje, že se některý politik vyjádří dokonce "upřímně"... Když člověk vidí, co se děje (a jak rychle) v severní africe a na blízkým východě, nabíjí mě to mírným optimismem, že už dohlédnu na tragický ale zasloužený konec neutuchající snahy federalistů v čele s Merkelovou, 'Šerkézym' a spol. a jejich superdílo se složí jak domeček s karet. Jen co si lidé začnou více uvědomovat náklady a přínosy tohoto "projektu" a ty náklady na ně (jako na daňové polplatníky) začnou doléhat.
    First Knight
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů