Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Trhy již skáčou po dně a lidem dojde, že musejí nakupovat

Mobius: Trhy již skáčou po dně a lidem dojde, že musejí nakupovat

22.8.2011 10:04, aktualizováno: 22.8. 13:44

Aktualizováno

Americká centrální banka nevzdala podporu ekonomiky dalším tisknutím peněz a nákupem vládních dluhopis, což investory nakonec dovede zpět na akciové trhy, uvedl dnes Mark Mobius v rozhovoru pro Bloomberg TV. Reagoval tak na vyjádření dvou představitelů Fedu o neprospěšnosti další podpory trhů. Ty si za poslední čtyři týdny v celosvětovém měřítku prošly propadem o 16 procent (MSCI World Index) a podle zmíněného šéfa Templeton Asset Management spravujícího aktiva za 50 miliard dolarů ale již akcie o mnoho níže nepůjdou.

„V tuto chvíli se domnívám, že už skáčeme po dně,“ uvedl Mobius v dnešním rozhovoru a podělil se i o důvody, proč by mělo podle něho dojít k obratu i navzdory všudypřítomné nedůvěře. „Lidem v jednu chvíli dojde, že aby překonali inflaci, která je důsledkem vyšší peněžní zásoby, je třeba být zainvestován v akciích,“ dodal. Jen pět set společností tvořících hlavní americký akciový index Standard & Poor’s 500 má podle údajů agentury Bloomberg hotovost a krátkodobě zainvestované prostředky odpovídající 291 dolarům na akcii, což je nejvíce od začátku měření v roce 1998.

Mobius přitom věří především v růst základních komodit, a tak jeho firma nakupuje komoditní tituly. „S tím objemem likvidity, který do celého systému přichází, se musejí ceny komodit držet na vyšších a vyšších úrovní. Trend je velmi, velmi jasný, a míří vzhůru,“ řekl medializovaný investor. Mobius přitom již na začátku srpna přesvědčoval veřejnost, že není třeba se obávat rizika druhého dna růstu americké ekonomiky s ohledem na pravděpodobné další ekonomické stimuly. Dále se prý investor stále zajímá o akcie spotřebitelských firem stejně jako o tituly na emerging markets, jmenovitě v Brazílii, Číně, Thajsku, Indonésii, ale i v Rusku.

Na růstu světových akciových trhů se podle Mobia negativně nepodepíše ani prodloužení evropské dluhové krize vzešlé z odporu německé kancléřky Merkelové k přijetí společného eurobondu. Podle něho totiž region po zavedení společného evropského fondu pro pomoc periferním ekonomikám a stabilizaci eurozóna spěje ke konci krize. „Věřím, že se situace v Evropě nyní zlepší, když už mají nástroj pro finanční pomoc těmto zemím,“ řekl Mobius.

Šéf Templeton Asset Management - fondu spravujícího aktiva za 50 miliard dolarů – také řekl, že současné problémy pramení ze ztráty důvěry, která zasáhla obě strany Atlantického oceánu a "musí zmizet s tím, jak se budeme posouvat kupředu".

(Zdroj: Bloomberg, MSCI)


Váš názor
  • Také bych si to přál.
    22.8.2011 10:15

    Fundamentální data se zdají tvrzení o dně potvrzovat. Všudypřítomná hysterie z recese ukazuje jenom na nezralost finanční mediální sféry. jestli bude růst -0,5% nebo + 1,5% nemůže hrát větší roli, nežli že je očekávaná dividenda 4% nebo 8% z akcie!
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data