Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Írán hrozí úplným zastavením vývozu ropy, má „plán B“

Írán hrozí úplným zastavením vývozu ropy, má „plán B“

23.10.2012 13:22
Autor: ČTK

Írán by mohl i zastavit vývoz veškeré ropy, pokud by se západní ekonomické sankce ještě více zpřísnily. Podle agentury Reuters to řekl íránský ministr ropného průmyslu Rostam Kásemí. Ten zároveň tvrdil, že jeho země má "plán B" na to, aby přežil bez ropných příjmů.

"Pokud se sankce zintenzívní, zastavíme vývoz ropy," prohlásil ministr. "Připravili jsme plán, abychom udrželi zemi v chodu i bez ropných příjmů," dodal. Upřesnil nicméně, že Írán doteď žádným výraznějším potížím v tomto ohledu nečelí.

Kásemí dnes na konferenci o energii v Dubaji také tvrdil, že Írán stále produkuje čtyři miliony barelů ropy denně. Vyvracel tak odhady OPEC, že íránská produkce klesla v září na zhruba 2,7 milionu barelů denně. Sám Írán v údajích za srpen uvedl vytěžení 3,75 milionů barelů za den. Podle Kásemího se ale pak vrátila země k plnému výkonu. Ministr nicméně odmítl uvést, kolik se podařilo Íránu ropy vyvézt.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) vyvezl Írán v září pouhých 860.000 barelů za den, což je hluboký propad ve srovnání s koncem roku 2011, kdy to bylo 2,2 milionu barelů za den. Tuto zprávu Teherán rovněž popřel s tím, že jeho vývoz zůstal v posledních měsících stabilní.

Konzistenci v názorech neprojevil Kásemí v otázce ceny ropy. Jestliže v polovině září, kdy se cena suroviny pohybovala kolem 118 dolarů za barel, řekl, že je to příliš málo a že by měla stoupnout na 150 dolarů, nyní při ceně 110 dolarů tvrdil, že Írán si nepřeje, aby cena stoupala. Rovněž odsoudil "politiku" za to, že je za zvyšování cen odpovědná.

Mezinárodní měnový fond letos odhadl, že íránský export v roce 2012 by měl dosahovat v průměru 3,6 milionu barelů denně. Ve srovnání s loňským rokem, kdy to bylo 4,1 milionu barelů, jde o půlmilionový propad. Důvodem je hlavně zavedení zákazu EU na dovoz íránské ropy.


Váš názor
  • Rekl iransky ministr ........
    23.10.2012 20:18

    Iran se svymi kecy a politikou dostane tam kam se se svymi recmi a politikou dostal byvaly SSSR - tedy do mista kam slunce nikdy nesviti. Receno slusne. Taky si mysli zejsou pupkem sveta, ale jsou o neco nize a na druhe strane.
    Murang
Aktuální komentáře
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu
13:03Siemens hrozí přesunem investic mimo EU kvůli přílišné regulaci průmyslové AI
12:51Týdenní výhled: S koncem války to zase nevyšlo, nová data naznačí dopad energetického šoku  
12:40Klíčový milník pro Dukovany: první projektová fáze splněna. KHNP dokončila koncepční projekt
11:55Jaké příležitosti vidí v energetickém sektoru Goldman Sachs? Na seznamu jsou ConocoPhillips či Vistra
11:24Další víkendový zvrat zhoršil náladu, trhy však stále pracují s přechodností íránského šoku  
10:57Registrace elektromobilů v EU rostou s tím, jak se zvyšují ceny benzinu
10:44Ropa, Írán a trhy: Invesco radí, jak upravit své investice v roce geopolitiky
9:03Rozbřesk: Hormuz stále nefunguje. Kde je Evropa nejzranitelnější?
8:44Opětovné uzavření Hormuzského průlivu zvyšuje cenu ropy i nervozitu investorů  
6:06Eisman o vývoji na softwaru a vlivu AI na zaměstnanost bílých límečků
19.04.2026
9:24Víkendář: Zranitelnost USA by měla vést ke zvyšování odolnosti zbytku světa
18.04.2026
9:48Víkendář: Nejlepší řešení globálních nerovnováh je dobře známé. Proč tedy nepřichází změna?
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč
16:04Írán otevřel Hormuzský průliv pro obchod, podle Trumpa blokáda Íránu trvá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y