Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ani španělský dluh blížící se 90 % HDP neodradil kupce. Madrid může být s dnešní aukcí spokojen a Paříž také.

Ani španělský dluh blížící se 90 % HDP neodradil kupce. Madrid může být s dnešní aukcí spokojen a Paříž také.

4.10.2012 13:22, aktualizováno: 4.10. 13:32

Aktualizováno

Dnešní aukci dluhopisů španělské vlády vyhlížel trh i tamní vláda s obavami kvůli nejistotě, která zahaluje udržitelnost financování země bez pomoci zvenku. Výsledek ale překvapil spíše pozitivně. Zájem investorů byl v případě dvou-, tří- i pětiletých dluhopisů výraznější, než v předchozí aukci a celkový objem prodaných obligací dosáhl 3,99 miliardy eur, tedy téměř horní hranice pro dnešní emisi plánovaného rozmezí 3-4 mld. EUR. Francie si v dnešní aukci dluhopisů zajistila necelých 8 miliard eur a navíc může být spokojena s poklesem výnosů.

Pohled na vývoj výnosů v dnešní aukci španělských dluhopisů ukazuje na zlepšení u 2letých (na 3,282 % z 5,204 %) a 5letých dluhopisů (na 4,766 % z 6,459 %) proti poslední aukci z 19. července. Zato v případě aukce 3letých dluhopisů musel Madrid zkousnout růst výnosu na 3,956 procenta proti 3,845% výnosu v aukci z 20. září. V každé z aukcí však byla poptávka po španělských dluhopisech silnější nežli posledně.

„Nárůst poptávky je přirozený s ohledem na to, že Španělsko bude v určitém bodě nuceno požádat o záchrannou finanční půjčku a ECB nakonec začne nakupovat dluhopisy s kratší splatností. Opravdovým testem bude teprve příští aukce 10letých vládních dluhopisů,“ reagoval na výsledky aukce Nick Stamenkovic, dluhopisový stratég společnosti Ria Capital Markets.

Dluh španělské vlády v posledních letech roste dosti neutěšeným tempem, zatímco před krizí byl na úrovni 36 procent hrubého domácího produktu země, v příštím roce Madrid očekává úroveň 90,5 procenta výkonu ekonomiky. Jen za letošní rok by měl nárůst vládního dluhu dosáhnout 17 procentních bodů kvůli závazku státu nést náklady restrukturalizace bankovního sektoru, energetické sítě a dopady krize do hospodaření státních podniků. Na konci roku by tak zadlužení země mělo dosahovat 85 procent HDP. Navíc ale Madrid v rámci bankovní krize likvidity od roku 2008 vydal garance za bankovní obligace v hodnotě 63 miliard eur, což při stavu finančního sektoru v zemi může přinést další nárůst zadlužení.

Sázky investorů na nutnost země požádat kvůli vývoji svého zadlužení o mezinárodní pomoc tento týden snížily výnos 10letých dluhopisů již o 13 bazických bodů na 5,85 procenta. Rozdíl proti výnosu stejně dlouhých španělských bundů je však stále výrazný, konkrétně 444 bazických bodů.
 
Nově vydávané dluhopisy francouzské vlády dnes přinesly Paříži 7,971 miliardy eur, tedy těsně pod 8miliardovým cílem, ačkoliv celková poptávka dosáhla 19,807 miliardy eur. V případě 6letých dluhopisů klesl výnos na 1,29 procenta z 2,44 procenta v aukci z 2. února, u 10letých výnos klesl na 3,17 procenta z 3,79 procenta v aukci z 5. září. U nejsledovanějších 10letých dluhopisů ale došlo k růstu výnosu na 2,28 procent z 2,21 procenta v aukci z 6. září.

Francouzský prezident François Hollande, který v poslední době čelil výraznému poklesu veřejného mínění, před necelým měsícem slíbil svým spoluobčanům dvouletý plán obnovy země, který má zahrnout zvyšování zaměstnanosti a konkurenceschopnosti a ozdravení veřejných financí. Hollande chce také již v příštím roce snížit deficit na úroveň 3 procent HDP, což bude vyžadovat úspory ve výši 30 miliard eur. Za nutnou proto považuje i splnění svého předvolebního plánu zdanění bohatých 75procentní daní.

Nejistotu ohledně splnitelnosti cíle francouzské vlády snížit zadlužování na úroveň dohodnutou v Maastrichtu vzbuzují dnešní slova ministra financí, kterým je Pierre Moscovici, o nutnosti zvážit dopady plánovaného vyššího zdanění malých a středních podniků. Tento krok, který vyvolal nemalou kontroverzi kvůli možnému dalšímu přiškrcení ekonomického růstu země, se měl ale v příštím roce podílet na nárůstu rozpočtových příjmů z daní o 10 miliard eur.

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy již podle časopisu Canard Enchaîné oznámil, že kvůli "strašlivému stavu, v jakém se Francie může za pět let nacházet", hodlá prý opět kandidovat do čela státu a Elysejského paláce ve volbách v roce 2017.

Aukce dluhopisů dnes probíhaly ale i v regionu střední a východní Evropy. Maďarsko prodalo dluhopisy celkem za 47,5 miliard eur - 3leté dluhopisy za 20 miliard forintů při průměrném výnosu 6,72 procenta, 5leté dluhopisy za 15 mld. HUF při výnosu 6,85 procenta, a 10leté dluhopisy za 12,5 mld. HUF při výnosu 7,39 procenta. Ve všech třech případech došlo k mírnému nárůstu výnosu proti poslední aukci z 20. září, kdy byla rally dluhopisů našeho regionu ještě silnější.

Polsko potom dnes prodalo dluhopisy za 4,95 miliardy zlotých při stanoveném cíli 3-5 mld. PLN, z toho 5leté za 1,14 mld. PLN při výnosu 4,224 procenta a poptávce 2,68 mld. PLN, 5leté variabilní dluhopisy za 2,32 mld. PLN při poptávce 5,36 mld. PLN a 9leté za 1,49 mld. PLN při poptávce 2,12 mld. PLN.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, Eurostat, Canard Enchaîné)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data