Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna: Růst cen překvapil ekonomy, v březnu byl výrazně rychlejší

Eurozóna: Růst cen překvapil ekonomy, v březnu byl výrazně rychlejší

31.03.2011 13:11
Autor: ČTK

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu citelně zrychlil na 2,6 procenta z únorových 2,4 procenta. Ceny tak rostou nejrychlejším tempem za posledních 29 měsíců. Novináře o tom dnes informoval Eurostat. Meziroční tempo inflace značně překonalo odhady ekonomů, kteří očekávali, že růst cen si zachová stejnou dynamiku jako v únoru.
 
Rychlý růst cen v březnu podstatně zvyšuje již tak dost vysokou pravděpodobnost, že Evropská centrální banka na zasedání bankovní rady v dubnu přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Ty jsou nyní na nejnižší úrovni v historii.

Ještě na začátku roku se přitom zdálo, že ECB zvýší sazby až na konci letoška. Prudký růst cen ropy způsobený mimo jiné i nejistotou v severní Africe a na Blízkém východě však vedl k rychlejšímu růstu spotřebitelských cen, než se původně čekalo.

V březnu se podle Howarda Archera ze společnosti IHS Global Insight ropa obchodovala jen těsně pod hranicí 120 dolarů za barel, tedy na nejvyšší úrovni od srpna 2008. "Vyšší než očekávaná inflace v březnu v podstatě potvrzuje růst sazeb z 1,00 procenta na 1,25 procenta na zasedání bankovní rady, které se uskuteční 7. dubna," dodal.

Případné zvýšení sazeb je v rámci eurozóny vnímáno pozitivně i negativně. Zatímco země, které se již plně dostaly z hospodářské krize, jako například Německo, vnímají boj s inflací jako jednu z priorit, státy, které se dál potácejí v problémech, mají opačný názor. Zvýšení sazeb by totiž mohlo omezit příliv finančních prostředků do jejich problémových ekonomik, protože zdraží úvěry.

Za rychlým růstem cen v eurozóně ovšem nestojí vždy jen ropa. V březnu se do inflace na straně růstu značně promítlo zdražení oblečení a obuvi v některých zemích, řekl ekonom francouzské banky BNP Paribas (51,86 EUR, -2,70%) Alan Clarke agentuře Reuters. "Vzhledem k růstu cen bavlny ještě zbývá velký prostor pro další růst cen oblečení," dodal. Příliš se naopak nezvyšují ceny potravin, což je v protikladu s rostoucími cenami zemědělských komodit.

Inflace by se ale podle ekonomů měla nadále výrazně pohybovat nad takzvaným inflačním cílem Evropské centrální banky, který činí 2,00 procenta. "Očekáváme, že meziroční míra inflace na podzim dosáhne tří procent a roční průměr bude představovat 2,7 procenta," dodal Clarke.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.12.2025
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
9:46Pilulka na hubnutí od Novo Nordisku dostala v USA zelenou
8:41Google na nákupech, pilulka Wegovy na cestě na americký trh, evropské futures převážně v zeleném  
6:13Eisman: Trhy dnes neřídí Fed, klíčem je budoucnost AI
22.12.2025
22:00Akciové indexy v USA opět rostou směrem k novým maximům  
17:11Trhy se těší na zrychlení americké ekonomiky…
15:15Jan Čermák: Technologie táhnou ekonomiku USA, ale politická rizika zůstávají
13:43Přijde po Trumpově obchodní bouři klid na obzoru, nebo další otřesy?
12:52RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data