Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK: ČR může dávat povolenky elektrárnám zdarma do roku 2019

EK: ČR může dávat povolenky elektrárnám zdarma do roku 2019

29.03.2011 14:19, aktualizováno: 29.3. 15:05
Autor: ČTK

Aktualizováno

Česká republika a devět dalších zemí Evropské unie mohou až do roku 2019 dávat elektrárnám omezené množství povolenek zdarma. Potvrdila to dnes Evropská komise, která současně stanovila pravidla pro přidělování bezplatných povolenek v energetickém sektoru.

Firmy z odvětví energetiky v EU kromě deseti zemí, které si vymohly dočasnou výjimku, budou muset v podstatě všechny povolenky kupovat. Výjimku kromě Česka dostaly Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Kypr, Malta, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Každá povolenka představuje právo vypustit do ovzduší tunu oxidu uhličitého (CO2).

Komise dnes schválila pravidla, jak při poskytování povolenek postupovat. Zmiňovaná desítka zemí musí do konce září poslat komisi žádost, ve které popíše, za jakých podmínek elektrárny povolenky dostanou. Komise ji pak bude posuzovat a může část nebo i celou tuto žádost odmítnout.

"Protože by takováto žádost představovala odchylku od obecného pravidla, že počínaje rokem 2013 musí odvětví energetiky všechny své povolenky kupovat, a to buď v dražbách, nebo na sekundárním trhu, musí komise zajistit, aby tato výjimka neohrožovala celkové cíle směrnice o systému pro obchodování s emisemi a aby byla slučitelná s pravidly pro přidělování státní podpory EU nebo s pravidly vnitřního trhu EU," uvedla komise v dnešním prohlášení.

Komise rovněž podotkla, že pokud některá země bude dávat povolenky zdarma, sníží se jí příjmy z dražeb. Bezplatně přidělované povolenky by totiž měly být vyčleněny z počtu povolenek, které země získá k vydražení.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2026
6:00Preview Erste: Začátek nové kapitoly ziskovosti skupiny?  
28.04.2026
22:03Wall Street pod tlakem: technologie brzdí trh, pochybnosti k AI sílí  
17:19Jaký dopad by mohla mít umělá inteligence na dolar?
15:34OpenAI nesplnila dílčí cíle a stáhla dolů akcie svých partnerů
15:14Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
15:09Spojené arabské emiráty opouštějí OPEC
14:43Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 18 procent, zlepšila i výhled na celý rok
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA
13:40TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva společnosti TOMA, a.s. za rok 2025
13:30TESLA KARLÍN, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:16Bloomberg: Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění
11:58Evropské akcie stoupají i přes zdražující ropu a lehce nervózní techy  
11:26KKCG Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:24Komentář analytika: Výsledky i dividenda Philip Morris ČR zaostaly za očekáváními, oporou pro akcie může být výroba ZYN v Kutné Hoře  
11:15BP více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
11:03KKCG Real Estate Financing a.s. : Zveřejnění výroční zprávy za rok 2025
11:02NET4GAS, s.r.o.: Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2025
9:15Rozbřesk: Jay Powell může teoreticky zůstat ve vedení Fedu až do ledna 2028
8:50ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba