Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Atény unikají bankrotu, mají 5 mld. EUR splatných zítra. Francie posouvá výnosy na nová minima

Atény unikají bankrotu, mají 5 mld. EUR splatných zítra. Francie posouvá výnosy na nová minima

15.11.2012 12:58, aktualizováno: 15.11. 13:13

Aktualizováno

Řecko dnes na trhu prodalo pokladniční poukázky za dalších 937,5 milionů eur, čímž si již tento týden zajistilo pět miliard eur, které v pátek potřebuje na splacení části dluhu. Země se tak prozatím vyhne státnímu bankrotu, který mu hrozil. Ministerstvo financí umístilo na trh dluhopisy se splatností jeden a tři měsíce.

Řecko, které zatím nedostalo další část úvěru od mezinárodních věřitelů ve výši přes 30 miliard eur, si tento týden shánělo potřebné finance na trhu. V úterý získalo 4,06 mld. EUR aukcí 1měsíčních a 3měsíčních poukázek. Ačkoli zájem byl vyšší, ministerstvo financí poukázky v celém objemu neumístilo a oznámilo, že na trh vstoupí ještě do konce týdne, aby nashromáždilo alespoň potřebných 5 mld. EUR. Zbylé poukázky dnes umístilo v rámci nekonkurenčních nabídek.

Řecko je závislé na mezinárodní finanční pomoci, věřitelé ale další část úvěru zatím neuvolnili. Řecká vláda si nicméně zajistila souhlas ECB, aby mohla nabídnout pokladniční poukázky a zajistit si peníze na takzvané "rolování", tedy vydávání dalších dluhopisů, z jejichž výnosů hradí splatné závazky. Drtivou většinu takto nabízených pokladničních poukázek nakupují řecké banky, náklady na financování tak plně neodrážejí potíže, s nimiž se Řecko v důsledku dluhové krize potýká. Banky mohou nakoupené pokladniční poukázky uložit jako zástavu u řecké centrální banky a proti této zástavě pak čerpat potřebnou provozní hotovost. 

 
Trojka se shodla na tom, že ústupek Aténám ve formě udělení dvou let navíc pro splnění fiskálních cílů podmiňujících udělení pomoci povede k nedostatku v řeckých veřejných financích v celkové výši 32,6 miliard eur do roku 2016. Ministři financí zemí eurozóny v pondělí o uvolnění dalších miliard eur Řecku podle očekávání nerozhodli. Řecké finance budou předmětem jednání na mimořádném mítinku, který bude podle šéfa Euroskupiny Jean-Clauda Junckera svolán na 20. listopadu. Na této schůzce by mělo již padnout rozhodnutí o odblokování dalších půjček pro Atény ve výši nad 30 miliard eur, resp. dojít k jeho schválení.

Atény začaly prodej pokladničních poukázek více využívat v srpnu, kdy si potřebovaly zajistit asi 3,2 miliardy eur na splacení dluhu vůči ECB. Země tehdy prodala poukázky se splatností tři měsíce.

Částku 7,5 miliardy eur dnes získala na trhu Francie v aukci dvouletých, tříletých a pětiletých dluhopisů. Výnos u 2leté i 5leté splatnosti přitom klesl na rekordní minimum. Jmenovitě 2,82 mld. EUR získala Paříž aukcí 5letého papíru při průměrném výnosu 0,76 procenta (proti 0,92 % v aukci 18. října a dosavadnímu minimu 0,86 % z 19. července). Dalších 2,54 mld. EUR plyne Francii z prodeje 2letého dluhopisy za rekordně nízký výnos 0,1 % (proti 0,19 % z 18. října), za 2,14 mld. EUR prodala 3letý dluh s výnosem 0,16 % (proti 0,95 % z 16. května).

Aukci dnes pořádalo také Maďarsko, které v ní získalo celkem 55 miliard forintů. Budapešť prodala dluhopisy se splatností v roce 2015 v objemu 20 mld. HUF při průměrném výnosu 5,93 procenta, ve stejném objemu papíry se splatností 2017 při průměrném výnosu 6,32 %, dalších 15 miliard si opatřila prodejem 10letých dluhopisů, za které v průměru zaplatí 6,82 %.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Čtěte více:

Řecko prodalo na trhu poukázky za 4 miliardy eur, do konce týdne nabídne další. Úspěšnou aukci slaví i Řím
13.11.2012 11:51
Řecko si dnes na trhu zajistilo více než 4 miliardy eur aukcí krátkéh...
Řím podruhé v řadě snižuje výnosy, 2letý výnos Německa poprvé od července v záporu
14.11.2012 12:18
Výpůjční náklady Itálie na trhu klesají již druhým dnem v řadě po dneš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data