Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pavelek (MF): ČR si letos půjčí do rezervy nad plán. Již vydala dluh za 256 miliard korun

Pavelek (MF): ČR si letos půjčí do rezervy nad plán. Již vydala dluh za 256 miliard korun

07.12.2011 17:47
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká republika si v letošním roce půjčí více, než se původně plánovalo. Již nyní celkem vydala dluh za 256 miliard korun, původní strategie ministerstva přitom počítala s poklesem celkové emise dluhopisů a poukázek v tomto roce o 35,7 miliardy na 219,5 miliardy korun. Rozdíl jde ale zejména na vrub vyššího objemu vydaných státních pokladničních poukázek, jenž činí 48,7 miliardy korun, včetně 18,7 miliardy v operacích mimo trh, namísto plánovaných 30 miliard.

Vyšší emise dluhu mají zvýšit finanční rezervy státu o 10 až 15 miliard korun, uvedl ředitel odboru Řízení státního dluhu ministerstva financí Petr Pavelek v rozhovoru pro Reuters. "Chceme mít pohodlný konec tohoto a začátek příštího roku," řekl.

Ministerstvo financí letos oproti původní strategii odkoupilo zpět méně dluhopisů, než plánovalo, a neposkytlo chystanou půjčku 4,9 miliardy korun Lotyšsku. Státu se rovněž podařilo přilákat vyšší zájem individuálních investorů o retailové dluhopisy, jichž se prodalo za 20,4 miliardy korun namísto uvažovaných 10 miliard. Ministerstvo financí plánuje tento instrument využít i v příštím roce.

V domácích aukcích stát letos prodal dluhopisy za zhruba 160 miliard korun, když se poprvé v posledních letech neobrátil na zahraniční trhy. Emise denominovaná v eurech by však mohla přijít na začátku příštího roku, uvedl dříve Pavelek.

Dnes se uskutečnila poslední letošní aukce českých dluhopisů, navázaných na 12M PRIBOR. Prodávaly se papíry se splatností v roce 2023 a přitáhly jen velmi malou poptávku, což podle Pavelka díky dostatečnému financování vlády nepřineslo žádné zklamání. Stát bude prodávat dluhopisy s variabilním kupónem i v příštím roce.

Strategii pro půjčování v příštím roce má ministerstvo zveřejnit příští týden, v pondělí 12. prosince. Podle dřívějšího prohlášení ministra financí Miroslava Kalouska (TOP09) by si měla Česká republika v roce 2012 půjčit celkem 226 miliard korun.

(Zdroj: Reuters, mediafax)


Váš názor
  • Tištění peněz-proč ne?
    08.12.2011 11:24

    Nechápu proč ČNB nepředá natištěné peníze přímo do státní kasy, na př za Libor (1,75% nebo méně), a proč musí stát prodávat dluhopisy pravděpodobně komukoliv s úrokem podstatně vyšším (3,5%) Není v tom záměrné podporování nejbohatších (bank, finančních institucí a finančních magnátů)? Proč se pořád vlády snaží sypat do plných pytlů, když ty stejně spotřebu nezvýší-mají už všechno.
    starik
  • škrty nejsou reformy
    07.12.2011 19:06

    Jak jsem psal před dvěma lety, škrtáním nikdo nikde nikdy ještě žádný hospodářský růst nevyvolal. Na škrtání mi místo ministra stačí jedna středoškolsky vzdělaná účetní...
    sgt.Mike
Aktuální komentáře
18.03.2026
9:14Rozbřesk: Zavírá ropný trh oči před realitou? Ropa za stovku je ještě levná
8:50Trump kritizuje spojence, Evropa říká „ne“. Ropa se drží u 100 USD, futures jsou v zeleném  
6:44Goldman Sachs: Na softwaru přichází stabilizace, někteří lídři mohou svou pozici udržet
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo
13:18Studie: Umělá inteligence změní trh práce, nejvíc ohrozí administrativu
12:44Šéfka Commerzbank chce zvýšit zisk a ukázat, že nabídku od UniCredit nepotřebuje
11:55Důvěra v německou ekonomiku se prudce propadla, rostoucí ceny komodit tlačí na energeticky náročné obory
11:36Evropské akcie se vydávají vzhůru, DAX ale brzdí špatná data  
10:20Objednávky za bilion dolarů a mnohem víc. Co všechno Huang na každoroční konferenci Nvidie odhalil?
9:08Německo zatím z fondu na investice látá především díry v rozpočtu, tvrdí výzkumníci z Ifo
8:54Rozbřesk: Porostou v eurozóně sazby? S ropou posiluje dolar
8:48Šéf Nvidie čeká do 2027 objednávky za bilion dolarů, Trump věří, že získá Kubu. Evropska zahájí poklesem  
6:09Wall Street stále věří americkým akciím. S&P 500 má podle ní prostor k dalšímu růstu  
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - PPI, y/y
15:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba