Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Čína horší, než říká vláda, na shortování komodit to ale není (+video)

Faber: Čína horší, než říká vláda, na shortování komodit to ale není (+video)

17.07.2012 11:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína zpomaluje mnohem více, než tvrdí její vláda. Ukazuje to například vývoj exportů z Taiwanu či Jižní Koreje. Největší exportní destinací těchto zemí je totiž právě Čína, a tyto vývozy meziročně klesly. Na větší zpomalení ukazuje i vývoj spotřeby elektrické energie. Pro CNBC to uvedl Marc Faber. Růst trhů, který přišel po zveřejnění čínských dat, vysvětluje tak, že trhy se těší na stimulaci ekonomiky čínskou vládou, která bude „tisknout peníze, jako to činí v USA a v Evropě“.

„Trhy jsou velmi volatilní a na otevření krátkých pozic je třeba hodně odvahy,“ uvedl investor v souvislosti s možností reagovat na poslední vývoj otevíráním krátkých pozic na komoditách. Pro tuto strategii nedoporučuje měď, protože na trhu s ní operuje pouze několik hráčů; existuje tak možnost cenové manipulace. Příležitost však Faber vidí v souvislosti s Evropou. Všichni jsou nyní ohledně zdejšího vývoje pesimisty. Trhy v zemích jako jsou Portugalsko, Španělsko, Itálie či Francie se totiž nacházejí pod úrovněmi dosaženými v roce 2009, nebo se k nim blíží. Takovou situaci hodnotí Faber jako investičně zajímavou.
 


Vývoji v Číně se věnují i analytici společnosti Bespoke. Ti poukazují na skutečnost, že akciový index Shanghai Composite v posledních dnech opět klesl na minima dosažená na počátku tohoto roku. Pokud tuto úroveň prorazí, z technického hlediska by mělo jít o „noční můru”, píše Bespoke.

faber

(Zdroj: CNBC, Bespoke)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.08.2025
11:20Zlato za 4 000 dolarů? Osvobození od cel povede k dalšímu růstu, míní analytici
11:08Slabý růst poptávky a rekordní zásoby. Ropný trh míří v roce 2026 k rekordnímu přebytku
10:18Zlepšení marže, pokles objednávek: Vestas balancuje mezi růstem a výzvami
10:07Perplexity AI podala nabídku na Google Chrome, její motiv je ale podle analytiků jiný
8:57Rozbřesk: Americkou inflaci řídí ojetiny, ale lze tomu vůbec věřit?
8:54PPF získává podporu pro převzetí ProSiebenSat.1, Trump tlačí na Fed a Perplexity chce Chrome od Googlu  
12.08.2025
22:00Inflační čísla poslala Wall Street na nová maxima  
18:48Týdenní výhled: Americké čipy pro Čínu, Uber a Duolingo v pasti skepse a české IPO za 30 mld. EUR
17:33Co si trhy skutečně myslí o možné recesi?
17:00Trhy reagují na data americké inflace pozitivně  
16:43Invesco: Co se dělo na trzích v červenci?
15:12Inflace v USA v červenci zůstala na 2,7 procenta, čekalo se mírné zvýšení
14:35Je to neústavní daň z vývozu, míní experti k dohodě Nvidie a AMD s USA o sdílení tržeb z Číny
13:20Potřebuje světová ekonomika hegemona?
12:51Očekávaná americká inflace: další makro-epizoda o dopadu cel
12:36Akcie Intelu rostou po Trumpově „zajímavé“ schůzce s CEO společnosti
11:47ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu klesla více, než se čekalo
10:57Čína upozorňuje na čipy Nvidie. Mohou být hrozbou pro národní bezpečnost
9:22Musk hrozí Applu právními kroky, vadí mu ignorování Groka v App Storu
9:05Celní příměří mezi USA a Čínou pokračuje, Trump a Si by se měli v příštích měsících sejít v Pekingu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cisco Systems Inc (07/25 Q4, Aft-mkt)
E.ON SE (06/25 Q2, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/25 Q2, Bef-mkt)
8:00Orsted AS (06/25 Q2)
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč