Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Závěr týdne v Praze: Nový akcionář v Orku, odměna Telefóniky, 3Q výhled Unipetrolu a brzké střídání KITD a TMR

Závěr týdne v Praze: Nový akcionář v Orku, odměna Telefóniky, 3Q výhled Unipetrolu a brzké střídání KITD a TMR

19.10.2012 17:05, aktualizováno: 19.10. 18:18
Autor: Josef Kohout

Aktualizováno

Závěr týdne v Praze proběhl v červených číslech, když index PX uzavíral o 0,75% níže. Celková aktivita na trhu byla průměrná, když objem obchodů dosáhl 870 milionů korun. Největší vahou se na poklesu indexu podílela Erste Bank, která nedokázala udržet včerejší ceny u 485 a v průběhu dnešního obchodování propadla o 2,6% na 471 . Naopak bez větší akce prošla seancí Komerční banka, která za podprůměrného objemu zůstala v pásmu 4120 – 4140

O informační živost se ale dnes postaraly zejména developer Orco, Telefónica CR a Unipetrol, přispěli analytici na NWR.

Čtvrtým dnem v řadě rostly v Praze akcie Orco, které zpevnily až o 8 % na denní maxima 80 korun a uzavírají o 3,5% výše. Společnosti Crestline a Gamala oznámily, že nakoupily 22,3 milionu akcií skupiny Orco, což jim dává 20,69% podíl na hlasovacích právech ve společnosti a při jednání ve shodě roli nejsilnějšího akcionáře. Orco ještě oficiálně informaci neobdrželo, mluvčí Orco uvedla, že případný vstup nového akcionáře firma vnímá jako pozitivní signál. Obě společnosti stojí za stávající strategií i managementem Orco, chtějí účast v představenstvu.

Třetím dnem v řadě ztrácejí akcie Telefóniky CR, když výraznější podporu nepřinesla ani úroveň 390 . Telefónica CR dnes oznámila rozhodný den pro snížení kapitálu v rozsahu 13 na akcii před zdaněním, které je vedle dividendy 27 Kč/akcie součástí odměny pro akcionáře. Snížení kapitálu bude zapsáno v obchodním rejstříku k datu 14. listopadu 2012, což bude zároveň rozhodný den. Vyplácená částka bude splatná počínaje dnem 14. prosince 2012. Titul odepsal 1,7 % na 386 .

Představenstvo Unipetrolu dnes oznámilo výhled na provozní výsledek 3Q12. Odhaduje, že provozní zisk (EBIT) skupiny Unipetrol bude za 3. čtvrtletí činit několik set milionů korun. V pololetí Unipetrol vykázal ztrátu 959 milionů korun. LIFO efekt byl pozitivní v důsledku rostoucí ceny ropy a vyšších cen rafinérských a petrochemických produktů, EBIT podle metodiky LIFO bude tedy horší než vykázaný IFRS EBIT, dodala firma. Unipetrol odhaduje, že vývoj směnných kurzů ve čtvrtletí ovlivnil finanční výsledek pozitivně částkou přibližně 130 milionů korun, ale že tento pozitivní efekt byl více než vykompenzován ztrátami z jiných finančních instrumentů. Titul zůstal bez obchodu.


Dvojice nových cílových nižších cílových cen ráno přistála u akcií společnosti NWR. Analytici Goldman Sachs v návaznosti na aktualizaci svého modelu po zveřejnění objemů produkce za 3Q a smluvených prodejních cen pro 4Q spolu s novými očekáváními ohledně dalšího vývoje ziskovosti snížili cílovou cenu pro akcie NWR z 4,0 GBP na 3,43 GBP, v přepočtu 105 , doporučení ponechali na „neutral“.A Analytici Jefferies snížili svou cílovou cenu z 3,25 GBP na 3,0 GBP (asi 91,5 Kč), a potvrdili investiční doporučení na "držet". NWR končí mírně silnější.

ČEZ posílil o 0,9 % na dosah 730 úrovně. Francouzská firma Areva dnes předala společnosti ČEZ podrobné námitky proti rozhodnutí, kterým ji ČEZ vyřadil z tendru o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Je přitom přesvědčena, že její nabídka je v souladu s kritérii výběrového řízení. ČEZ má na vyhodnocení výhrad deset dní.

Burza cenných papírů Praha dnes oficiálně oznámila, že v pondělí 22. října přijme do obchodování emisi slovenské společnosti Tatry mountain resorts, která bude obchodována na hlavním trhu burzy pod zkráceným názvem TMR a bude zařazena do systému SPAD. Na konci příštího týdne naopak odejde ze SPADu titul KIT digital, aby další týden (v pondělí 29. října) zahájil obchodování v segmentu START.

Denní souhrn závěrečných cen ze SPADu
ze dne 19.10.2012
Název Závěrečná cena Změna (%)
AAA AUTO 25.09 2.41
CETV 130.50 -3.12
ČEZ 732.00 1.37
ECM 25.51 0.00
ERSTE BANK 472.10 -2.56
FORTUNA 87.05 0.06
KITD 45.00 -2.91
KOMERČNÍ BANKA 4145.00 0.73
NWR 85.02 0.38
ORCO 75.50 3.44
PEGAS NONWOVENS 466.00 -1.48
PHILIP MORRIS ČR 10950.00 -0.45
TELEFÓNICA O2 C.R. 386.90 -1.50
UNIPETROL 170.30 -0.87
VIG 827.50 -0.58

Největší vzestupy
Název Změna (%)
ORCO 3.44
AAA AUTO 2.41
ČEZ 1.37
KOMERČNÍ BANKA 0.73
NWR 0.38

Největší pády
Název Změna (%)
CETV -3.12
KITD -2.91
ERSTE BANK -2.56
TELEFÓNICA O2 C.R. -1.50
PEGAS NONWOVENS -1.48

 


Čtěte více:

Unipetrol očekává za 3Q zisk ve stovkách milionů korun
19.10.2012 8:04
Představenstvo Unipetrolu odhaduje, že provozní zisk (EBIT) skupiny Un...
Telefónica CR: 14. listopad bude rozhodným dnem pro snížení kapitálu 13 Kč/akcie
19.10.2012 8:19
Tuzemská telekomunikační společnost Telefónica Czech Republic, jejíž l...
Orco (až +8 %) má nového největšího akcionáře. Podporuje management i strategii, zváží další nákupy. GSG zajištěno
19.10.2012 8:39
Společnosti Crestline Ventures Corp. a Gamala Ltd. oznámily, že nakoup...
Goldman Sachs věří v růst NWR o 26 %, Jefferies nikoliv
19.10.2012 11:06
Dvojice nových nesourodých analytických cílů se dnes sešla na akciích ...
Unipetrol - Rafinerské marže nejvýše za poslední 4 roky (komentář k vybraným 3Q12 ukazatelům)
19.10.2012 12:49
Společnost Unipetrol oznámila svůj odhad vybraných provozních údajů za...
SPAD čekají změny: Vstoupí Tatry mountain resorts, odejde KIT digital
19.10.2012 15:37
Na hlavním trhu pražské burzy se se začátkem příštího týdne objeví dal...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2026
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil
13:21Akcie Delta Air Lines klesají po výsledcích a celoročním výhledu o pět procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m