Aktualizováno pravděpodobně letos nedokáže splnit cíle vytyčené na začátku, soudí agentura Moody’s a spolu se slabým výhledem u hlavních odběratelů uhlí pro rok 2013 považuje za nutné zhoršení výhledu ratingu. Ten hlavní sice zůstává na úrovni „B1“, ale výhled dnes doznal zhoršení na „stabilní“ z „pozitivní“. Akcie NWR ale na pražské burze zatím na tuto zprávu nereagují a drží si své ranní 1,2% zisky.
„Rozhodnutí o snížení výhledu ratingu odráží očekávání Moody’s, že hospodaření společnosti ke konci letošního roku zřejmě zůstane za odhady z počátku roku,“ píše se v dnešní zprávě Moody’s, kterou má Patria.cz k dispozici.
Poptávka v ocelářském a automobilovém průmyslu navíc podle jedné z trojice hlavních ratingových agentur zřejmě zůstane slabá i v příštím roce. „To omezuje potenciál ke zlepšení finančních ukazatelů ,“ uvedl Paolo Leschiutta, viceprezident a hlavní analytik pro .
„Ačkoliv poptávka po oceli v regionu bude v následujících měsících pravděpodobně klesat, což povede i ke snížení cena a potenciálně i objemu poptávky po klíčových produktech NWR, očekáváme, že si firma udrží adekvátní úvěrové ukazatele a přesvědčivou schopnost generovat hotovost,“ komentuje Moody’s aktuální „stabilní“ výhled ratingu NWR.
Moody’s v dnešní zprávě oceňuje posun, kterého se NWR podařilo dosáhnout na úrovni zvyšování efektivity řízení nákladů díky procesu modernizace. Zároveň ale upozorňuje, že současná úroveň diverzifikace podnikání firmě nedává dostatečně silné zbraně pro boj s riziky tržních otřesů.
Kdy může přijít upgrade/donwgrade?
Agentura Moody’s dnes spolu s novým výhledem ratingu „B1“ u NWR představila také scénáře, které by ji mohly vést k jeho zvýšení, či snížení. Lepší hodnocení závazků by si tento těžař uhlí podle Moody’s zasloužil, pokud by prokázal odolnost vůči potenciální cykličnosti trhu a udržel si silný finanční profil.
Negativní tlak na rating by naopak podle Moody’s přineslo déle trvající zhoršení finančního zdraví společnosti, výrazné zhoršení podmínek na trhu, nebo významná akvizice firmy financovaná skrze novou emisi dluhu a zhoršení likviditního profilu NWR.
TIP: V den oznámení výsledků NWR za 3Q12 budete mít možnost zeptat se na veškeré podrobnosti přímo finančního ředitele NWR Marka Jelínka v online rozhovoru na Patria.cz - 14. listopadu 2012 od 14:00