Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

T. Vlk - Úspěšný boj proti terorismu, úrokové sazby, rizika v eurozóně, americká data - témata pro tento týden (video)

02.05.2011 15:07
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Trhům hned v úvodu týdne přinesla morální podporu zpráva o smrti šéfa teroristické organizace Al-Káida - tento efekt potrvá však jen krátce a pozornost trhů se opět nasměruje ke klasickým tématům - v korporátním sektoru se jedná o výsledky společností za první čtvrtletí, z makroekonomických témat bude nejdůležitější jednání o zvyšování sazeb. ECB bude o sazbách jednat ve čtvtek - ty by zatím měly zůstat beze změny, vzhledem k rostoucí inflaci by však již příští červnové zasedání mohlo přinést zprávy o dalším zvýšení sazeb - to by mohlo znamenat podporu pro euro. Růst sazeb však představuje riziko pro periferní země eurozóny - podporuje spekulace na jejich krach a zhoršuje jejich pozici při aukcích dluhopisů.

Americký Fed po svém jednání ve čtvrtek sazby zachoval a dále se soustřeďuje na stimulaci hospodářského růstu. Postoj Fedu se však může měnit v závislosti na nových datech - tento týden očekáváme index ISM a zaměstnanost. Index ISM by se měl i nadále držet velice vysoko, což značí optimismus v americkém průmyslu. Ne tak pozitivní jsou však data z trhu práce - počet žadatelů o podporu roste a čeká se i pokles počtu pracovních míst - to by byla pro dolar špatná zpráva.

I domácí centrální banka bude jednat o sazbách, sazby však i přes několik jestřábích názorů zůstanou pravděpodobně ještě beze změny. Koruna je stále relativně odolná proti negativním vlivům, je však možné, že kombinace nízkých domácích sazeb a jestřábí politiky ECB jí přinese určité ztráty. Více k tématům pro tento týden sledujte v následujícím videokomentáři.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.01.2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?
16:37Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
16:35ČNB: Dluhy domácností v ČR u bank v listopadu stouply na 2,565 bilionu Kč
16:02Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny
14:44Buffett oficiálně odchází, Berkshire Hathaway vstupuje do nové éry pod Abelem. Změní se něco?
13:04Nejvýkonnější hlavní trh v Evropě: španělské akcie zažívají nejlepší rok od 1993
12:54Hlavní index evropských akcií je blízko rekordu, letos přidává kolem 17 procent
11:13Ceny drahých kovů poslední den roku klesají, za rok ale vykazují vysoké zisky
11:01Trump rozpoutal celní války po celém světě. Jak vypadala jeho obchodní ofenziva v roce 2025?
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data