Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OKD vidí i kvůli problémům s jádrem šanci k další těžbě uhlí

OKD vidí i kvůli problémům s jádrem šanci k další těžbě uhlí

18.05.2011 11:03
Autor: ČTK

Největší tuzemská černouhelná společnost OKD vidí také kvůli současným problémům s jadernou energetikou po havárii atomové elektrárny v Japonsku velkou perspektivu v další těžbě uhlí. Podle firmy bude uhlí nadále důležitou součástí energetického mixu. Pokud bude vývoj ceny uhlí příznivý, OKD je připraveno rozšířit těžbu. Uhlí se navíc na Karvinsku může těžit daleko déle než nyní plánovaných dvacet let. ČTK to řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

OKD ročně vytěží zhruba 11 milionů tun uhlí. Přitom geologické zásoby jsou v moravskoslezských dolech čtyři miliardy tun. Z nich je 567 milionů tun vytěžitelných pomocí současných technologií. Nyní má OKD zpracován plán těžby na 20 let.

"Již nyní si Evropa začíná uvědomovat své chyby v oblasti energetiky, například mimořádnou a systémově nepromyšlenou podporu obnovitelných zdrojů. Podobně zřejmě časem pomine současná hysterie kolem jaderných elektráren," uvedl Sobol. Naopak černé uhlí se podle něho jeví jako stabilní komodita, při těžbě nehrozí ekologické havárie a jeho těžba není závislá na nestabilních politických poměrech v rozvojových zemích jako například těžba ropy. Proto uhlí zůstane součástí energetického mixu i těžko nahraditelnou surovinou při výrobě oceli.

"Pokud bude uhlí potřebné a jeho cena pokryje náklady na výzkum modernějších těžebních technologií, které umožní například těžbu ve větších hloubkách, můžeme se dostat k dalším zásobám. Na severu Moravy se těží uhlí už zhruba 200 let a je možné, že těžba bude ještě stejně dlouhou dobu pokračovat," uvedl Sobol. Další vývoj záleží zejména na cenách uhlí a vědeckotechnickém rozvoji.

Současnou produkci uhlí nemůže OKD zvýšit kvůli složitým povolovacím procesům během dvou tří let. Už nyní doly ale plánují obnovení těžby pod Orlovou od roku 2016. "Máme připravené plány, které zajistí stabilitu firmy, s čímž souvisí i vyváženost energetické situace v České republice, dodávky do severomoravských oceláren a udržení zaměstnanosti v regionu. Vzhledem k nákladům na dopravu je pro nás prioritou moravskoslezský region a další středoevropské trhy," konstatoval Sobol. OKD zhruba 50 procent produkce exportuje.

Cena uhlí podle Sobola postupně poroste v souvislosti s klesajícími zásobami bez ohledu na vývoj situace kolem jádra. "Ale jak rychle poroste, to závisí na mnoha dalších ekonomických okolnostech," podotkl.

OKD těží ve čtyřech dolech na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. V Evropě je jednou z pětice největších společností podle objemu těžby. Klíčovými zákazníky jsou zejména ocelárny a energetické společnosti ve středoevropském regionu - tuzemský ČEZ, Dalkia, ArcelorMittal, rakouský Voestalpine nebo US Steel Košice. Má celkem 13.700 vlastních zaměstnanců. Pro firmu pracuje dalších téměř 4000 lidí z dodavatelských firem. Vlastníkem je nizozemská společnost NWR, kterou z přibližně 63,6 procenta ovládá investiční společnost BXR Mining B.V. spoluvlastněná finančníkem Zdeňkem Bakalou.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2025
15:54Diskont Evropy zůstává, ale ekonomika se začíná obracet. Příležitost pro investory?  
14:09Perly týdne: Nadšení z Googlu a třetina akcií v „medvědím trhu“
14:02Největší burzovní výpadek za roky: CME zastavila obchodování po poruše v datacentru
12:16Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
11:24Výpadek a zkrácené obchodování naznačují nevýrazný konec týdne  
11:16Jan Bureš: HDP znovu překvapilo pozitivně, česká ekonomika jede na "plný plyn"
10:38PODCAST Trhy & Bohatství: Průmyslové nemovitosti byly na investičním trhu léta popelkou, říká Milan Kratina
9:50Merz: Uděláme vše, aby nenastal „tvrdý předěl“ v automobilovém průmyslu
9:08Rozbřesk: ČNB zpřísňuje pravidla pro investiční hypotéky
8:45Výpadek na CME, Deutsche Boerse má zájem o Allfunds a evropský luxus se vrátí k růstu  
6:00Gundlach: Upínání se k úspěchům z minulosti je pro investora velkým nebezpečím, staré dolarové paradigma už nefunguje
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech
11:42UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y