Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: 40 % Čechů je pro letošek smířeno s žitím od výplaty k výplatě

Průzkum: 40 % Čechů je pro letošek smířeno s žitím od výplaty k výplatě

02.01.2012 12:59
Autor: mediafax

Na 40 procent Čechů je smířeno s tím, že si v roce 2012 bude muset utáhnout opasky a nebude vytvářet žádné finanční rezervy - tedy bude žít od výplaty k výplatě. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Partners realizovala agentura Ipsos Tambor, zveřejněného v pondělí.

Naproti tomu jen necelých 13 procent plánuje, že v roce 2012 začne své finanční prostředky zhodnocovat ať už tím, že bude spořit, investovat své peníze, vloží je do nemovitostí, nebo pro zhodnocení finančních prostředků vyhledá služeb finančního poradce.

Přes osm procent respondentů by rádo poplatilo své dluhy a půjčky. Necelých 11 procent se chystá své finanční plány promyslet a teprve pak se rozhodnout, jak se svými penězi naložit. Téměř pět procent respondentů si hodlá vylepšit svou finanční situaci tím, že změní zaměstnání.

Z výzkumu dále vyplynulo, že 21 procent Čechů si myslí, že nepotřebuje žádné finanční předsevzetí, protože mají své finance zvládnuty dobře. Nejvíce si v tomto ohledu věří mladí lidé (18 až 24 let) a starší (55 až 65 let), kde jejich důvěra v to, že mají peníze dobře "zvládnuté", přesahuje 30 procent.

S vyšším vzděláním ubývá Čechů žijících od výplaty k výplatě. Nejčastěji žijí z měsíce na měsíc lidi bez vzdělání, nebo ti se základním vzděláním.

Téměř každý osmý člověk by si přál v roce 2012 zhodnocovat své peníze. Spořit nebo investovat si přejí zejména lidé žijící ve městech nad 100 tisíc obyvatel, především pak v Praze. To souvisí i s výší příjmů v Praze a ostatních regionech Čech a Moravy.

Více šetřit se chystají lidé v domácnostech s čistým měsíčním příjmem mezi 20 až 30 tisíci korunami. Přes osm procent Čechů si pak v roce 2012 přeje zaplatit všechny své dluhy, půjčky, úvěry a přestat žít na dluh. Nejvíce (zhruba 15 procent) dotázaných, kteří si přejí přestat žít na dluh, pochází z Plzeňského kraje. Lidé, kteří jsou nejčastěji připraveni utáhnout si opasky a šetřit, pochází z Karlovarského kraje (31 procent) a z Královéhradeckého kraje (27 procent).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2025
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu
13:28Životní úroveň v ČR loni vzrostla na 91 procent průměru EU, je na úrovni Slovinska
12:34Partners HoldCo, a.s.: OZNÁMENÍ O ZMĚNĚ SLOŽENÍ VÝBORU PRO AUDIT
12:09Akcie Novo Nordisku se obchodují, jako by léky na hubnutí nikdy neexistovaly
11:38Kellnerová s dcerami oznámily přesun sídla PPF Group z Nizozemska do ČR
11:31IEA: Poptávka po ropě bude příští rok proti odhadům vyšší
11:17Oracle dokázal zastínit i pozitivní zprávy z Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y