Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko vyšetřuje bývalé vysoké představitele banky Bankia

Španělsko vyšetřuje bývalé vysoké představitele banky Bankia

04.07.2012 16:23
Autor: ČTK

Španělský soud zahájil slyšení s bývalými výkonnými představiteli banky Bankia kvůli podezření z podvodu. Mezi předvolanými je 33 členů vedení banky včetně bývalého předsedy správní rady Rodriga Rata, který v minulosti zastával funkci výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF). 

Žalobu podala jedna z meších politických stran ve Španělsku. Mimo jiné obviňuje představitele banky z falšování účetnictví v době, kdy banka vstupovala na burzu. Mezi svědky má vystoupit i bývalý guvernér španělské centrální banky Miguel Ángel Fernández Ordónez. 

Vláda převzala Bankii letos v květnu, kdy vyšlo najevo, že se banka nedokáže vyrovnat se ztrátami z úvěrů, které poskytla před čtyřmi lety v době rozkvětu realitního sektoru. Záchrana banky donutila španělskou vládu požádat o pomoc ze záchranného fondu eurozóny. 

Bankia vznikla v roce 2010 spojením sedmi spořitelen, které měly problémy se svou další existencí. V čele banky tehdy stanul Rato, který byl letos v květnu vyměněn a banka krátce na to požádala o pomoc. Bankia nyní spravuje více než deset procent vkladů v zemi. Má však rovněž vysoké napojení na rizikový realitní majetek. Nové vedení banky nyní žádá ze záchranného fondu o 19 miliard eur (485 miliard Kč). 

Bankia v únoru oznámila, že v roce 2011 hospodařila se ziskem 309 milionů eur. V květnu však zprávu změnila a oznámila, že měla ztrátu tři miliardy eur. Při primární nabídce cena jedné akcie činila 3,75 eura, nyní je jedno euro, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD