Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Kukuřice se po horší odhadované sklizni i poptávce vydala dolů. V budoucnu by ale mohla překonat loňské cenové rekordy

    Kukuřice se po horší odhadované sklizni i poptávce vydala dolů. V budoucnu by ale mohla překonat loňské cenové rekordy

    12.07.2012 11:33
    Autor: Václav Trejbal, Patria Online

    Ostře sledovaná zpráva amerického ministerstva zemědělství (USDA) o nižších očekávaných výnosech letošní sklizně kukuřice včera pořádně provětrala obchodníky na chicagské komoditní burze. Po ráno oznámeném snížení očekávaného výnosu ze 166 na 146 bušlů na akr, což představuje asi o 12 % méně sklizené plodiny, se ceny vydaly strmě vzhůru a přiblížily se k 7,40 USD za bušl (25 kg).

    Jenže USDA se ve zprávě, vydávané každý měsíc, také zmiňuje o tom, že kvůli slabší sklizni a vyšším cenám očekává 8% pokles poptávky ze strany průmyslových i potravinářských odběratelů doma i ze zahraničí. Řada překvapených traderů se tak raději rozhodla realizovat dosavadní zisky (od začátku června kukuřice podražila o 30 %), což spustilo větší prodejní vlnu a v celodenním srovnání nakonec komodita skončila ve 2% ztrátě. Futures kontrakt s dodáním v prosinci oslabil o 13,5 centu na 7,04 USD za bušl.

    „Pokud nic nesklidíte, nemůžete nic prodat,“ komentoval dění na burze Jack Scoville z Price Futures Group s tím, že „ceny jsou vysoké a slušné“. Otázka, kterou si teď kladou všichni obchodníci, je, jak vysoko ona slušná cena leží.

    Navzdory tomu, že američtí farmáři letos kukuřicí oseli největší plochu od roku 1937, kazí vyhlídky na rekordní sklizeň v kukuřičném pásu středozápadu USA nejhorší sucho za posledních 25 let. Mamutí sklizeň měla letos doplnit vyprázdněné sýpky a ukončit několik let trvající cyklus obav ze zdražování a dostupnosti dodávek. Nekonečné prérie amerického středozápadu však už několik týdnů spaluje letní žár bez kapky srážek, a to právě v době opylení rostlin, která rozhoduje o výnosech. Například v jižním Illinois od poloviny dubna nespadlo víc jak 2,5 cm srážek; teploty místy přesahují 40 stupňů ve stínu. Nepříznivým počasím je postižena téměř třetina polí.

    Pokud dokonce července nezaprší, mohla by se odhadovaná sklizeň propadnout ještě víc. Zpráva USDA také předpovídá, že američtí farmáři budou čelit tvrdší konkurenci jihoamerických kolegů.

    Podle komoditního analytika Kevina Craneyho z RJO Futures byli obchodníci v Chicagu ohromeni rozsahem změn v očekávání USDA, avšak důležitější je důvěryhodnost představených predikcí, obzvlášť co se očekávaného poklesu poptávky týče. Kvůli vládou nařízenému přimíchávání biosložek do paliv je prý poptávka po kukuřici velmi málo elastická. Zhruba 1/3 americké sklizně je využívána k výrobě etanolu a i když je jeho směšování s klasickým benzínem či naftou již dlouho považováno za neefektivní a poškozující ekonomiku, volání po omezení, nebo dokonce zrušení biosložek nebude z politických důvodů ještě dlouho vyslyšeno, obzvlášť ne ve volebním roce.

    Dalším velkým spotřebitelem kukuřice je dobytek. Velikost stád se podle Craneyho sice může zmenšit, avšak ne dost na to, aby cenu to kukuřice udrželo trvale nízko. Proto do budoucna očekává zdražování kukuřice a dokáže si představit i překonání rekordu z loňského léta, kdy ceny vystoupaly k 8 USD za bušl. Klíčovým faktorem prý bude nadále počasí: „Pokud jste farmář nebo sázíte na medvědí trh, je načase začít se modlit za déšť.“

    (Zdroj: Breakout, AP, Business Insider)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    02.08.2026
    9:13Víkendář: Jaká je skutečná dluhová zátěž a co s ní udělalo pár posledních let?
    01.08.2026
    9:09Víkendář: Nedostatek zaměstnanců není ve skutečnosti hrozbou, ale příležitostí
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data