Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vedomosti: Do Evropy putuje méně ruského plynu. Data Gazprom a zákazníků neladí

Vedomosti: Do Evropy putuje méně ruského plynu. Data Gazprom a zákazníků neladí

02.02.2012 9:48
Autor: ČTK

Údaje koncernu Gazprom a jeho evropských odběratelů o dodávkách ruského plynu spolu neladí, upozornil dnes na "podivné dění" ruský list Vedomosti. "Itálie druhým dnem dostává méně, než požadovaný objem, podobné jsou i zprávy z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Ale Gazprom tvrdí, že dodávky nekrátí," napsal deník na titulní straně.

Gazprom ve středu popřel zprávu agentury Interfax, podle níž firma výrazně omezuje export zemního plynu do evropských zemí, aby pokryla domácí poptávku, zvýšenou kvůli vlně mrazů. Koncern uvedl, že kontrakty s evropskými klienty dodržuje, plynovod Blue Stream do Turecka pracuje na plnou kapacitu a dodávky přes plynovod Jamal se proti předchozímu týdnu zvýšily o pětinu.

Vedomosti se ale odvolávají na oficiální statistiku italského přepravce Snam: přes jediné kontrolní místo v úterý prošlo 97,8 milionu metrů krychlových plynu, ve středu 96,2 milionu, a to je o osm, respektive o 13 procent méně, než se čekalo. Pracovníci Gazpromu však označují italské údaje o snížení dodávek za neoficiální či rovnou za mylné.

"Nevelké" snížení dodávek z Ruska pocítilo i Česko, píše deník s odvoláním na mluvčího RWE Transgas Martina Chalupského. Stejný jev zaznamenal slovenský plynárenský podnik SPP i Polsko a Madarsko; dodávky do Itálie, Polska a Slovenska byly prý o středečním poledni o osm až deset procent "pod normou", i když polský operátor tvrdí, že dovážený plyn proudí v plném souladu s objednávkami.



"Evropané jsou zatím v klidu. Žádné problémy se nevyskytují, všechny potřeby se pokrývají z podzemních zásobníků a dalších zdrojů," napsaly Vedomosti s odvoláním na vyjádření odběratelů. "Evropa si ještě pamatuje, jak mrzla v lednu 2009 během plynové války mezi Moskvou a Kyjevem, ale podobnou krizi teď nikdo nečeká," napsal list. Dodal, že i podle nejmenovaných zdrojů z Gazpromu jsou nynější potíže s uspokojením zvýšených objednávek od evropských klientů jen přechodné a brzy se vyřeší, protože těžba plynu roste, ale vzhledem k velkým vzdálenostem to nelze hned pocítit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data