Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obcím se zkrátí na polovinu blokace na prodej nájemních bytů

Obcím se zkrátí na polovinu blokace na prodej nájemních bytů

19.11.2012 14:56
Autor: ČTK

Městům a obcím by se měla příští rok zkrátit na polovinu dvacetiletá lhůta, během níž nemohly prodat nájemní byty se státní dotací, postavené v minulých letech. V době ekonomické recese, kdy má výdajová stránka státního rozpočtu problém, lze tímto alespoň částečně saturovat obecní rozpočty k tomu, aby investovaly například do kanalizací a chodníků a zvýšila se tak zaměstnanost v obci, řekl ČTK náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous. 

"Po dvouletém snažení připravujeme novely nařízení vlády o poskytování dotací. Vázací lhůta se bude zkracovat na deset let," uvedl. Kalous dodal, že u dotací na sociální byty, které měly lhůtu zákazu prodeje neomezenou, ji navrhuje MMR na 20 až 30 let. "Do půl roku by nařízení měla stoupit v platnost, neměl by to být problém," dodal. Zájem o zkrácení lhůt je podle Kalouse jak straně obcí i státu, konkrétně ministerstva financí, protože obce tak získají více peněz do svých kas. 

Trvalý tlak vyvíjelo přes Svaz měst a obcí ČR hlavně Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje (SMOPK) kvůli tomu, že radnicím klesají příjmy z daní i na výkon státní správy a mohly by si tak přilepšit. "SMOPK to považuje ze velmi důležitý a vstřícný krok," uvedl zástupce sdružení Marek Sýkora. Stát podle něj z tohoto také nějaké peníze získá. Jde o daně z převodu nemovitostí, která se od příštího roku zvyšuje ze tří na čtyři procenta. "A lidé budou uvolňovat finanční prostředky, což je vždycky efektem pro stát. Lidé budou mít konečně jistotu, že byty a domy budou jejich a budou si je sami spravovat," dodal. 

Sýkora, který je starostou šestitisícových Dobřan na Plzeňsku, řekl, že město eviduje obrovský zájem o odkup. "Ihned po uplynutí deseti let byty nabídneme k prodeji stávajícím nájemníkům. U nás jde o 150 bytů, což není málo," dodal. Dotaci na byty využilo dle starosty třítisícové Tlučné Stanislava Volfa 80 procent obcí. "Teď dostanou peníze a budou investovat do silnic nebo se budou snažit postavit dům pro seniory. A hlavně pomohou stavebnictví, které je na dně," uvedl. 

V Plzeňském kraji se blokace prodeje týká tisíců bytů. Podle předsedy SMOPK Jaroslava Perlíka byl smysl dotací naplněn a dnes je bytový trh nasycen. Obce se do toho tehdy pustily, aby se trh rozhýbal, a poté už nastoupili privátní developeři. Dvacetileté blokace byly zrušeny také u kotelen a výměníkových stanic, které se budovaly s dotací ministerstva životního prostředí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2026
22:01Zámořské indexy po maximech ztrácely  
16:47Analytický radar: Patria představuje Watchlist - investiční inspirace z hledáčku analytiků
16:22Akcionáři KB schválili návrh vedení vyplatit hrubou dividendu 95,60 Kč na akcii
15:55Portfolio 60/40: Akcie naceněny na revoluci, dluhopisy na „byznys jako obvykle“?
15:28Nové stroje od ASML jsou moc drahé, tvrdí TSMC a odkládá jejich nasazení
13:48Vedení ČEZ navrhlo vyčlenění nové dceřiné firmy, jde o první krok k zestátnění
13:13ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Valná hromada společnosti ČEZ
13:03SK Hynix prudce zvýšila zisk díky pamětím pro AI. Trh ale váhá, jak dlouho boom vydrží  
12:19Akcie ServiceNow po výsledcích prudce oslabily, firemní zakázky se kvůli válce na Blízkém východě zpozdily
11:57Evropě se nedaří navázat na americký růst. Podceňuje trh íránský problém?  
11:13Tesla nad odhady trhu, investory však znepokojují rostoucí kapitálové výdaje  
10:58Nokia překvapila silným ziskem, boduje díky AI a sázce na restrukturalizaci
10:34Prodej aut v EU v březnu vzrostl o 12,5 procenta, daří se BYD i Tesle
10:17Výhled na výsledky Monety: Hypotéky a poplatky táhnou, tlak na riziko roste  
10:13UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2025
9:21CSG získala další zakázku na munici za téměř 250 milionů eur
8:56Rozbřesk: ČNB nemusí zvyšovat úrokové sazby. Prozatím
8:44České dividendy v centru pozornosti, příměří uklidňuje trhy a Tesla zvyšuje investice do AI a robotiky  
22.04.2026
22:42Tesla podruhé za sebou překonala odhady, akcie rostou
22:02Akcie se držely poblíž maxim, výrobci čipů rostli 16. den v řadě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.