Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá inflace v září zpomalila, v souladu s odhady

Německá inflace v září zpomalila, v souladu s odhady

26.09.2012 14:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Inflace v největší ekonomice eurozóny v září mírně zpomalila a růst v meziměsíčním i meziročním srovnání naplnil očekávání trhu. Meziroční inflace v Německu zpomalila na 2,0 procenta ze srpnových 2,1 procenta, a přiblížila se tak cíli Evropské centrální banky pro cenovou stabilitu. Proti srpnu pak zářijový index spotřebitelských cen stagnoval po srpnovém růstu o 0,4 %, ukázal rychlý odhad Spolkového statistického úřadu. V srpnu inflace vyskočila hlavně kvůli vysokým cenám energií.

Index harmonizovaný podle kritérií EU (HICP) meziročně vzrostl o 2,1 procenta po vzestupu o 2,2 procenta za srpen, zatímco na meziměsíčním základě rovněž stagnoval po zvýšení o 0,4 procenta v předchozím měsíci. Také údaje o HICP přesně naplnily očekávání ekonomů. Rychlý odhad vychází z dat od šesti ze 16 spolkových zemí, jež představují více než polovinu populace. Konečná data za září vyjdou 11. října.

Evropská centrální banka cíluje inflaci pro eurozónu jako celek na úroveň těsně pod 2 procenty. ECB před třemi týdny oznámila, že v případě nutnosti bude na sekundárních trzích neomezeně nakupovat dluhopisy států, které požádají o pomoc ze záchranného fondu ESM. V Německu vyvolává plán obavy z toho, že ECB vměšováním se do fiskální politiky překračuje svůj mandát, vystavuje daňové poplatníky hrozbě splácení miliard eur dluhů a tištěním peněz riskuje růst inflace.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  
12:05Investiční výhled na druhé pololetí: Hlavní makro teze a rizika  
11:37Jan Bureš: Maloobchod opět šlape na plyn, česká ekonomika by měla zrychlit
11:31Evropské akcie smíšené, americké futures červené. Reakce na Samsung dokládá narušený sentiment  
11:07Přebytek obchodu klesl v květnu na 9,9 miliardy korun
10:58Inflace v Česku v červnu značně zpomalila. Pomohlo zlevnění potravin a energií
10:39Květnový maloobchod v Česku výrazně zrychlil. Spotřebitelé utráceli za oblečení i nákupy na internetu
10:22Samsung zdvojnásobil tržby a zapsal si 19násobný zisk, přesto zklamal. Akcie klesly přes 10 procent
9:00Rozbřesk: Inflace v letních měsících klesne pod cíl, bude to však jen dočasné
8:51Trhy sledují summit NATO i napětí v Hormuzském průlivu  
6:07Čínský šok 2.0, jeho přínosy a negativa pro Evropu
06.07.2026
17:03Americké akcie nebyly podle určitého pohledu nikdy levnější než nyní
15:43AFP: Čínská firma nabízí věrohodné a "vždy věrné" humanoidní roboty
13:15Porsche se chystá zrušit další 4 000 pracovních míst
12:49Investiční výhled na druhé pololetí: Poptávka po kapitálu a obrat v politice ECB a Fedu  
10:00Strnad má podle médií zájem o podíl v Pirelli
9:12EasyJet v zásadě souhlasí s nabídkou na převzetí od firmy Castlelake

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
20:00USA - Zápis z jednání FOMC