Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR za 1Q v překvapivém zisku. Osud projektu Debiensko nejistý

NWR za 1Q v překvapivém zisku. Osud projektu Debiensko nejistý

16.05.2012 8:31, aktualizováno: 16.5. 11:27

Aktualizováno

Těžební společnost New World Resources skončila za první tři měsíce letošního roku v zisku 6,2 milionu eur, zatímco tržní odhady počítaly se ztrátou 5,2 milionů eur. Na úrovni tržeb byl výsledek 346,6 milionů eur (meziroční pokles o desetinu) sice mírně pod odhody, ale společnost zároveň potvrdila celoroční prognózu. Překvapivá zpráva přišla spolu s výsledky ohledně projektu Debiensko, kde NWR zahájila přezkoumání a pro letošek prozatím limitovala výdaje na 5 milionů eur proti předchozímu odhadu celkové investice na více než stonásobku této částky. Akcie NWR po otevření pražské burzy zamířily níže, klesaly až pod hladinu 110 korun.

„Provozní výkonnost za první tři měsíce roku byla v souladu s našimi očekáváními, včetně zpomalení produkce v průběhu prvního čtvrtletí. Naše cíle výroby a prodejů proto pro rok 2012 zůstávají beze změn,“ uvedl k výsledkům Mike Salamon, předseda představenstva NWR. Prognóza pro letošní rok zůstala beze změny u objemů produkce, prodejů, kvalitativního mixu uhlí i jednotkových nákladů.

Finanční ředitel NWR Marek Jelínek k výsledkům uvedl, že je pozitivně ovlivnil měnový zisk a snižování nákladů společnosti. Jelínek v rozhovoru pro Bloomberg dále uvedl, že vidí potenciál pro růst cen uhlí na světových trzích, silná poptávka po koksovatelném uhlí pokračuje.

Přehled výsledků NWR za 1Q12

EUR mil. 1Q11A 1Q12A 1Q12E Kons.* 1Q12 / 1Q11 1Q12 / Kons.
Tržby 384,8 347,0 350,7 -9,8% -1,1%
EBITDA 81,6 54,0 56,7 -33,8% -4,8%
EBIT 37,6 11,0 11,2 -70,8% -1,8%
Čistý zisk 3,4 6,0 -5,1 x x

(Zdroj: NWR, konsensus Reuters (medián)

NWR označila svou rozvahu za nadále robustní s tím, že se výše čistého dluhu již třetí čtvrtletí v řadě snižuje a žádná část dluhu společnosti není splatná v nejbližší době. Nicméně i nadále věnuje velkou pozornost přetrvávajícím obtížným okolnostem, včetně zvyšujících se toků uhlí ze Spojených států do Evropy, slabého hospodářského výhledu pro země eurozóny a stavu finančních trhů. "Proto se nadále zaměřujeme na obezřetné řízení a neustálé vyhodnocování našich činností, kapitálových výdajů a financování," uvedla dnes těžební společnost.

"V tomto ohledu jsme pro rok 2012 stanovili limit investičních výdajů na projekt Dębieńsko ve výši 5 milionů EUR. Zohledňujeme tak změněné hospodářské podmínky, stejně jako inflační tlaky v Polsku. Rozhodli jsme důkladně přezkoumat klíčové parametry projektu, než budeme v investičním programu pokračovat," oznámila dnes společnost NWR.

Marek Jelínek zodpovědný za finance NWR v konferenčním hovoru s analytiky následně uvedl, že očekává zpoždění přípravných prací projektu Debiensko, který měl podle původního plánu (detaily ZDE) od roku 2017 produkovat asi 2 miliony tun uhlí ročně. Důvodem je podle něho zjištění neočekávaných technických komplikací. Přezkoumávání projektu si podle jeho slov vyžádá několik měsíců. „Musíme se ujistit, že Debiensko stále představuje atraktivní investiční příležitost,“ uvedl Jelínek v rozhovoru s analytiky.

Zdeněk Bakala, jehož společnost BXR Group má nad NWR kontrolu díky skoro 64% vlastnickému podílu přitom ještě v březnu v rozhovoru pro The Wall Street Journal uváděl, že NWR investuje do rozvoje polského dolu Debiensko více než půl miliardy eur. Samotná společnost NWR v rámci plánu na investice v letošním roce v celkové výši 250 milionů eur přisoudila náklady 40 až 50 milionů eur na zahájení výstavby vstupu do podzemí v Debiensku.

(Zdroj: NWR, Bloomberg)


Čtěte více:

Bakala (BXR): NWR do projektu Debiensko vloží přes půl miliardy eur. Nové investiční příležitosti hledám po celém světě
05.03.2012 13:53
Těžební společnost New World Resources (NWR) investuje do rozvoje pols...
NWR: Letos máme v plánu investice za více než 6 mld. Kč
06.03.2012 13:22
Těžební společnost New World Resources (NWR) plánuje pro letošní rok i...
NWR zveřejnilo dohody s odběrateli o cenách pro 2Q12 (Komentář Patrie)
16.04.2012 9:41
Společnost NWR oznámila dosažení dohod s odběrateli o dodávkách koksov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data