Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odvolaný šéf Olympusu se sešel s vedením, atmosféra byla mrazivá

Odvolaný šéf Olympusu se sešel s vedením, atmosféra byla mrazivá

25.11.2011 13:43
Autor: ČTK

Bývalý generální ředitel firmy Olympus Michael Woodford, kterého v říjnu společnost odvolala kvůli tomu, že upozornil na účetní machinace, se poprvé od vyhazovu vrátil do Japonska. Na dnešní schůzce s vedením, kde podle něj vládla nanejvýš mrazivá atmosféra, prý nepadlo ani slovo o jeho návratu do funkce, který požadují někteří významní akcionáři.

Woodford, národností Brit, byl odvolán 14. října a okamžitě opustil Japonsko, údajně kvůli obavám o svou bezpečnost. Svým vystoupením, jímž poukázal na nesrovnalosti v účetnictví v řádu miliard dolarů, dal totiž podnět k vyšetřování, v němž se spekuluje například o tom, že některé platby firmy končily na účtech členů podsvětí.

I když už Woolford není generálním ředitelem, zastává nadále post ve vedení firmy, a proto se zúčastnil dnešního jednání správní rady. "V místnosti panovalo napětí, ale podle všeho taky srozumění, že není v našem zájmu zdůrazňovat rozpory," popsal exšéf atmosféru jednání novinářům. "Oni mi nepotřásli rukou a já jsem jim taky ruku nepodal. Jen jsme si řekli dobrý den a nashledanou," dodal.

O tom, zda se Woolford vrátí do své funkce, prý nebyla vůbec řeč. "Nežádám je o to, abych se mohl vrátit. O tohle jsem se nikoho neprosil. Nejsem žádný hrdina," řekl bývalý vedoucí manažer.

Pro Olympus, jednoho z předních výrobců optické elektroniky, je nyní nejdůležitější, aby do poloviny prosince dodal tokijské burze svou výsledkovou listinu. Pokud to nestihne, může burza akcie firmy vyškrtnout z obchodování.


Olympus už v minulých týdnech přiznal, že celá tři desetiletí používal akvizice různých firem k tomu, aby maskoval ztráty ze svých investic do cenných papírů. Akcie firmy se nejprve propadly až o 70 procent a nyní jsou stále přibližně na polovině původní hodnoty. Woolfordova japonská návštěva, která je spojená s jeho výpovědí na policii, ale povzbudila nákupy a akcie dnes během dne rostly o téměř devět procent.

Činnost společnosti, která vznikla v roce 1919 jako výrobce mikroskopů, nyní vyšetřují japonská policie a prokuratura. Případem se zabývá i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a britský Úřad pro vyšetřování vážných podvodů (Serious Fraud Office). Kvůli skandálu už rezignoval předseda správní rady a prezident Olympusu Cujoši Kikukawa a další členové vedení. Woolford je přesvědčen, že rada by měla převzít odpovědnost a rezignovat jako celek.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
22:04Wall Street povzbudila inflace, a tak technologie opět převzaly iniciativu  
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - CPI, y/y