Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB by mohla převzít dohled nad všemi bankami v eurozóně od 2014

ECB by mohla převzít dohled nad všemi bankami v eurozóně od 2014

31.08.2012 9:51
Autor: ČTK

Evropská komise plánuje, že by Evropská centrální banka převzala dohled nad všemi bankami v eurozóně od roku 2014. Země mimo eurozónu by pak mohly požádat o dohled ECB nad svými bankami dobrovolně. Uvedl to dnes v rozhovoru pro německý list Süddeutsche Zeitung komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

Podle plánu by od ledna příštího roku převzala ECB dohled nad všemi bankami, které by požádaly o pomoc záchranný fond ESM. Od července by se pak dohled rozšířil na banky, které jsou důležité pro finanční systém a zbývající banky by přešly pod dohled ECB od roku 2014. V eurozóně je kolem 6000 bank. 

 
V jiném rozhovoru pro francouzský deník Les Echos Barnier uvedl, že dohled nad bankami bude mít dozorčí rada ECB, která bude působit odděleně od Rady guvernérů. Své zprávy má dozorčí rada předkládat Evropskému parlamentu. Detailní návrh o dozoru má EK představit 12. září.

Systém jednotného dozoru bude prvním krokem k plné evropské bankovní unii, dodal Barnier. Vytvoření bankovní unie bude také vyžadovat vytvoření celoevropského systému pojištění vkladů a fondu pro řešení krizí. Upraven bude i hlasovací systém pro Evropský bankovní úřad (EBA), který je regulačním orgánem Evropské unie, dodal Barnier.

Představitelé EU se dohodli na vytvoření jednotného bankovního dozoru soustředěného kolem ECB v červnu. Doufají, že tento plán jim pomůže při řešení dluhové krize v eurozóně. Podle Barniera ještě musí být vyřešeny otázky toho, jak bude ECB spolupracovat s místními regulačními orgány v jednotlivých zemích a s EBA, napsala agentura Reuters.


Čtěte více:

Brusel se přetahuje o dohled nad bankami. Přijde o něj i ČNB?
17.08.2012 13:26
Méně než měsíc zbývá do chvíle, kdy má Evropská komise představit svůj...

Váš názor
  • Socialismus dále přitvrzuje
    31.08.2012 12:40

    Další socializovaný sektor v Evropě následuje. My jsme ho tu měli ještě nedávno, zbytek Evropy už zapomněl. Takže čest práci soudruzi
    Pibik
  • jen malá vsuvka
    31.08.2012 10:20

    Na trhu začíná citelně scházet vepřové maso. Co s tím soudruzi v Bruselu hodlají udělat?:-)))
    Jesse
  •  
    31.08.2012 10:18

    Nápad to není špatný, je otázka jak by byl realizován. Mohlo by to i srovnat zlodějské poploatky v čechách s evropou.
    Homo
Aktuální komentáře
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna
17:17Česká ekonomika v regionálním kontextu a v příštím roce
15:11Jak Buffett měnil pohled na investice a co se změní po jeho odchodu z čela Berkshire Hathaway
10:41Investiční výhled 2026: Dopad cel na trhy bohatě kompenzovala vlna nadšení z AI  
24.12.2025
17:17Návratnost amerického trhu v příštím roce
15:15Zlato dnes historicky poprvé prolomilo 4500 dolarů za unci. Na rekordech stříbro i platina
12:15Nová fáze trhu podle Goldman Sachs: Horké valuace, AI boom a vyšší volatilita  
11:25Jak trhy (ne)obchodují přes vánoční svátky a přelom roku? Přinášíme přehled
8:52Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
23.12.2025
22:03Nvidia v čele růstu, Čína znovu ve hře, aneb AI příběh pokračuje  
17:16Míří na trh další překvapení?
15:51Cena stříbra poprvé v historii přesáhla 70 dolarů za unci
15:26Historický milník: Měď vystřelila nad 12 tisíc dolarů, cla převracejí trh vzhůru nohama
15:19Růst ekonomiky USA ve třetím čtvrtletí překvapivě zrychlil na 4,3 procenta
14:12Intel má za sebou rušný rok. Akcie vzrostly o desítky procent, k oživení foundry byznysu ale stále nedošlo
12:40Bloomberg Intelligence: Zisky průmyslu v Evropě porostou příští rok dvakrát rychleji než letos  
11:54Důvěra v českou ekonomiku se v prosinci snížila mezi podnikateli i spotřebiteli
11:52Novo roste díky schválení léku, japonský jen na slovní intervenci. Evropské akcie jsou na tom smíšeně  
11:00Rozbřesk: Atakoval americký růst v uplynulém čtvrtletí čtyři procenta?
10:53MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data