Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Čínský průmysl se začíná vzpamatovávat, červencový PMI nejvyšší od února

    Čínský průmysl se začíná vzpamatovávat, červencový PMI nejvyšší od února

    24.07.2012 9:40
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu byla v červenci nejvyšší od února, zůstala ale devátý měsíc po sobě v pásmu poklesu. Do růstového pásma se vyhoupl ukazatel produkce a objevily se známky zlepšení u klíčové složky nových zakázek. Plyne to z údajů průzkumu u nákupních manažerů průmyslových firem, které dnes zveřejnila banka HSBC.

    Index nákupních manažerů (PMI) vzrostl na 49,5 bodu z červnové úrovně 48,2 bodu. Přiblížil se tak hranici 50 bodů, která dělí pásmo poklesu a růstu aktivity. K růstu přispěla hlavně složka produkce, která vzrostla na 51,2 bodu, nejvýše od loňského října.

    Data tak naznačují, že pokles průmyslové produkce v této rychle rostoucí ekonomice by mohl v červenci zpomalit poté, co Peking dvakrát snížil úrokové sazby a oživení úvěrového trhu povzbudilo domácí poptávku. Analytici Standard Chartered odhadují, že růst čínské ekonomiky přesáhne ve třetím čtvrtletí 8 procent po poklesu na 7,6 % od dubna do června. „Dřívější kroky směrem k uvolňování začínají fungovat. Nižší než 50bodová úroveň ale říká, že poptávka je stále slabá a zaměstnanost pod rostoucím tlakem, což volá po dalším uvolňování politik,“ míní hlavní ekonom HSBC v Číně. 

     
    Ukazatel nových zakázek, který signalizuje další vývoj v odvětví, se dostal na tříměsíční maximum a složka nových exportních zakázek byla nejvýše od května, obě ale ještě zůstaly pod 50 body. Index zaměstnanosti naproti tomu klesl nejníže od března 2009.

    PMI je prvním významným indikátorem vývoje čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí a signalizuje, že druhá největší ekonomika světa navazuje na postupné zlepšování výkonu během druhého čtvrtletí, podpořené kroky vlády a centrální banky na podporu růstu. Ve druhém čtvrtletí se růst hrubého domácího produktu země zpomalil na 7,6 procenta a ekonomové předpokládají v tomto čtvrtletí zrychlení růstu mírně nad osm procent.

    (Zdroj: čtk, Bloomberg)


    Čtěte více:

    Čínská ekonomika rostla ve 2Q nejpomaleji za poslední tři roky, nenaplnila očekávání
    13.07.2012 8:25
    Hrubý domácí produkt Číny ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 7,6 ...
    Faber: Čína horší, než říká vláda, na shortování komodit to ale není (+video)
    17.07.2012 11:02
    Čína zpomaluje mnohem více, než tvrdí její vláda. Ukazuje to například...
    Roach: Čína má nejhorší za sebou, zachrání ji opět investice
    18.07.2012 7:58
    Čínská ekonomika zpomalila na nejnižší tempo růstu za poslední tři rok...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    31.07.2026
    17:30Co nyní říkají o americkém trhu jeho „skutečné“ valuace?
    15:55Fidelity: Volatilita a pesimismus vytváří příležitosti. Favority jsou měď, uran, hliník i drahé kovy
    14:33Eurozóna na pozitivní vlně, podnikatelský sentiment signalizuje dobrý vstup do třetího kvartálu
    14:08Perly týdne: Vy si bojujte, my vyhrajeme
    14:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva 2025/2026
    12:28Apple hlásí rekordní červnový kvartál. Investory ale zklamal výhled
    12:09Dluhy domácností v ČR u bank v červnu stouply o 26,5 miliard na 2,72 bilionu Kč
    11:36Inflace v eurozóně v červenci vzrostla na 2,9 procenta, uvedl v odhadu Eurostat
    11:24Po depresi mánie. Polovodiče otočily a dnešní pokračování růstu podpoří Amazon  
    10:26AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    8:44Rozbřesk: Tokio už dávno není drahé. Praha už dávno není levná. A Švýcarsko je pořád Švýcarsko
    8:40Microsoft píše historii, Amazon překvapil cloudem a Apple zklamal službami  
    8:26Amazon obhájil miliardové sázky na AI. AWS výrazně zrychlilo a akcie prudce rostou
    8:15Apple výrazně překonal očekávání, investory ale zklamal růst služeb
    6:09Menší trpělivost s Teslou i s umělou inteligencí
    30.07.2026
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    0:00JP - Základní O/N úroková sazba
    3:30Čína - PMI v průmyslu
    3:30Čína - PMI ve službách
    11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university