Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR (-5 %) nesplnila cíl prodejů a těžby koksu. Letos čeká pokles těžby uhlí a nákladové škrty

NWR (-5 %) nesplnila cíl prodejů a těžby koksu. Letos čeká pokles těžby uhlí a nákladové škrty

14.1.2013 8:57, aktualizováno: 14.1. 13:30

Aktualizováno

Trhy koksovatelného i energetického uhlí zůstávají pod tlakem, přiznává dnešní zpráva New World Resources přibližující poslední vývoj na trzích a výhled pro letošní rok. Firma oznámila nesplnění cíle prodejů uhlí a koksu a také těžby koksu v roce 2012. Pro letošní rok počítá s nákladovými škrty a poklesem těžby uhlí. Akcie v úvodu dne i týdne ztrácejí přes 5 procent až k 94 Kč.

Firma NWR loni nakonec podle dnešních informací vytěžila v roce 2012 celkem 11,21 mil. tun uhlí a 680 tis. tun koksu. Poslední aktualizovaná prognóza zněla 11,0-11,1 mil. tun uhlí a 700 tis. tun koksu, což značí nesplnění cíle pro produkci koksu.

Nesplnila navíc ani cíle prodejů uhlí a koksu v letošním roce stanovené ve výši 10,2 až 10,3 mil. tun (uhlí) a 600 tis. tun (koks). Dnes oznámená realita za rok 2012 totiž hovoří o prodejích koksovatelného uhlí za loňský rok na úrovni 4,998 mil. tun a energetického uhlí 4,727 mil. tun. Celkem tedy NWR loni prodala jen 9,725 mil. tun uhlí a 555 tisíc tun uhlí, čímž nenaplnila ani jednu z prognóz.

NWR prod.jpg

zdroj: NWR

V letošním roce čeká NWR mírný pokles produkce uhlí do rozmezí 10-11 mil. tun. Produkce koksu by ale měla vzrůst z loňských 680 tisíc tun na 800 tis. tun. V letošním roce by měly náklady na těžbu (při konstantních FX) měly zůstat meziročně zhruba beze změny, uvedla dále firma v dnešní zprávě.

Trhy koksovatelného i energetického uhlí podle NWR zůstávají pod vlivem nižší poptávky, jež byla zaznamenána v celosvětovém měřítku, a která ovlivňuje realizované mezinárodní ceny koksovatelného uhlí. "Dynamika globálního trhu přispívá k nejistotě v cenových podmínkách koksovatelného uhlí a koksu společnosti NWR pro rok 2013. Společnost NWR tedy očekává, že cenový tlak na trhu s koksovatelným uhlím bude v blízké době pokračovat s předpokládaným zlepšením mezinárodní bilance nabídky a poptávky, jež ve středně až dlouhodobém horizontu přispěje k ozdravění trhu," říká NWR v dnes publikovaném výhledu.

Firma se proto, jak již naznačila po listopadových výsledcích za 3Q12 (čtěte ZDE), hodlá soustředit na snižování nákladů. „V meziročním srovnání čekáme v roce 2013 snížení investičních nákladů asi o 30-50 procent,“ píše se v dnešní zprávě NWR. Detailní plány a opatření pro běžný rok se dokončují a budou trhu oznámeny v únoru 2013 společně s vyhlášením ekonomických výsledků společnost NWR za rok 2012 ve čtvrtek 21. února 2013.

Překvapením bylo, že NWR v dnešní zprávě neoznámila dohodnuté ceny pro produkci koksovatelného uhlí a koksu v prvním kvartále letošního roku a celoroční ceny pro energetické uhlí. "Společnost NWR v současné době jedná o cenách koksovatelného uhlí na běžné období a očekává, že budou jednání ukončena a jejich výsledky oznámeny v nadcházejících týdnech," uvedla pouze firma.

V separátním prohlášení dnes NWR oznámila nabídku seniorních dluhopisů za 275 mil. EUR se splatností v roce 2021. Čistý výnos z emise NWR využije ke splacení celé emise seniorních dluhopisů se splatností v roce 2015 o objemu 258 milionů eur a k uhrazení poplatků a dalších provozních nákladů firmy.

Agentura S&P odpoledne ohodnotila plánovanou emisi dluhopisů NWR známkou "B", tedy dva stupně pod dlouhodobým ratingem NWR. „Toto odráží podřízenost obligací v rámci kapitálové struktury,“ vysvětluje zpráva S&P s tím, že zatímco původní dluhopisy splatné v roce 2015 s sebou nesly garance druhé úrovně od dceřiných společností, u nově vydaných dluhopisů nic takového nebude.

(Zdroj: NWR, Bloomberg)


Čtěte více:

NWR (až +7,5 %) ve 3Q s nemalým ziskem, místo očekávané ztráty. Potvrzuje výhled a chystá změny
14.11.2012 8:19
Těžební společnost NWR dnes ráno pozitivně překvapila výsledky za třet...
Jelínek (NWR) na Patria.cz: Ocel zůstává nenahraditelná a uhlí také. Stále chceme vyplácet 50 % zisku na dividendách
14.11.2012 18:01
„Ocelářská produkce v našem regionu zůstane, dokud zde bude poptávka p...
NWR je podle GS již zralé na prodej, ztrátám se prý nevyhne
21.12.2012 9:33
Zhoršující se výhled pro ceny uhlí a nedávný přehnaný růst hovoří pro ...
NWR zaostala za loňskými cíli prodeje, plánuje refinancování části dluhu (komentář)
14.1.2013 10:44
Společnost NWR (95,9 CZK, -4,10%) informovala o výši produkce a objemu...
T. Sýkora: Nepříznivá reakce na oznámení NWR je adekvátní, cílová cena nově v revizi. Plánovaný úpis dluhopisů pozitivem (video)
14.1.2013 15:55
Společnost NWR dnes oznámila objem produkce i prodejů ve 4. čtvrtletí ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data