Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stát chce zpoplatnit i silnice první třídy

Stát chce zpoplatnit i silnice první třídy

20.07.2011 8:43
Autor: ČTK

Ministerstvo dopravy má plán, jak přivést do svého rozpočtu minimálně pět miliard korun navíc. Dalniční známka pro auta má stát až 1500 korun, motocyklisté zaplatí 1000 a 600 korun bude stát kupon na silnice prvních tříd. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny (HN).

Ministerstvo svůj plán ještě letos nepoužije, protože se peníze pro dopravu našly z dividend ČEZ (844 CZK, 0,21%), ale některé novinky by mohly platit už v příštím roce, například dražší dálniční známky. "Pokud jde o dálniční známku, která by byla rozšířená na silnice prvních tříd, tam by to možné bylo," řekl deníky ministr dopravy Pavel Dobeš.

Nové typy známek by si museli vedle motorkářů kupovat i řidiči, kteří po dálnicích vůbec nejezdí. Na poplatcích ze silnic prvních tříd by tak stát mohl podle propočtu fondu dopravy získat více než pět miliard korun. Celý plán je ovšem závislý na tom, kolik peněz se Dobešovi podaří pro dopravu vyjednat na rok 2013.

Pokud by skutečně došlo ke zpoplatnění silnic první třídy, zařadilo by se Česko například po bok Černé Hory, Bulharska nebo Rumunska.


Váš názor
  •  
    20.07.2011 9:38

    Podnikatelé už nyní za silnice mimo dálnice platí dlouhá léta silniční daň ! Ne nějaký ekologický poplatek, ale regulérní siniční daň. Tak se tato daň jmenuje! Tedy tato bude doplněna o novou silniční daň nebo jen nahrazena? Proč tyto informace nejsou veřejnosti podávány kompletní? Chápu, že takto je to pro politické populisty pohodlnější.
    mgp
    • LS
      20.07.2011 9:47

      Přesně. Třeba někdy dojde jistým zdejším diskutantům, reagujícím jako podle Pavlova jenom na barvy, že politický populismus není jen 'levý' ;-)
      Kalka.
      • Re: LS
        20.07.2011 10:04

        Pravo ,levo , střed, všechno jedno podstata je moc, se všemí tedy i ekonomickými důsledky.
        Homo
        •  
          22.07.2011 17:54

          http://www.youtube.com/watch?v=ON2vMujfLV0&feature=related
          Velkamedvědice
      • Re: LS
        20.07.2011 9:59

        souhlasím! populismus je na obou stranách. ...taky proto mám "skoro" každé volby si vybrat
        mila69
      • Re: LS
        20.07.2011 9:56

        Kalko měla bys přestat neustále urážet, chováš se jako kráva a to tu krávu ještě urážím.
        tk69
  •  
    20.07.2011 9:11

    Osobně s výší poplatků nemám problém a chápu to. Člověk si rád připlatí za pohodlnou jízdu. Horší je, že je rozdíl platit takový poplatek za "polní cesty", které naše silnice, bohužel, představují. Takže, pání, ministři - až to dáte do pořádku, tak vám budu něco platit. Buďte, rádi, že vám neposílám faktury za opravy po jízdě po těch Vašich silnicích! Nazdar
    honza
    •  
      22.07.2011 17:54

      Vím, že to tady nezměníme polemikou, ale mě se fakt nechce platit za silnice, které jsou několikanásobně dražší než v Německu a o kvalitě může být řeč tak půl roku. Předevčírem jsem jel po fungl novém koberci - paráda. Dnes by do mě čert uhodil. Už v něm koukala zase ve výkopu cigánovi jenom hlava. Rozkopaný asfalt starý 2 dny.A to není zdaleka ojedinělý jev. No což, ovce to zaplatí...
      Jaco
    •  
      20.07.2011 10:24

      tady ne v tomhle tupem state...tady se nejdrive podrazi...pak se zainvestuje jinam a nakonec je to ve stejne pr.... jako driv jeste ze uz nejsem nucen brazdit dalnice jako drive...jak na masine tak v aute nastavime v navi mimo dalnice a dokud to neopravi tak necht mi ti slavni velci tam nahore opet polibi pr....l
      OPTIMISTA
    • hezkej názor
      20.07.2011 9:35

      pod to se podepíšu
      Bo
      • Re: hezkej názor
        20.07.2011 10:19

        já taky, souhlas ....šmejdi jedni, už neví kde by brali
        cinan
        • ciklisti
          22.07.2011 17:39

          ano ještě by mohli platit byciklisti .to by byl mazec ,ale když tam jsou takový chytrolíni tak to jednoho jednou napadne
Aktuální komentáře
12.02.2026
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 procenta
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m