Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přebytek běžného účtu klesá po silném prvním čtvrtletí

Přebytek běžného účtu klesá po silném prvním čtvrtletí

15.06.2012 10:50
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Bilance běžného účtu nadále zůstává pozitivní, ačkoli konsensuální odhad počítal s mírným deficitem. Přebytek se však po silném prvním kvartále snížil, když za duben dosáhl 5,3 miliardy korun. Spolu s tím byl navíc revidován údaj z předchozího měsíce směrem dolů na 10,7 miliardy.

Běžný účet drží v zelených číslech nadále zahraniční obchod. Z výměny zboží se zahraničím plynul v dubnu přebytek 13,4 miliardy a u služeb to bylo 4,9 miliardy korun. Na druhé straně tak jako obvykle stojí bilance výnosů, která je záporná (-10 mld. Kč). Deficit se ale oproti přechozímu měsíci znatelně snížil, když ČNB ve svých statistikách nezaznamenala odliv dividend. Bilance běžných transferů skončila 3,2 miliardy v minusu kvůli převažujícím převodům z České republiky do rozpočtu EU.

Finanční účet se po březnovém deficitu dostal opět do kladných čísel (5,8 mld. Kč) díky přímým i portfoliovým investicím. Čistý příliv přímých investic činil 17,3 miliardy s významným příspěvkem reinvestovaného zisku. U portfoliových investic v dubnu převažoval tok peněz do ekonomiky, na rozdíl od března. Důvodem byly hlavně emise dluhopisů v zahraničí. Toky z krátkodobých změn pozic bank zahrnuté v ostatních investicích byly tentokrát vyrovnané.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2026
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026: rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil
13:21Akcie Delta Air Lines klesají po výsledcích a celoročním výhledu o pět procent
12:17Velké centrální banky se postavily za Powella
12:10Trumpův tah proti Íránu může zničit křehké příměří s Čínou
11:34Před inflací a výsledky JPM se dnes obchoduje opatrně  
10:41Datacentra zvedají ceny elektřiny. Trump tlačí na technologické giganty, aby podnikli opatření
9:59Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.12.2025
9:20Rozbřesk: Ukončit nezávislost Fedu značí posunout Ameriku mezi emerging markets
8:54Írán přidává na geopolitické nejistotě, Alphabet překročil hranici 4 bilionů USD a Japonsko reaguje na možné předčasné volby  
6:01Citi: Investoři míří za hranice USA. Rok 2026 má patřit širšímu portfoliu
12.01.2026
17:09Korekce, medvědí trhy a praskání valuačních bublin
16:16Týdenní výhled: Nový útok na Fed a začátek výsledkové sezóny  
15:19Důvěra investorů v hospodářství eurozóny je nejvyšší za půl roku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m