Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    PX odolal ztrátám, Erste k obratu vzhůru povzbudila slova CEO Treichla. NWR prodlužuje splatnost dluhu

    PX odolal ztrátám, Erste k obratu vzhůru povzbudila slova CEO Treichla. NWR prodlužuje splatnost dluhu

    23.01.2013 17:17, aktualizováno: 23.1. 17:39
    Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

    Aktualizováno

    Pražská burza přerušila dvoudenní pokles, když dokázala zvrátit úvodní půlprocentní pokles. Vývoj na západoevropských burzách nápadně připomínal ten včerejší, když po většinu dne vybírali investoři nedávné zisky. Index PX nakonec posílil o 0,15 % a velmi podobný vývoj bez jasného směru vidíme před koncem obchodování i na sousedních burzách, když maďarský BUX roste o 0,16 %, polský WIG 20 přidává 0,02 % a rakouský ATX posiluje o 0,1 %.

    O obrat na pražské burze se postaraly především akcie Erste Bank, které během dopoledne ztrácely přes 2 %. Erste se dnes poprvé v tomto roce dostala pod 600 , což přilákalo kupce, kteří během krátké doby vyhnali cenu až na 615 . Akcie Erste Bank tak nakonec posílily o 0,3 % a přerušily sérii šesti propadů v řadě.

    Pozitivní směrem k hospodaření ale byl také komentář, který šéf bankovní skupiny Andreas Treichl poskytl v rakouském tisku. Uvedl, že regionu střední a východní Evropy se v příštích 25 letech bude dařit lépe, než západu i jihu Evropy, z čehož plynou příležitosti pro banku i Rakousko. Podle Treichla se zlepšila situace na trzích v Rumunsku i Maďarsku a na obou očekává letos kladný provozní výsledek. Potvrdil strategické pozice obou trhů z pohledu Erste i zvažování další akvizice se soustředěním na Polsko a Srbsko.

    Polské ministerstvo financí zahájilo prodej 11,8% podílu v klíčové polské bance PKO Bank Polski. Majitele změní 10,3% podíl, který ovládá vláda skrze svůj podíl v jiné polské bance BGK. Svůj 33,4% podíl má na 31,9% snížit polské MF. Hodnota prodeje cca 147 mil. akcií je odhadována kolem 1,6-1,7 mld. USD, cca 5-5,3 mld. PLN. Transakce je oznámena na dnešní závěr trhu, nacenění je očekáváno v průběhu zítřka. Emise má být umístěna privátní cestou do rukou institucionálních investorů.

    Více než procentní růst zaznamenaly akcie VIG, které se zastavily těsně před hranicí 1000 .

    Šestým dnem v řadě posílily akcie Orco, když přidaly přes 3 %. Akcie ČEZu odepsaly 0,8 % a rozšířily tak svou týdenní ztrátu již na 1,5 %. Cena elektřiny s dodávkou v příštím roce obchodovaná na německé burze v závěru oslabuje o 0,8 % na 42,1 EUR/MWh. Pokud by na této úrovni cena elektřina obchodování uzavřela, byla by to nejnižší zavírací cena od srpna 2005.

    Unipetrol před trhem představil výsledky za 4Q12. Ztráta 3,1 miliardy korun byla sice pro trh mírně pozitivním překvapením, šlo ale zejména o jednorázový pozitivní vliv daňové vratky. Unipetrol také potvrdil dříve avizovaný odpis rafinérských aktiv za 4,4 miliardy korun s tím, že zvažuje prodej části z nich. Mateřský PKN Orlen ale záhy popřel, že by mělo jít o podíl v České rafinérské, jelikož jde prý o strategické aktivum. Během letoška má být prodáno pardubické Paramo.
     
    Těžební společnost NWR dnes oznámila úspěšné dokončení emise nového dluhu. Vydala dluhopisy splatné v roce 2021 za 275 mil. EUR, a to na paru a s kupónem 7,875 procenta. Peníze získané z dnes ukončeného prodeje dluhopisů firma použije k předčasnému splacení dříve vydané emise dluhopisů o objemu 258 mil. EUR, které již dnes NWR začala svolávat ke zpětnému odkupu. Analytici kvitují prodloužení nejbližších splatností dluhu NWR pozitivně díky vylepšení celkového dluhového profilu společnosti. Zajímavostí je potom nečekaný zájem o emisi, i od obvykle netečných investorů z emerging market. Analytici Credit Suisse ale ještě před dnešním oznámením výsledku emise snížili cílovou cenu pro tento titul z 2,10 GBP na 2,00 GBP, odpovídající asi 61 a ponechali doporučení "underperform". Dnešní zpráva Exane BNP Paribas potom potvrdila cílovou cenu 2,30 GBP (asi 70 Kč) se stejným investičním doporučení "underperform".

    Se ziskem končí dnešní seanci Telefónica CR. Mateřská společnost Telefónica SA byla nicméně zasažena pokutou 66,89 milionu eur od EK. S portugalskou společností Portugal Telecom podle Komise porušila protikartelová pravidla, když se obě společnosti dohodly, že spolu nebudou soutěžit na trhu na Pyrenejském poloostrově.

    Energetická skupina Centropol Holding založila dceřinou společnost Centropol Telecom, která bude provozovatelem chystaného virtuálního mobilního operátora. Ten by měl začít nabízet služby v síti některého z nynějších mobilních operátorů ještě letos. 

     

     

    Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
    ze dne 23.01.2013
    Název Závěrečná cena Změna (%)
    AAA AUTO 24.95 0.60
    CETV 108.00 0.00
    ČEZ 643.00 -0.77
    ECM 25.50 0.00
    ERSTE BANK 615.60 0.33
    FORTUNA 86.10 -0.12
    KOMERČNÍ BANKA 3937.00 -0.33
    NWR 87.90 -0.45
    ORCO 71.50 3.32
    PEGAS NONWOVENS 505.00 -0.20
    PHILIP MORRIS ČR 10900.00 0.00
    TELEFÓNICA O2 C.R. 329.00 0.55
    TMR 1137.00 -0.26
    UNIPETROL 172.00 0.00
    VIG 995.90 1.11

    Největší vzestupy
    Název Změna (%)
    ORCO 3.32
    VIG 1.11
    AAA AUTO 0.60
    TELEFÓNICA O2 C.R. 0.55
    ERSTE BANK 0.33

    Největší pády
    Název Změna (%)
    ČEZ -0.77
    NWR -0.45
    KOMERČNÍ BANKA -0.33
    TMR -0.26
    PEGAS NONWOVENS -0.20


    Čtěte více:

    Unipetrol ve 4Q se ztrátou „jen“ 3,1 mld. Kč, tržby za celý rok vzrostly o desetinu
    23.01.2013 8:20
    Rafinérská společnost Unipetrol hospodařila v posledním loňském kvartá...
    Polsko prodává osminu v klíčové bance PKO BP, akcie na minimu od listopadu
    23.01.2013 9:23
    Polské ministerstvo financí zahájilo prodej 11,8% podílu v klíčové pol...
    Unipetrol - Komentář k výsledkům za 4Q12: Nižší čistá ztráta díky daňové vratce
    23.01.2013 10:14
    Společnost Unipetrol (171,95 CZK, -0,03%) dnes zveřejnila výsledky hos...
    Centropol je o krok blíže spuštění virtuálního operátora. Založil novou dceřinou firmu
    23.01.2013 12:34
    Energetická skupina Centropol Holding založila dceřinou společnost Cen...
    Šéf Erste Treichl: Střední Evropa bude silnější než západ a jih, chybí jí ale silná burza. Rumunsko i Maďarsko se lepší
    23.01.2013 13:18
    Region střední a východní Evropy bude po příštích 25 let silnější, než...
    Španělská Teléfonica zaplatí EK pokutu 67 milionů eur za údajný kartel
    23.01.2013 15:01
    Španělská telekomunikační společnost Telefónica, která v České republi...
    NWR si prodlouží splatnost dluhu. Nová emise prý přilákala i exotičtější investory
    23.01.2013 15:03
    Těžební společnost New World Resources (NWR) vydala nové dluhopisy sp...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    05.08.2026
    22:01S&P 500 po rekordní rally vyčkával, trh sleduje Hormuz i výsledkovou sezónu  
    18:03Prémiové akcie, Mag495 a další pokračování současného cyklu
    16:05PODCAST ROZHOVORY: Eli Lilly vs. Novo Nordisk. Revoluce v léčbě obezity je podle MUDr. Kunové teprve na začátku
    15:18Booking ukázal odolnost cestovního trhu. Investoři přešli i slabší výhled  
    14:31Novo Nordisk překonal očekávání, akcie přesto klesají. Investoři řeší marže a budoucí růst
    13:36Disney překonal očekávání. Streamovací služby i zábavní parky dál táhnou růst zisků
    13:23Trh potrestal AMD příliš. AI příběh pokračuje a růst by měl dál zrychlovat  
    11:58SpaceX roste raketovým tempem, investory ale děsí účet za AI a Starship  
    11:19Geopolitika trhům svědčí, zatímco výsledky sentimentu nepomohly  
    11:11Nálada v německém automobilovém průmyslu se v červenci výrazně zlepšila
    10:30Útraty domácností dále rostou, maloobchod ale v červnu zaostal za očekáváním
    9:43Inflace v červenci lehce zrychlila. Potraviny inflaci brzdí, služby ji tlačí vzhůru
    9:14Bezvavlasy potvrzuje celoroční výhled a vstoupí do Rakouska a Německa
    9:01Rozbřesk: České úspory na evropském vrcholu. Brzda růstu, nebo jeho budoucí motor?
    8:54AMD zklamalo výhledem, SpaceX vyděsila cenovkou za AI. Naopak optimismus podporují naděje na otevření Hormuzu  
    6:06Fed mlčí, trh utahuje podmínky. Nejistota zdražuje kapitál pro firmy i spotřebitele  
    04.08.2026
    17:02Definitivní proražení stoletého trendu?
    15:20Spotify ve duhém kvartále neoslnilo. Slabší výhled tlačí akcie o 4 % níže
    14:34McDonald's zvýšil zisk, Američané ale ztrácejí chuť utrácet
    13:52Palantir zasadil medvědům těžkou ránu. Své tržby meziročně téměř zdvojnásobil  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - CPI, y/y
    9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
    14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
    16:00USA - Index ISM ve službách