Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr Kuba: Mobilní služby jsou v ČR drahé, s prací ČTÚ nejsem spokojen

Ministr Kuba: Mobilní služby jsou v ČR drahé, s prací ČTÚ nejsem spokojen

05.03.2012 15:11, aktualizováno: 5.3. 15:14
Autor: mediafax

Aktualizováno

Český mobilní trh má příliš drahé služby, v pondělí to uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Zároveň kritizoval práci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Kuba na pondělní tiskové konferenci uvedl, že ve středu na zasedání vlády navrhne, aby se novým členem rady ČTÚ stal Ondřej Malý. Ten dosud pracoval v deníku Hospodářské noviny. "Pan Malý se dlouhodobě orientuje v problematice telekomunikací a věřím, že se mu podaří zlepšit práci úřadu," uvedl Kuba.

Úřad v poslední době čelí obviněním, že neplní své zákonné povinnosti a v důsledku toho má země údajně nejdražší volání ve vyspělém světě a nejhorší 3G síť. Další kritici ČTÚ z různých skupin zastupujících zákazníky nebo menší operátory vyčítají chyby úřadu opakovaně. Podle odborníků může sílící tlak souviset s blížící se miliardovou aukcí volných kmitočtů pro mobilní sítě LTE. Podmínky aukce má úřad zveřejnit tento měsíc.

Minulý týden organizace Informační institut zveřejnila studii, na které spolupracoval ekonom Pavel Kohout a poslanec a místopředseda hospodářského výboru Aleš Rádl (ODS), z níž vyplývá, že ČTÚ v čele se svým předsedou Pavlem Dvořákem neplní své zákonné povinnosti. V důsledku toho prý má Česko v průměru nejdražší volání ve vyspělém světě a nejhorší 3G síť.

"Ministerstvo tímto krokem vychází vstříc kritice, která na adresu ČTÚ zazněla jak ze strany OECD, tak ze strany nezávislých hodnotících agentur," upozornil Kuba. ČTÚ přitom prostřednictvím svého mluvčího ještě nedávno tvrdil, že se výsledky analýzy OECD používají jednostranně.

Mluvčí T-Mobile Martina Kemrová podotkla, že studie srovnává pouze ceníkové ceny, zatímco podle čísel EU, která počítá s reálným provozem, jsou ceny v Česku na unijním průměru. "Stejně jako v zahraničí trh rozhýbává konkurence, úřad může vhodným nastavením podmínek v nadcházející aukci na kmitočty nalákat do České republiky podobného dravého operátora jako je francouzský FREE. Český zákazník si to zaslouží," řekl agentuře Mediafax Jan Husák (TOP 09), předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl, který si váží postoje ministra Kuby. "Je to první ministr, který se problémem začíná zabývat a chce ho řešit."



Váš názor
  • geniální
    05.03.2012 18:52

    Pan Ministr pojal podezřní, že úředníci se málo snaží - ten člověk musí být génius.
    Marduk
Aktuální komentáře
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  
17:44Doosan Škoda Power: EBITDA i tržby loni klesly, objem zakázek vzrostl

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data