Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ čeká mimořádný zájem o připojování solárních zdrojů

ERÚ čeká mimořádný zájem o připojování solárních zdrojů

17.09.2012 12:59
Autor: ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) ještě v letošním roce očekává mimořádný nárůst počtu žádostí o udělení licence na výrobu elektřiny ze solárních elektráren. Zájemce o připojení ale upozorňuje, aby jejich zdroje splňovaly všechny podmínky pro získání podpory. ČTK to dnes sdělila mluvčí ERÚ Jarmila Lehnerová. Nárok na podporu mají jen elektrárny s výkonem do 30 kilowattů na střeše či zdi domu. 

Distribuční společnosti letos evidují tisíce žádostí o připojení. Například společnost ČEZ na svém distribučním území v prvním pololetí povolila připojení více než 6000 fotovoltaických elektráren. Jsou to především malé instalace do 5 kW na střechách. 

Zájem o připojení roste kvůli tomu, že v síti byla letos pro solární elektrárny uvolněna nová kapacita. Existuje také možnost, že od příštího roku bude znovu snížena výkupní cena pro elektřinu z fotovoltaiky, a lidé proto chtějí připojit své zdroje ještě za současných podmínek. 

ERÚ však upozornil, že nárok na podporu budou mít jen zdroje na střeše domu, nikoliv však na více střechách. Zároveň musí být budova evidována v katastru nemovitostí. 

"Energetický regulační úřad zaznamenal případy, kdy dodavatelé a instalační společnosti dostatečně zájemce o fotovoltaickou elektrárnu neinformují, že pokud nejsou splněny všechny zákonné podmínky, výrobce nemá nárok na podporovanou cenu vyráběné elektřiny a případné čerpání této podpory je v rozporu se zákonem," uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. 

ERÚ se letos potýká s vysokým počtem žádostí o připojení a do konce roku budou dále přibývat. Zástupci fotovoltaického sektoru odhadují, že by se letos mohlo připojit kolem 80 až 100 megawattů solárních elektráren. Tím by celkový instalovaný výkon vzrostl na 2050 MW. Rekord z roku 2010, kdy se výkon solárních zdrojů zvýšil více než čtyřnásobně, však zdaleka překonán nebude. 

Kvůli solárním elektrárnám v minulých letech rostla cena elektřiny a první odhady naznačují, že proud bude kvůli takzvané zelené elektřině zřejmě zdražovat i příští rok, a to nejméně o tři procenta. Fotovoltaický sektor ale razantní dopad na peněženky spotřebitelů odmítá a stěžuje si zejména na solární daň, která byla pro útlum tohoto sektoru zavedena. 

Česká fotovoltaická průmyslová asociace také tvrdí, že desítkám provozovatelů malých solárních elektráren strhávají distributoři solární daň, ačkoli jsou od ní nově osvobozeni. "Postupujeme striktně podle platné legislativy a podle názoru Generálního finančního ředitelství," reagoval za společnost ČEZ mluvčí Ladislav Kříž.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.01.2026
22:06Wall Street prudce rostla: Trump couvl z cel, trhy obracejí "sell America trade"  
17:08Americká investiční hádanka
16:47Trump v Davosu kritizoval Evropu, která podle něj nemíří správným směrem
15:26Má Boeing to nejhorší za sebou? Akcie se konečně plně zotavily z incidentu s odtrženým panelem
14:00Netflix překvapil tržbami, ale investoři řeší výhled a velkou akvizici WBD  
13:12S akciemi CSG se bude od pátku obchodovat i na Free Market v Praze
11:52Může Evropa použít americké dluhopisy jako zbraň ve sporu o Grónsko?
11:25Akcie dál ztrácejí, na trzích však dochází ke zklidnění po negativním úvodu týdne  
10:00Úterní "Sell America" stáhla S&P 500 i Nasdaq letos do ztráty
9:45Míra inflace v Británii v prosinci vzrostla na 3,4 procenta, je nejvyšší v G7
9:11Rozbřesk: O Trumpovi, Grónsku a fiskální politice
8:52Pád ČEZ, výprodej amerických aktiv a útěk ke zlatu  
6:08Pohled analytika na CSG, největší IPO evropského obranného průmyslu  
20.01.2026
22:33Netflix těsně překonal odhady, počet předplatitelů přesáhl 325 milionů
22:00Trump opět rozhazuje cly  
18:33O trochu více jestřábí pohled…
17:11IPO CSG bez drobných investorů a ČEZ pod tlakem politiky
16:18Ministr financí USA věří, že Evropané kvůli Grónsku nevyhrotí vztahy s USA
16:05Ministři financí EU zvažují protiúder na nové hrozby z USA
15:35Šéf Microsoftu: Závod AI rozhodnou náklady na energie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data