Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet na konci roku spadl opět do záporu

Běžný účet na konci roku spadl opět do záporu

13.02.2012 10:10, aktualizováno: 13.2. 10:57
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Bilance běžného účtu za prosinec minulého roku byla záporná, deficit dosáhl 8,9 miliardy korun a byl větší, než se čekalo. O měsíc dříve běžný účet vykázal přebytek 6,6 miliardy. Co se týče hlavních složek, obchodní bilance byla jen těsně nad nulou.

Přebytek dosáhl 0,6 miliardy při meziměsíčním propadu obratu, přičemž pokles vývozu byl výraznější. To však není v prosinci nic neobvyklého a výsledek je relativně dobrý; tento negativní sezónní efekt byl v předchozích letech ještě silnější. U bilance služeb nadále vidíme stabilitu. Přebytek 5,2 miliardy Kč znamená mírné zlepšení oproti listopadu.

Trochu horší byla naopak bilance výnosů, tedy ta část běžného účtu, která ho tradičně tlačí dolů. Prosincový deficit zde dosáhl 12,7 miliardy a zahrnuje odliv dividend za 6,4 miliardy korun. Bilance běžných převodů byla v záporu o 2 miliardy. Podle měsíčních dat dosáhl běžný účet za rok 2011 celkového deficitu 80,4 miliardy, což by znamenalo zlepšení oproti předchozímu roku. V poměru k HDP by deficit činil 2,1 procenta.

Dále v platební bilanci vidíme záporné saldo u finančního účtu ve výši -6,3 mld. Kč. Stojí za ním položka ostatních investic zahrnující hlavně krátkodobé změny pozic v bankovním sektoru. Na druhé straně čistý příliv přímých investic se zlepšil na 9,1 mld. Kč a portfoliové investice vykázaly příliv prostředků za 5,4 miliardy především díky obchodům s akciemi. Devizové rezervy centrální banky se v prosinci nepatrně zvedly.

Platební bilance ČR za leden až prosinec 2011 (vybrané položky v mil. Kč):
běžný účet -80.383,9
obchodní bilance 111.306,9
bilance služeb 66.384,4
bilance výnosů -259.717,3
kapitálový účet 14.630,4
finanční účet 94.688,1
přímé investice 76.645,6
- v zahraničí -14.024,7
- zahraniční v tuzemsku 90.670,3
portfoliové investice 848,2
ostatní investice 738,5

(Zdroj: čtk, ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2026
22:01Na rekord se už vyšplhal i DJIA; Cerebras při svém debutu +68 %  
15:45Vrací se protiinflační dluhopisy, stát si plánuje půjčit 20 miliard
14:00Strnad: Investoři CSG podhodnocují, pochybnosti o výrobních kapacitách jsou nesmysl
13:40První malý modulární reaktor v Česku může být v Moravskoslezském kraji, prohlásil Havlíček
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  
10:42ČEZ má za sebou silný start roku, klíčovým tématem zůstává restrukturalizace  
10:03UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003561904
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let
9:35Novým šéfem centrální banky USA bude Kevin Warsh, potvrdil ho Senát
9:14Největší letošní burzovní debut v USA: výrobce AI čipů Cerebras Systems získal 5,55 miliardy dolarů
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2026
8:44Rozbřesk: Vláda si otevírá dveře k dluhovému eldorádu
8:29Čína varovala ohledně Tchaj-wanu, Warsh potvrzen Senátem, Evropa otevře růstem  
7:29ČEZ zvyšuje celoroční výhled na krizi v Zálivu a růstu tržních cen. Zisk podpořil konec windfall daně
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m