Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Americký zahraniční obchod: Listopad přinesl překvapivě další zhoršení

    Americký zahraniční obchod: Listopad přinesl překvapivě další zhoršení

    11.01.2013 14:41, aktualizováno: 11.1. 15:27
    Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

    Aktualizováno

    Deficit amerického zahraničního obchodu se v listopadu překvapivě prohloubil, a to relativně výrazně. Dosáhl 48,7 miliardy dolarů proti 42,1 mld. v říjnu (revidováno z 42,2). Konsensus trhu byl nastaven naopak na mírné zlepšení na 41,3 miliardy. Za horší bilancí stojí především obchod se zbožím, kde značně narostly dovozy, zatímco nárůst vývozu byl slabý. U obchodu se službami se bilance prakticky nezměnila, přičemž na obou stranách došlo nepatrnému nárůstu objemu.

    Obchod se zbožím skončil v deficitu 65,7 miliardy dolarů. Vývoz vzrostl o 1,3 procenta oproti předchozímu měsíci, a to hlavně zásluhou kapitálového zboží, aut, jejich částí, motorů nebo surovin. Nárůst dovozu byl ale výraznější - o 4,4 procenta. Především jde o růst dovozu spotřebního zboží, aut a dodávek pro průmysl. Jako speciální skupina je sledován i obchod s technologicky vyspělými produkty a i ten je pro Spojené státy deficitní. Schodek v této oblasti rovněž v listopadu stoupl.

    Ve službách převažuje vývoz nad dovozem, přebytek v listopadu dosáhl 17,0 miliard dolarů, téměř stejně jako v předchozím měsíci. Na vývozní straně došlo k meziměsíčnímu růstu o 0,2 procenta díky osobní přepravě, na straně dovozu o 0,5 procenta. Tam byl znát vliv přístavních služeb a nákladní přepravy.

    Z regionálního pohledu USA generují dlouhodobě nejvyšší schodky v obchodě s Čínou, v listopadu zde došlo k mírnému narovnání bilance na -29 miliard. Naopak u Evropské unie schodek narostl na 12,2 miliardy. Znatelně klesl deficit v obchodě se zeměmi OPEC, ačkoli se cena ropy v listopadu příliš nezměnila. Do hry se zde zapojil návrat k normálu po říjnovém hurikánu Sandy a pomáhá mírný nástup zimy, která tolik netlačí vzhůru spotřebu topných olejů.

    Zatímco měl v letošním roce zahraniční obchod tendenci se zlepšovat, listopadová data tento trend notně narušila, což může znamenat i mírné zhoršení odhadů o výkonu ekonomiky ve čtvrtém kvartále. Dolar kolem zveřejnění dat rychle oslaboval proti euru, zatímco si ale připisuje zisky vůči japonskému jenu. Ačkoli data mohou přispívat ke slabosti americké měny, hlavním faktorem za dnešním oslabováním pravděpodobně nejsou, když se většina pohybu udála ještě před jejich zveřejněním.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    11.08.2026
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    16:00USA - Prodeje starších domů