Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžové testy podstoupí 90 evropských bank, scénář pracuje i s 0,5% poklesem HDP eurozóny a 15% poklesem akciových trhů

Zátěžové testy podstoupí 90 evropských bank, scénář pracuje i s 0,5% poklesem HDP eurozóny a 15% poklesem akciových trhů

08.04.2011 14:23, aktualizováno: 8.4. 16:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Celkem 90 evropských bank bude muset podstoupit nové kolo zátěžových zkoušek v Evropě. Podle části dnes uvolněných pravidel se mají vypořádat se základním požadavkem 5% úrovně jádrového ukazatele kapitálové přiměřenosti Tier 1. Proti minulým zkouškám seznam testovaných bank obsahuje všechna loňská jména plus se rozrůstá minimálně o pět nových: Irish Life and Permanent, norskou DnB NOR, dánskou Nykredit a slovinskou Nova Kreditna Banka Maribor a rakouskou Oesterreichische Volksbank. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA), která testy provádí, zveřejní výsledky do konce června.

Letošní testy v zátěžovém scénáři přepokládají 0,5% pokles HDP eurozóny v roce 2011 a zároveň s 15% poklesem akciových trhů v Evropě. Další ze scénářů má pracovat s 3,5% ztrátou z držených 10letých dluhopisů Německa či 7,6% úrovní dluhu Velké Británie. Aby banky testy úspěšně prošly, budou muset prokázat minimální hranici jádrového kapitálu Tier 1 na 5% úrovni. EBA se tak chce po loňském neúspěchu ukázat jako přísnější orgán než Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS), který vedl loňské testy. Stanovená definice bankovního kapitálu bude striktnější a bude zahrnovat jen zcela základní ukazatel "core Tier 1". EU potvrdila, že banky nebudou moci do kapitálu začlenit část participačního kapitálu, což je však tolerováno například německým bankám. Takové zúžení definice kapitálu o hybridní kapitál s "tichými společníky" by tak postihlo zejména regionální banky v Německu a Rakousku, které by kvůli tomu nemusely testy projít (např. Norddeutsche Landesbank, Landesbank Hessen-Thueringen), německý regulátor BaFin žádá přehodnocení požadavku.

Loňské testy, jejichž základním požadavkem byla úroveň 6 % základního Tier 1 ukazatele, byly kritizovány pro přílišnou měkkost a tím nízkou vypovídací hodnotu. Následné události ukázaly, že řada bank, které testy prošly, není schopna rentabilně fungovat. Jde například o irské banky, u nichž se jen o pár měsíců později ukázalo, že ke krytí ztrát potřebují  další miliardy eur. Z posledních zátěžových testů v Irsku vyplynulo, že čtyři z největších bank v Irsku se neobejdou bez dodatečných 24 mld. EUR. Údajná neadekvátnost výsledků loňských testů byla podle některých výsledkem různících se definic kapitálu napříč národními regulačními úřady. „Aby nedošlo k omylu – 5% požadavek na jádrový Tier 1 je přísnější ve srovnání s loňským rokem,“ říká James Babicz z analytické společnosti SAS. „Je však třeba se spíše soustředit na míru rizika u té které banky, než na kapitálovou hranici,“ dodává.

V rámci letošních testů budou banky testovány i pro scénář 0,5procentního poklesu hospodářského produktu v eurozóně v letošním roce nebo pro případ propadu evropských akciových trhů o 15 procent. EBA dále hodlá zkoumat možný efekt 3,5% ztráty z držených německých desetiletých dluhopisů a 7,6% úroveň britského dluhu na výkazy bank. Dalšími možnými riziky zváženými v rámci testů mají být například růst úroků u dluhopisů evropských vlád o 75 bazických bodů či nárůst nákladů na trhu s krátkodobými mezibankovními půjčkami o 125 b.p.

Německé orgány BaFin a Bundesbank požádaly o posunutí konečného termínu dodání podkladů pro nové stres-testy o dva týdny, původně to měl být konec dubna. Německé zemské banky z velké části spoléhají na participační kapitál – prostředky, které dostávají od spořitelen a regionálních vlád. V bance Landesbank Hessen-Thueringen (Helaba) činilo v roce 2010 toto „tiché společenství“ více než 50 procent celkového kapitálu, v Norddeutshce Landesbank (NordLB) podle zářijových dat více než 30 procent.

Jádrový Tier1 podle aktuální definice Basilejského výboru sestává z kmenových akcií bank a nerozděleného zisku. V testech provedených v loňském roce byl hodnocen kapitál v širší definici – Tier 1, například včetně prioritních podílů.

Ty banky, kterým se nepodaří zkouškou projít či ty, které projdou těsně, by měly s národními regulačními úřady zapracovat na vyřešení svého problému. Očekává se však, že propadne jen málo bank, podle odhadů Morgan Stanley v testech neuspěje méně než desítka institucí. Tento týden již oznámily plán na navýšení kapitálu německá Commerzbank nebo italské Intesa Sanpaolo a Banca Monte dei Paschi di Siena.

(Zdroj: Bloomberg, mediafax)


Váš názor
  • To je hodně málo
    10.04.2011 0:27

    počítat s 15% ním poklesem trhů. To zvládnem za měsíc. Já počítám 35% a mám strach, že přijde pád o 40%.
    baryk
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data