Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: České dráhy testují vstup na burzu

E15: České dráhy testují vstup na burzu

02.05.2011 11:21
Autor: mediafax

Na ministerstvu dopravy, které dohlíží na České dráhy, se začal rodit ambiciózní plán, podle investičních bankéřů lidé z rezortu začali s trhem diskutovat o přípravě na budoucí úpis akcií podniku na burze. Ve svém pondělním vydání o tom píše deník E15.

O podobný krok, částečnou privatizaci na akciovém trhu, se s čtvrtinovým podílem už řadu let snaží německé Deutsche Bahn, zatím bez výsledku. Zato se plán stal předmětem tvrdých politických bojů. Emisi německých drah přitom donedávna připravoval jejich tehdejší generální ředitel Hartmut Mehdorn, který v současnosti působí jako poradce vedení Českých drah.

I českou železnici, která je zatím dotována ze státních prostředků, čeká na burzu dlouhá cesta. Dráhy začaly testovat trh již před více než rokem, když vydaly domácí dluhopisy v objemu dvou miliard korun.

Nyní železnice připravuje emisi eurových obligací. „Aktuálně se pracuje na zajištění mezinárodního ratingu a následném vydání eurobondů,“ uvedl první náměstek ministra dopravy a šéf dozorčí rady Českých drah Lukáš Hampl. Podle dřívějších informací by měl objem emise eurobondů činit zhruba 7,5 miliardy korun. Hampl odmítl, že by se nyní již přímo chystala primární emise akcií Českých drah. Podle něj je stát výhradním vlastníkem podniku podle zákona, k jakékoliv změně by tak byla potřeba úprava příslušné normy. „Není to tedy o rozhodování v řádech měsíců,“ dodal šéf dozorčí rady podniku.

Ředitel Českých drah Petr Žaluda uvedl, že rozhodnutí o úpisu není v kompetenci drah, ale vlastníka. „Společnost prochází procesem transformace, jehož součástí je například i zavedení mezinárodních účetních standardů nebo získání mezinárodního ratingu. Cílem všech těchto kroků je vybudovat stabilní obchodní společnost. Teprve potom je podle našeho názoru možné uvažovat o IPO,“ uvedl Žaluda.

České dráhy se loni poprvé od oddělení nákladní dopravy před třemi lety přehouply do zisku. Vydělaly devět milionů korun a dosáhly provozního zisku 1,6 miliardy korun. O rok dříve měly ztrátu ve výši jedné miliardy korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.05.2026
22:01Americké technologie posilují na nová historická maxima  
17:42PROPERITY FUND SICAV, a.s.: Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2025
17:21Závan roku 2021?
14:50Altman zmírňuje obavy z dopadu AI na pracovní trh. Jsem rád, že jsem se mýlil, obrací
13:43Walmart zrychluje digitální transformaci. Brzdí ho ale slabší spotřebitel
12:38Výnosy zůstávají vysoko i přes ústup inflace. Hlavní roli hrají reálné sazby  
11:57RMS Mezzanine, a.s.: Rozhodování valné hromady společnosti písemnou formou mimo zasedání
11:27Zatímco nadšení v Evropě opadlo, Amerika bude růstem dohánět sváteční pauzu  
10:11Berkshire Hathaway ztrácí náskok. Relativní výkonnost je vůči S&P 500 zpět na úrovních z roku 2007
9:03Ferrari odhalilo svůj první elektromobil: 310 kilometrů v hodině a dojezd 530 kilometrů
8:45Rozbřesk: V Hormuzu znovu nejasno, což limituje zisky eura, v Polsku se sazby asi nezmění
8:44Americké údery v Íránu tlumí naděje na mírovou dohodu a Ferrari představilo první elektromobil  
8:29Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
6:05AI boom přináší trendovým investorům rekordní výnosy  
25.05.2026
17:16Obnovující se síla dolaru a ropný „UAE“ efekt
16:36PODCAST Týdenní výhled: Nový šéf Fedu, podstřelená nabídka Uberu a z Nvidie se stává ETF na AI  
15:55Jak vydělat na krizi v Hormuzu desítky milionů? Švýcarský trader přitáhl pozornost globálního trhu
15:36J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
15:35Babiš vyzval guvernéra ČNB Michla ke snížení úrokových sazeb
13:53Změní Warsh fungování americké centrální banky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data