Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Němci už netrvají na výměně řeckých dluhopisů

FT: Němci už netrvají na výměně řeckých dluhopisů

16.06.2011 10:57
Autor: ČTK

Ve snaze zapojit do nové pomoci Řecku i soukromé investory už Německo netrvá na výměnné operaci, která by prodloužila splatnost řeckých státních dluhopisů o sedm let. Napsal to dnes britský ekonomický list Financial Times (FT). Německo ale uvedlo, že podstatný je výsledek, tedy dosáhnout toho, aby se pomoci zúčastnil i soukromý sektor. Jakým způsobem se tohoto výsledku dosáhne, už podle Němců není podstatné.

FT s odkazem na zdroje v Berlíně napsal, že jednání o zapojení soukromých držitelů řeckých dluhopisů do druhé pomoci Řecku už podle Němců není tak urgentní, jako dosud. Mezinárodní měnový fond (MMF) prý totiž dal najevo, že je připraven uvolnit svůj díl pomoci v rámci další tranše původního záchranného úvěru. Atény by tak měly získat kolem 12 miliard eur (zhruba 290,6 miliardy Kč).

Mluvčí německého ministerstva financí Martin Kotthaus se ve středu vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda Německo stále trvá na návrhu tamního ministra financí Wolfganga Schäubla, který počítá s výměnou řeckých dluhopisů za nové, s delší dobou splatnosti. Kotthaus jen řekl, že Německo chce "skutečné a kvantifikovatelné" zapojení soukromého sektoru.

Schäuble minulý týden napsal kolegům z eurozóny a vysokým činitelům Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu dopis, v němž žádá, aby ty banky, které drží řecké dluhopisy, byly vyzvány k jejich výměně za nové, jejichž splatnost bude o sedm let delší.

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Atény si od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu tehdy zajistily tříletý úvěr v objemu 110 miliard eur. Země ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se před přijetím úvěru zavázala, a je tedy otázkou, zda dostane celý úvěr.

Ratingové agentury už avizovaly, že zamýšlená výměna dluhopisů by patrně pro držitele řeckých státních dluhopisů nebyla zcela dobrovolná. Agentury by tudíž realizaci záměru považovaly za takzvanou úvěrovou událost, což je v tomto případě de facto platební neschopnost. ECB, stejně jako Francie či Evropská komise, chtějí šetrnější řešení. Důraz kladou právě na to, aby se soukromí investoři do pomoci Řecku zapojili podle svého uvážení.

Evropští činitelé již podle agentury Reuters připustili, že kvůli rozdílným názorům na to, jak soukromé držitele řeckých dluhopisů do nové pomoci Řecku zapojit, se konečné rozhodnutí může protáhnout i za plánovaný summit Evropské unie. Ten má být příští týden.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university