Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Argentina získala více času na boj s věřiteli, podle Fitch je blízko platební neschopnosti

Argentina získala více času na boj s věřiteli, podle Fitch je blízko platební neschopnosti

29.11.2012 9:20
Autor: ČTK

Americký odvolací soud vyhověl žádosti Argentiny a pozastavil účinnost rozhodnutí soudu nižší instance, podle něhož měla Argentina do 15. prosince deponovat na vázaném účtu v USA 1,33 miliardy dolarů (asi 26,1 miliardy Kč). Jde o peníze, jež má Argentina na příkaz soudu vyplatit věřitelům, kteří nepřistoupili na návrh restrukturalizace argentinského státního dluhu.

Odvolací soud ale nařídil na 27. února příštího roku ústní jednání, na němž mají obě strany předložit své argumenty. Odvolací soud nesdělil, proč se rozhodl Argentině vyhovět.

Kořeny sporu sahají do roku 2002, kdy Argentina vyhlásila historicky největší státní bankrot. Drtivá část věřitelů přistoupila na návrh, že jim Argentina vrátí jen zlomek původní investice a nabídne jim nové dluhopisy, ovšem s méně výhodnými parametry. Část věřitelů ale na návrh nepřistoupila a požaduje, aby jim Argentina vrátila celou původní investici.

Rozhodnutí odvolacího soudu znamená, že Argentina si teď může na čas oddechnout. Hrozilo totiž, že už v prosinci by se ocitla v technické platební neschopnosti, protože nižší soud jí rovněž zakázal hradit závazky vůči ostatním věřitelů, dokud země nevyrovná své staré dluhy. 

 
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve středu srazila hodnocení úvěrové spolehlivosti Argentiny o pět stupňů na známku CC. To je velmi blízko platební neschopnosti. Agentura tak reagovala právě na verdikt amerického soudu, který Argentině nařídil vyrovnat závazky vůči zbývajícím věřitelům.

"Zvýšená pravděpodobnost, že Argentina nebude schopna řádně obsluhovat své restrukturalizované dluhopisy vydané podle zákonů státu New York" pramení z nařízení soudce obvodního soudu Thomase Griesy," uvedla ratingová agentura. Soudce Griesa Argentině nařídil zaplatit původním věřitelům souběžně s těmi věřiteli, kteří přistoupili na restrukturalizaci původního dluhu.

Analytik agentury Fitch Tony Stringer upozornil, že pokud Argentina nebude schopna spor s věřiteli vyřešit, na mezinárodní kapitálové trhy se patrně nebude moci vrátit ještě řadu let. Za normálních podmínek si každá země půjčuje peníze právě na trhu, tam se ovšem Argentina nedostala už deset let, tedy od vyhlášení státního bankrotu.

Několik argentinských činitelů ještě před pozastavením účinnosti rozhodnutí o výplatě částky dalo najevo, že se verdiktem amerického soudu jejich země řídit nebude. "Oni (Argentina) veřejně říkají, že se verdiktu soudu nepodřídí. Pokud se ale nepodřídí verdiktu soudu, nebudou moci splácet restrukturalizovaný dluh. Z podstaty věci se tedy ocitnou v platební neschopnosti," upozornil Stringer. Soudce Griesa totiž zároveň rozhodl, že Argentina nesmí splácet žádné jiné závazky, dokud nevyrovná ty staré.

Na Argentinu si za její postup stěžovalo několik finančních společností, včetně NML Capital ze skupiny Elliott Management, nebo investiční fondy skupiny Aurelius Capital Management. Ty měly dluhopisy asi za 1,4 miliardy dolarů. Fernándezová tvrdí, že část těchto investorů nakoupila dluhopisy až v době, kdy už věděli o problémech. Nákupem prý pouze spekulovali na vysoký a rychlý výnos.

Původním investorům, kterým zůstaly neproplacené argentinské dluhopisy, Argentina už dvakrát nabídla možnost přistoupit na dohodu; jednou v roce 2005 a podruhé v roce 2010. Nabídla jim nové dluhopisy, ale v mnohem nižší hodnotě, než jakou měly ty původní.


Čtěte více:

Verdikt: Argentina musí okamžitě vyrovnat závazky vůči věřitelům
23.11.2012 8:29
Argentina už nemá v letitém sporu s mezinárodními věřiteli žádný manév...
Argentina všechny své závazky splácet nehodlá. Odvolala se proti verdiktu USA
27.11.2012 12:33
Argentina se odvolala proti rozhodnutí amerického soudu, jenž jí naříd...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data