Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nokia (+7 %) ve 4Q sice stále ve ztrátě, ale marže rostou a klíčová divize zřejmě již v 1Q na nule

Nokia (+7 %) ve 4Q sice stále ve ztrátě, ale marže rostou a klíčová divize zřejmě již v 1Q na nule

26.01.2012 12:59, aktualizováno: 26.1. 14:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Rok po vstupu do aliance se společností Microsoft je finský výrobce mobilních telefonů Nokia stále ve ztrátě, ale prodeje mobilních telefonů za poslední kvartál překonaly očekávání. Stěžejní divize prodeje mobilních zařízení a služeb navíc vylepšila provozní marže nad očekávání a podle očekávání firmy se již v právě probíhajícím kvartále dostane na provozní úrovni do černých čísel.

Nokia sice dnes oznámila čistou ztrátou za poslední kvartál loňského roku na úrovni 1,07 miliardy eur, stalo se tak však především kvůli zaúčtování obdobně velké jednorázové položky. Po očištění o jednorázové položky hovoří agentura Reuters o jádrovém zisku 0,06 EUR na akcii, zatímco srovnatelný odhad z jejich průzkumu čekal 0,04 EUR. Společnost navrhla vyplatit dividendu 0,20 EUR na akcii v souladu s očekáváním.

Trhy se nicméně soustředily především na provozní výsledky, kde Nokia do puntíku vyplnila očekávání u tržeb, které meziročně poklesly o 21 procent na 10 miliard eur. Tržby výrazně klesly, i když Nokia v Evropě a v Asii uvedla na trh své první smartphony s platformou Windows. Firma o své pozice přišla už dřív, velkým konkurentem jsou pro ni přístroje s operačním systémem Android od americké společnosti Google, a rovněž komunikátory iPhone od americké společnosti Apple.

Nokia má snahu ztracené pozice získat zpět, k čemuž jí mají pomoci právě telefony s operačním systémem Windows od společnosti Microsoft. Zatím prý těchto přístrojů prodala víc než milion. Na trhu jsou teprve od listopadu, v USA se dostávají na pulty prodejen během ledna. Prodej nových smartphonů ale nestačil kompenzovat propad prodeje těch starších. Prodeje chytrých telefonů za 4Q dosáhly 19,6 milionů kusů a překonaly konsensuální laťku nastavenou na 18,5 milionu, ale méně vybavené mobilní telefony (low end) přinesly prodeje pouze 93,9 milionů

Generální ředitel firmy Nokia Stephen Elop, který dříve pracoval pro Microsoft, v rámci strategie slibující záchranu výrobce mobilních telefonů, který se z pozice lídra loni dostal na pozici outsidera hrozícího bankrotem, vsadil na to, že rostoucí prodeje chytrých telefonů založených na operačním systému Windows Phones firmě vynahradí ztráty z upuštění od desetiletí budovaného vlastního operačního systému Symbian. O listopadu Nokia sází na novu modelovou řadu Lumia.

Potěšením pro trhy byly také provozní marže klíčové divize zařízení a služeb značky Nokia, které za poslední tři měsíce loňského roku dosáhly 4,9 procenta, zatímco trh čekal jen 3 procenta.

Akcie finské firmy Nokia již před výsledky kolem poledne v domovských Helsinkách rostly o dvě procenta, první reakce na výsledky je však posunula až do 8% zisků. Proti maximu z loňského roku je ale jejich kurz pořád zhruba poloviční.

(Zdroj: Nokia, Bloomberg, Reuters, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago