Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Budoucí šéf OKD Fabián: Čekají nás těžké časy, budu více hlídat náklady

Budoucí šéf OKD Fabián: Čekají nás těžké časy, budu více hlídat náklady

09.10.2012 10:21
Autor: IHNED.cz

Za posledních pět let černouhelná společnost OKD investovala do svého rozvoje 27 miliard korun. Nyní ale chce šlápnout na brzdy. Nastupující šéf Ján Fabián se chce zaměřit hlavně na efektivitu těžby. Modernizace provozů a bezpečnost byly hlavními prioritami odstupujícího šéfa OKD Klause-Dietera Becka. Když v roce 2007 poprvé fáral do černouhelných dolů OKD, už tehdy mu podle jeho slov bylo jasné, že firma je historicky podinvestovaná.

Pod jeho vedením se proto OKD rozhodla investovat (od roku 2008 do 2012) dohromady 27 miliard korun. Dnes se díky tomu může podnik v těchto oblastech srovnávat se světovými těžaři. O starost méně pro nového šéfa. Na začátku roku totiž otěže OKD převezme současný zástupce ředitele a ředitel pro rozvoj a strategii OKD Ján Fabián. 

Jeho hlavním úkolem bude podle jeho slov vypořádaní se s těžkými ekonomickými časy. "V tomto směru se budu snažit přizpůsobit maximální efektivitu těžby a napojit na bezpečnost," říká Fabián v krátkém rozhovoru pro IHNED.cz. V něm i přiznává, že OKD zřejmě v příštím roce vykáže nižší úroveň těžby. 

 
Co bude vaší prioritou, až v novém roce nastoupíte na post generálního ředitele a předsedy představenstva OKD? Budete pokračovat v investicích do modernizace a bezpečnosti, tak jako tomu bylo u současného šéfa firmy K. D. Becka?

Co se týče investic, tak si myslím, že jejich velký objem, který směřoval do modernizace provozů, byl už vykonaný. Do této oblasti už tedy nebude potřeba investovat tolik prostředků, jako tomu bylo doposud.

Na co se budu já zaměřovat, bude především bezpečnost, produktivita a zabezpečení zaměstnanosti lidem.

Existuje z vašeho pohledu potřeba zásadně měnit některé současné procesy v OKD? Jinými slovy, co bude vaším prvním úkolem po nastoupení do funkce?

Myslím, že se nic dramatického neděje.

Obvykle, když přichází nový management a zásadně se mění kurz podniku, tak se stane něco dramatického. V našem případě se zásadně kurz měnit nemusí, protože podnik funguje a vše je dobře nastavené.

Co se pouze bude měnit, a s tím budou možná souviset mé první kroky, je situace na světových trzích. A teď myslím hlavně ceny uhlí.

V tomto směru se budu snažit přizpůsobit maximální efektivitu těžby a napojit na ni zmíněnou bezpečnost.

Efektivita musí být. Budu sledovat zejména náklady na těžbu v příštím roce.

Vaší hlavní prioritou tedy bude zvýšit ekonomickou efektivitu OKD?

Určitě. A přizpůsobení se těžké ekonomické situaci, která nás všechny čeká. Nejde totiž jen o těžební průmysl.

V těžebním průmyslu vyhlídky určitě nejsou příliš optimistické. Podle prognóz by měla poptávka po uhlí ochabovat a jeho cena stagnovat až klesat. Myslíte, že budete i v příštím roce schopni udržet produkci na stávajících úrovních kolem 11 milionů tun ročně?

To je otázka. Výše těžby se stále odvíjí od toho, jaký je výhled našich prodejů uhlí. První indicie ale naznačují, že zřejmě půjde o nižší úroveň těžby, takže to těch 11 milionů tun asi nebude.

Ale my dlouhodobě říkáme, že naše těžba bude fluktuovat mezi deseti a jedenácti miliony tun uhlí.


iHNed

Související články na IHNED.cz

Vlastník OKD odmění akcionáře dividendou. I přes pokles zisku

Těžbu rozšiřovat musíme, abychom udrželi produkci i počet zaměstnanců, říká šéf OKD

NWR: Nevíme, jestli těžba ve Frenštátě bude zisková. Chceme to ale zjistit


Čtěte více:

NWR: Novým ředitelem OKD bude Ján Fabián
13.09.2012 19:45
Ján Fabián se k 1. lednu 2013 stane ředitelem a předsedou představenst...
NWR - Ztrátové druhé pololetí? (analýza Patrie se změnou cíle)
20.09.2012 12:18
Cena koksovatelného uhlí v posledních týdnech pokračovala v poklesu, n...
NWR dokončila proces squeeze outu
20.09.2012 18:26
Těžební společnost New World Resources oznámila dokončení procesu sque...
OKD investovala za pět let 27 mld Kč, na rozvíjejících se trzích sleduje růst poptávky po uhlí
08.10.2012 13:20
Těžební společnost OKD v uplynulých pěti letech investovala do svého r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC