Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Irsko - S&P snižuje rating, nehrozí však již dalším downgradem

Irsko - S&P snižuje rating, nehrozí však již dalším downgradem

01.04.2011 14:45, aktualizováno: 1.4. 15:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor’s dnes provedla třetí downgrade ratingu země v tomto týdnu a opět se jednalo o jednu ze zemí eurozóny. Po středečním dvojím snížení hodnocení dlouhodobých závazků Řecka a Portugalska dnes S&P snížila rating Irska, a to o jeden stupeň na „BBB+“ z dosavadního „A-“. Hodnocení schopnosti splácet úvěry je tak nyní u Irska stejné jako třeba u Thajska či Baham. Pozitivněji vyznívá výhled nového ratingu, který je již nyní „stabilní“ a nehrozí proto ihned další snižování ratingu.

„Jednání EU ve dnech 24. až 25. března potvrdilo naše předchozí očekávání, že finanční pomoci z budoucího záchranného mechanismu ESM může předcházet částečná restrukturalizace řeckého dluhu a že vládní dluh země bude podřazen splátkám pomoci z ESM,“ uvedla ve zdůvodnění kroku S&P . „Obě tato fakta jsou dle našeho názoru poškozující komerční věřitele,“ doplnila v dnešní zprávě agentura S&P . Shodné zdůvodnění ratingová agentura použila před dvěma i u downgradu Řecka a Portugalska.

Podobně jako MMF má podoba budoucího ESM sloužit k finanční pomoci členským zemím EU, které ztratí běžný přístup na finanční trhy. ESM má požívat statutu preferovaného věřitele, což znamená, že závazky vůči němu budou předřazeny závazkům soukromých věřitelů s jedinou výjimkou, kterou je právě MMF.

Největší irské banky budou potřebovat dalších asi 24 miliard eur, aby se dokázaly vypořádat s případnou další krizí. Ukázaly to včera nové výsledky zátěžových zkoušek, které zveřejnila irská centrální banka. Ta zkoumala stav čtyř největších bank. Zdaleka nejvíce peněz si bude muset zajistit ústav Allied Irish Banks, a to více než 13 miliard eur, zbytek potřebné likvidity chybí Bank of Ireland, Irish Life a EBS Building Society (detaily ZDE).

Provést nové zátěžové zkoušky byla podmínka, ke které se Irsko zavázalo, když se loni v listopadu rozhodlo přijmout mezinárodní finanční pomoc. Ta dosahuje 85 miliard eur a země ji čerpá od evropských institucí a Mezinárodního měnového fondu. V rámci finanční záchrany Irska již Evropská unie společně s Mezinárodním měnovým fondem poskytla irskému bankovnímu sektoru 35 miliard eur. Oznámená částka 24 miliard eur zvyšuje podle agentury Bloomberg celkové náklady, které už Irsko vynaložilo na sanaci finančního sektoru, až na 100 miliard eur.

"Jsme toho názoru, že prudký propad nominálního hrubého domácího produktu Irska od roku 2008 už je u konce. Irská ekonomika má tudíž předpoklady k tomu, aby se začala zvolna zotavovat," uvedla dnes agentura S&P. K přesunu výhledu z negativního na stabilní podle ní pomohly právě výsledky zátěžových zkoušek.

Po downgradu S&P následovala také akce od konkurenční agentury Fitch. Ta uvedla, že údaje o výkonu irské ekonomiky v posledním kvartále loňského roku byly nečekaně slabé a zahájila revizi dlouhodobého ratingu "BBB+" s tím, že existuje zvýšené riziko snížení hodnocení irských závazků v brzké době.

(Zdroj: S&P , Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.12.2025
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína
15:46Globální vývoz LNG letos vzrostl o čtyři procenta, nejvíce za tři roky
14:34Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
13:08Jan Bureš: Český růst zpomalí, spotřeba posílí a trh práce zůstane napjatý
12:59Japonský index Nikkei poprvé končí rok nad 50 000 body, letos přidal 26 procent
11:29Meta koupí čínský start-up Manus, posílí v oblasti pokročilé AI
11:20Cenová válka mezi čínskými výrobci elektromobilů bude pokračovat i příští rok
9:42Rozbřesk: Málo pravděpodobné scénáře roku 2026, aneb s čím trhy nepočítají
8:47SoftBank a Meta oznámily nové akvizice, stříbro se vrací k růstu, evropské futures v červeném  
8:06Trump opět pohrozil podáním žaloby na šéfa Fedu Powella
6:18Rally má reálné základy. Tom Lee vidí prostor pro další růst sentimentu
29.12.2025
22:01Akciové indexy v USA letos nedoručují „Santa Rally“  
17:49Rozdávací sliby a přínosy tržní disciplíny
16:17Kotlikoff: USA jsou na tom s vládními financemi hůře než Itálie
14:24Big Short: Burry věští, že Nvidia a Palantir nejsou tak „naprogramované“ na růst, jak se zdá
13:01BYD zřejmě sesadí Teslu z trůnu. Čínský gigant míří k pozici světové jedničky v elektromobilech
12:37Zapomeňte na Muska! Larry Ellison je skutečný král technologií roku 2025
10:40Dominik Rusinko: Německo čelí dvěma čínským šokům, fiskální bazuka umožní cyklické nadechnutí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data