Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Průměrná česká rodina dokáže ze svých úspor financovat výdaje jen dva měsíce

Průzkum: Průměrná česká rodina dokáže ze svých úspor financovat výdaje jen dva měsíce

21.03.2012 17:04
Autor: ČTK

Česká domácnost dokáže v průměru ze svých rezerv financovat své pravidelné výdaje dva měsíce a devět dní. Příjmy českých domácností převyšují jejich pravidelné výdaje průměrně o 19 procent. Pokud by tedy rodina chtěla, dokázala by uspořit až pětinu svých příjmů. Vyplývá to z prosincového vyhodnocení dat o úsporách českých domácností, které dnes představila ING (6,82 EUR, -1,98%) Bank.

"Uvádí se, že ideální finanční rezerva by měla tvořit pěti až šestinásobek příjmů domácnosti," řekl novinářům ředitel bankovnictví pro drobnou klientelu ING Bank Libor Vaníček.

Podle průzkumu, který uskutečnila ING Bank v 19 zemích světa mezi téměř 19.000 respondenty, patří Češi k národům méně spokojeným s výší úspor. Nespokojenost v tomto směru vyjadřuje asi 30 procent lidí. Nejvíce spokojení se svými současnými úsporami jsou lidé v Lucembursku a Nizozemsku.

Současný růst cen trápí lidi ve všech zkoumaných zemích. V rámci eurozóny mluví o zhoršení nejvíce Italové a Španělé. Češi vnímají vliv ekonomiky na své finance negativněji než sousední národy. Také omezují spoření častěji než většina ostatních, přistoupilo k tomu přes 60 procent oslovených lidí.

V západní Evropě spotřebitelé spokojení s mírou svých výdajů převažují nad nespokojenými. Češi spolu s Italy a Rumuny patří k národům, které vnímají svoji spotřebu nejvíce negativně. Asi 40 procent tuzemských respondentů vyjádřilo v tomto ohledu nespokojenost.

Pro 40 procent českých domácností tvoří největší položku výdaje na bydlení, jako je hypotéka a nájem. V Nizozemsku je bydlení nejvyšší položkou dokonce pro 65 procent obyvatel. Proti tomu více než polovina Italů nebo Slováků uvádí, že největší část svého příjmu utratí za potraviny. V případě Čechů je jídlo největším nákladem v 35 procentech. V ČR jsou pro 20 procent domácností největší položkou rozpočtu náklady na energie, což je nejvyšší podíl ze všech sledovaných zemí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.05.2026
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  
12:05Největší investoři světa odkrývají karty: Razantní výprodeje i nové sázky na AI
11:39Růst HDP Japonska v prvním čtvrtletí zrychlil na 2,1 procenta, překonal odhady
10:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:45FX Strategie: Klid na koruně a eurodolar pod tlakem globálních vlivů  
10:18UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2637445276
10:09UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
10:00Google a Blackstone zakládají společný neocloud, který poběží na čipech od Googlu
9:09Rozbřesk: Globální výprodej dluhopisů řídí aktuálně Japonsko a Velká Británie
9:05Musk prohrál spor s OpenAI. Žaloba přišla podle soudu pozdě
8:42Dvouciferný růst tržeb i zisku a expanze na nové trhy. GEVORKYAN odstartoval silný začátek roku
8:42Musk prohrál s OpenAI, Google spolupracuje s Blackstone na cloudu pro AI, evropské futures v zeleném  
6:09Mag7 – jak se spolu (ne)rýmují valuace a růstová očekávání
18.05.2026
17:00KARO Leather a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:25Hunterbrook si bere CSG opět na paškál, tentokrát kvůli Indonésii. Firma se znovu brání
16:11PODCAST Týdenní výhled: Nvidia otestuje optimismus, zatímco se do hry vrací inflace  
16:06Trump stáhl desetimiliardovou žalobu na finanční úřad za únik daňových přiznání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q anualizovaně