Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zakladatel AAA Auto Denny prodá až 73,8 % akcií firmy, ponechá si jen drobný podíl

Zakladatel AAA Auto Denny prodá až 73,8 % akcií firmy, ponechá si jen drobný podíl

28.8.2012 8:27, aktualizováno: 29.8. 17:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Anthony James Denny, který v současné době vlastní přibližně 77 % holandské společnosti AAA Auto Group N.V., jejíž akcie jsou kotovány na burzách v Praze a Budapešti, informoval, že má v úmyslu prodat kontrolní většinový podíl a chce si ve společnosti ponechat pouze menšinu.

Rozhodnutí přichází poté, kdy A. J. Denny již dříve letos oznámil, že hodlá odejít z funkce generálního ředitele a doporučil předání postu Karolíně Topolové. Denny se rozhodl k prodeji po dvaceti letech od chvíle, kdy společnost založil. „Celý proces by měl trvat přibližně jeden až dva roky,” řekl Denny.

Prodej se týká až 73,79 % akcií AAA Auto Group N.V., které Denny drží prostřednictvím lucemburské společnosti AUTOMOTIVE INDUSTRIES S.a.r.l., uvedla firma. „Přesný objem akcií, určených k prodeji, ještě nebyl určen a bude výsledkem dalších jednání. Existuje možnost, že si Denny ponechá menšinový podíl nadále držený prostřednictvím AUTOMOTIVE INDUSTRIES S.a.r.l., stejně jako 3.77 % akcií AAA Auto Group N.V., které vlastní osobně. Zbylých 22.44 % akcií vlastní soukromí investoři, část z nich je také v držení zaměstnanců a manažerů společnosti. Jako poradci pro prodej byly v rámci oznámené transakce vybrány společnosti PricewaterhouseCoopers a Patria Corporate Finance,“ uvedla společnost k transakci.

Denny již dříve v letošním roce oznámil, že se po dvou dekádách v businessu chystá svoje aktivity omezit. „Již nějakou dobu jsem zvažoval svůj ´podnikatelský důchod´. Budování společnosti jsem věnoval dvacet let svého života. Celkem úspěšně jsem provedl AAA AUTO ekonomickou krizí a dovedl společnost k velmi solidní ziskovosti,“ řekl Denny, který vedl firmu od jejího založení v roce 1992.

S žádným konkrétním zájemcem Denny podle generální ředitelky Karolíny Topolové nejedná. Jeho rozhodnutí by nemělo mít vliv na chod firmy. "Společnost se v rámci svých obchodních aktivit řídí svými dlouhodobými strategickými záměry a informace o chystaném prodeji majoritního podílu pana Dennyho na tom v tuto chvíli nic nemění," dodala. O stažení akcií z trhů v Praze a Budapešti firma v současnosti neuvažuje, stejně ale ani Denny nehodlá své akcie prodávat prostřednictvím burzy, ale přímo potenciálním zájemcům.

AAA AUTO v minulém roce prodala téměř 45 tisíc ojetých vozů a dosáhla obratu 276 milionů eur. AAA AUTO v současnosti prodává automobily v sedmnácti pobočkách v České republice, v devíti na Slovensku a v jedné v Ruské Federaci. Na podzim plánuje otevřít jednu novou pobočku v ČR i SR a dalších několik v průběhu příštího roku.

Anthony James Denny - profil zakladatele AAA AUTO

Když syn českého emigranta v Austrálii Anthony Denny přijel v roce 1985 poprvé do vlasti svého otce, moc nadšený z komunistické šedi nebyl. Podruhé se do Česka vypravil v roce 1992 natrvalo a s úmyslem vybudovat firmu, která bude dominovat obchodu s ojetými vozy v regionu. To se mu podařilo a nyní, po dvaceti letech budování firmy, se ve svých padesáti letech rozhodl svůj většinový podíl ve společnosti AAA Auto prodat. 

Denny se narodil 17. dubna 1962 v australském Sydney jako Antonín Miroslav Kubelka. Vyrůstal na farmě mezi klokany, po rozvodu rodičů se s matkou přestěhoval do Sydney a přijal jméno jejího nového partnera Denny. 

Studoval botaniku a zakládání zahrad, čímž navázal na dávnou rodinnou tradici - jeho prapradědeček Antonín Kubelka byl architektem zahrad ve vídeňském Schönbrunnu. Poté ho ale zlákala auta. To první koupil s kamarády za 16 dolarů a prodal za 40. Zjistil, že auta ho uživí lépe než botanika, a odjel realizovat svůj sen do Spojených států. 

V Americe založil firmu, která vyvážela veterány i nové vozy do Evropy. Jelikož hodně aut si objednávali zákazníci z Čech, rozhodl se do země svých předků přesídlit a vybudovat zde největší autobazar. Svoji pražskou firmu, kterou založil s kapitálem 100.000 dolarů, pojmenoval Auto Praha, ale protože firma se stejným názvem již v Praze existovala, přidal do názvu tři "A". První ojetiny, které nabízel na pozemku u polí na okraji Prahy, prodal velmi rychle a jeho obrat začal strmě růst. 

V roce 1998 se firma přestěhovala do současného areálu v Praze - Dolních Chabrech. Zde začal s nabídkou 350 aut a během tří měsíců zvedl obrat o 400 procent. Na českém trhu prorazil nejen díky masivní reklamě, ale především zavedením do té doby spíše výjimečných služeb. Jeho firma všechna nabízená auta vlastní, tudíž může poskytovat širší záruky, a mimo jiné zákazníkům nabídla širokou škálu služeb včetně finančních a právních či třeba dopravy zájemců o koupi do a z autobazaru firemním vozem. 

V současnosti má společnost AAA Auto v Česku 17 poboček a nabízí asi 6500 vozů, další pobočky má na Slovensku a v Rusku. Zaměstnává asi 1660 lidí. Loni společnost prodala téměř 45.000 vozů, dosáhla obratu 276 milionů eur (asi 6,9 miliardy Kč) a rekordního zisku 10,3 milionu eur (asi 257 milionů Kč). V roce 2007 AAA Auto vstoupila na burzy cenných papírů v Praze a Budapešti, kde se obchoduje zhruba čtvrtina akcií společnosti. 

(Zdroj: AAA Auto, čtk)


Váš názor
 • AAA
  30.8.2012 17:25

  20 let v jedné firmě je opravdu hodně, tak zřejmě nastal čas na změnu. Určitě bude zajímavé sledovat, jak si povede žena ve vedení společnosti zabývající se prodejem aut. Můžeme doufat, že změny s novým vedením povedou k zákaznické spokojenosti.
 • Nějaký překlep
  28.8.2012 13:40

  rekordního zisku 10,3 milairdy eur (asi 257 milionů Kč)....... nějak jsem nepostřehl, že by euro bylo takové levné....budu muset honem nakoupit, nez ho zdraží :-D
  karlikza
 •  
  28.8.2012 13:38

  im neverím, ani farbu auta.
  Open_mind
 • HMM
  28.8.2012 13:21

  To je teda masovka.. 45k aut. Podnikatelskej důchod si jistě užije. Nicméně nevěřím že se bude někde válet :-) Po tom co vybudoval mu fandím i nadále..
  René Kulhavý
  • Re: HMM
   28.8.2012 13:38

   fakt niečo vybudoval ? http://nahnevanyklient.blogspot.sk/
   Open_mind
   •  
    28.8.2012 13:48

    To vypadá jako placený článek, sorry...nedávám tomu žádnou váhu...
    René kulhavý
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data