Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NYT: Úsporná opatření v EU nefungují, dusí ekonomický růst

NYT: Úsporná opatření v EU nefungují, dusí ekonomický růst

13.04.2012 15:41
Autor: ČTK

Chybná politika, kterou eurozóně diktuje Německo, dusí ekonomický růst. Ekonomicky oslabenému jihu kontinentu by spíše než "aritmetika krátkodobého deficitu" pomohly investice do reforem a růstu. Americký liberální deník The New York Times (NYT) těmito slovy v redakčním komentáři kritizuje přísná úsporná rozpočtová opatření v Evropě.

"Úsporná opatření, jež jsou univerzálním lékem předepisovaným německou kancléřkou Angelou Merkelovou, nikde nefungují. Po týdnech zavádějícího klidu a přes obrovské injekce likvidity ze strany Evropské centrální banky jednotlivé země opět sklouzávají do recese, nezaměstnanost roste a předpovědi výše schodků se zhoršují. Trhy s dluhopisy mají obzvláště strach ze Španělska a Itálie, které patří mezi největší evropské ekonomiky," napsaly The New York Times.

Zvláště Španělsko může podle listu být další evropskou ekonomikou, jejíž pád způsobí špatné německé řízení krize eurozóny. Země se již nyní potýká s mírou nezaměstnanosti téměř 25 procent odpovídající hospodářské depresi. Ve věkové kategorii 16 až 24 let se dokonce blíží 50 procentům. Úsporný rozpočet, který představil na konci března ministerský předseda Mariano Rajoy, může problémy ještě zhoršit, uvedl deník.

Cílem je snížit loňský schodek ve výši 8,5 procenta hrubého domácího produktu letos na 5,3 procenta a na tři procenta v roce 2013. Podle NYT jsou ale tyto cíle pravděpodobně nedosažitelné, i kdyby se vláda návrhu tvrdě držela. List připomíná, že nejoptimističtější odhady letos počítají s dvouprocentním poklesem španělské ekonomiky. "Čím více se španělský HDP sníží, tím více klesne výběr daní, což si vyžádá ještě hlubší rozpočtové škrty. Je to destruktivní, trvale sestupný cyklus," napsal.

The New York Times připomínají, že Rajoy při sestavování rozpočtu od ostatních členských zemí eurozóny požadoval větší flexibilitu. Evropští ministři financí ale nevyhověli jeho žádosti o povolení schodku ve výši 5,8 procenta a stanovili 5,3 procenta. Věřitelé rychle pochopili, že Španělsko tento cíl pravděpodobně nesplní a zvýšili zemi úroky. Dosažení určeného schodku se tak stalo ještě nerealističtější, míní deník.

Zároveň označuje jako špatné škrty, které navrhl Rajoy. Jde například o omezení veřejných investic, které jsou podle NYT nutné pro zlepšení konkurenceschopnosti země, či výdajů na rekvalifikace. Nyní Rajoy navrhuje druhou sérii hlubokých škrtů zaměřenou na školství a zdravotnictví. "Obírání současné pracovní síly kvůli tomu, aby se zaplatilo za včerejší bublinu na trhu nemovitostí nedává žádný ekonomický smysl," uvedl list.

Podle něj by tyto škrty nebyly tak drsné, kdyby Evropská unie vedená Merkelovou poskytla Španělsku větší rozpočtovou pružnost. "A bylo by se jim možné vyhnout, kdyby Merkelová a její pomýlení partneři konečně uznali, že obnovení konkurenceschopnosti hospodářsky oslabeného evropského jihu vyžaduje více investic do reforem a růstu a méně obsesivní plnění krátkodobé schodkové aritmetiky," uzavřel deník.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.06.2026
10:42Víkendář: Jak zamezit opakování inflace sedmdesátých let
06.06.2026
9:28Víkendář: Ponaučení pro centrální banky – vyvarujte se velkých akcí
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data