Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda odsouhlasila návrh zákona o využívání obnovitelných zdrojů, může omezit podporu až na nulu

Vláda odsouhlasila návrh zákona o využívání obnovitelných zdrojů, může omezit podporu až na nulu

12.5.2011 9:55
Autor: mediafax

Někteří výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů (EOZ) nezískají na dotacích ani korunu, počítá s tím nový zákon o podporovaných zdrojích energie. Předlohu včera odsouhlasil kabinet Petra Nečase (ODS).

Norma stanovuje právní závaznost Národního akčního plánu ČR pro EOZ. V něm Česko Evropské unii slíbilo, že v roce 2020 se bude v zemi spotřebovávat 13 procent energie z obnovitelných zdrojů a ve všech druzích dopravy bude podíl této energie desetiprocentní.

Zákon má v návaznosti na dílčí cíle Národního akčního plánu umožnit, aby se například zdroje elektřiny ze slunce, větru nebo biomasy za určitých podmínek finanční podpory vůbec nedočkaly. Ustanovení se týká nových zájemců o připojení svých elektráren do sítě.

Pokud Energetický regulační úřad (ERÚ) zjistí do konce dubna určitého roku, že vydal licence na stavbu elektráren o odpovídajícím předpokládaném instalovaném výkonu a ekologický závazek je tím splněný, pro další rok podporu takového zdroje pozastaví. Zájemci sice budou moci připojit například svoji novou solární elektrárnu do sítě, ale dotace nedostanou žádné. ERÚ má vyhlásit tuto novinku do 30. května daného roku.

"Nikdo z provozovatelů stávajících zařízení o podporu nepřijde, nové zdroje ji ale v takovém případě nedostanou," potvrdil pro agenturu Mediafax tiskový mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vlček a dodal: "Je potřeba si uvědomit, že se jedná o dotace směřující k cílům, které určuje stát podle svých potřeb a závazků. Stát chce zajistit, aby výdaje na takové podpory byly efektivní, a to jak z ekonomického, tak z technického hlediska."

Zákon umožňuje ERÚ snížit provozovatelům už připojených zdrojů energie podporu na příští rok o více než pět procent. Úřad to může udělat ve chvíli, kdy se provozovatelům jejich investice vrátily dříve než za 11 let.

Bič v návrhu je na majitele solárních elektráren připojených do sítě v letech 2009 a 2010. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 bude hospodaření jejich provozovatelů zatížené povinným odvodem. V závislosti na druhu podpory budou muset odvádět až 28 procent obdržených dotací. Výjimku mají jen solární elektrárny na střechách a zdech budov.

Kdo by se odvodové povinnosti příčil a peníze nezaplatil do 25 dnů od skončení daného odvodového období, může dostat až pětimilionovou pokutu od Státní energetické inspekce a následně může přijít i o veškerou podporu pro další roky.

Další změny shrnuje důvodová zpráva. Podle ní bude podpora formou výkupní ceny při povinném výkupu EOZ nebo formou zeleného bonusu při tržním nakupování této elektřiny nově vyplácená ze zvláštního účtu vedeného u operátora trhu. Výrobcům elektřiny tyto peníze dosud platili provozovatelé distribučních nebo přenosových soustav.

"Způsob získání finančních prostředků na podporu uvedených zdrojů elektřiny se nemění," uvádí důvodová zpráva s tím, že na podpoře se budou dál podílet všichni zákazníci. Návrh zákona zavádí roční a nově i měsíční a hodinový zelený bonus, který hradí výrobci elektřiny obchodník, který od něho elektřinu vykoupil.

Nová pravidla budou podle zákona také pro lidi, kteří obnovitelné zdroje instalují. Ti budou muset splňovat odborné požadavky.

Norma upravuje také zákon o hospodaření s energiemi, do kterého vkládá ustanovení o ekologickém provozu nových a rekonstruovaných budov. Pokud tomu stavebně nebude nic bránit, budou muset i tyto budovy čerpat EOZ, a to buď z vlastních zdrojů, nebo z teplovodu, který ekologickou energii rozvádí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data