Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR si prodlouží splatnost dluhu. Nová emise prý přilákala i exotičtější investory

NWR si prodlouží splatnost dluhu. Nová emise prý přilákala i exotičtější investory

23.01.2013 15:03, aktualizováno: 23.1. 15:30

Aktualizováno

Těžební společnost New World Resources (NWR) vydala nové dluhopisy splatné v roce 2021 za 275 milionů eur. Emise podle dnešní zprávy proběhla na paru a ponese kupón 7,875 procenta. Peníze získané z dnes ukončeného prodeje dluhopisů NWR (88,15 CZK, -0,17%) využije především k refinancování dříve vydaného dluhu s využitím současných atraktivnějších podmínek na trhu.

„Čistý výnos z emise bude využit k úplnému splacení seniorních dluhopisů splatných v roce 2015 s jistinou v hodnotě 258 milionů eur a na poplatky a další korporátní výdaje,“ píše se v dnešní zprávě NWR o ukončení emise nových dluhopisů. Společnost zároveň oznámila, že svolává zpět dříve vydané dluhopisy splatné v roce 2015.

Management NWR zatím žádné oficiální vyjádření k výsledku emise neposkytnul, odborníci ji ale hodnotí dobře. "Výsledek refinancování dluhu hodnotíme pozitivně pro společnost a tedy i akcie NWR. NWR sice zaplatí na úrocích zhruba o 2,5 mil. EUR ročně více, na druhou stranu tímto ale společnost odsunula nejbližší maturitu svých vydaných dluhopisů na rok 2018, čímž významně vylepší splatnostní profil svého dluhu. Takový výsledek byl ovšem společností indikovaný, tedy i očekávaný a v ceně akcií by měl být již zohledněn," uvedl Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct.

Těžební společnost NWR minulé pondělí představila vybrané provozní výsledky za poslední kvartál loňského roku a výhled pro těžbu v letošním roce. Zklamáním pro trh bylo nesplnění některých provozních cílů stanovených pro loňský rok, ale také odsun oznámení dohodnutých cen pro prodej produkce NWR v dalších obdobích. Spolu s těmito informacemi NWR na začátku minulého týdne také oznámila nabídku dnes završené emise a již tehdy uvedla, že hodlá touto cestou předčasně splatit dluhopisy se splatností v roce 2015 a s kupónem 7,375 procenta.

Roli manažerů emise nových dluhopisů NWR plnily banky Morgan Stanley (22,98 USD, 2,68%), Citi (41,78 USD, 0,29%), Goldman Sachs (145,95 USD, 1,04%) a Erste Bank (614,9 CZK, 0,21%). U příležitosti uzavření objednávkových knih těžař již přesně před týdnem oznámil necenění dluhopisů. „Emise seniorních dluhopisů za 275 mil. EUR splatných v roce 2021 proběhne na paru a ponese kupón 7,875 procenta, ukončení emise očekáváme 23. ledna,“ píše se ve zprávě NWR z minulé středy. Agenturní zdroje přitom původně indikovaly rozmezí pro kupón mezi 8,0 a 8,25 procenta.

Agentura S&P následně v minulém týdnu ohodnotila plánovanou emisi dluhopisů NWR předběžnou známkou "B", tedy dva stupně pod dlouhodobým ratingem NWR. „Toto odráží podřízenost obligací v rámci kapitálové struktury,“ vysvětlila zpráva S&P s tím, že zatímco původní dluhopisy splatné v roce 2015 s sebou nesly garance druhé úrovně od dceřiných společností, u nově vydaných dluhopisů nic takového nebude. Agentura Moody’s potom přiřadila chystané emisi provizorní rating „B3“ a potvrdila hodnocení úvěrových závazků skupiny NWR (Corporate Family Rating) na stupni „B1“ se stabilním výhledem. „Rating a výhled NWR odrážejí náš názor, že navzdory očekávanému zhoršení klíčových úvěrových ukazatelů společnosti v následujících letech 6 až 12 měsících, zůstanou klíčové finanční ukazatele akceptovatelné pro danou ratingovou kategorii,“ píše v týden staré zprávě Moody’s. Nyní lze očekávat, že obě zmíněné ratingové agentury pravděpodobně v brzké době vydají zprávy s udělením konečného ratingu pro nové obligace na základě výsledku emise těchto cenných papírů.

Zájem nově i z emerging markets

Novinkou proti předchozím emisím dluhu NWR bylo širší spektrum investorů, kteří se emise zúčastnili. Podle informací agentury Reuters přitáhla nabídka nových dluhopisů nově nejen obvyklé investory z rozvinutých trhů hledající vysoký výnos, ale i zástupce investorské obce z emerging markets. 

„Povedlo se nám využít současných atraktivních podmínek na trhu pro refinancování našich seniorních dluhopisů splatných v roce 2015,“ uvedl minulý týden mluvčí NWR Joe Cook na dotaz agentury Bloomberg, ale tehdy ještě nekomentoval další podrobnosti emise.

Manažeři emise v uplynulých dnech ale prozradili agentuře Reuters, že celková poptávka přesáhla nabídku téměř pětinásobně. Do uzavření knih minulou středu se totiž prý poptávka po emisi nového dluhu NWR se vyšplhala na 1,35 miliardy eur proti nabízenému objemu 275 milionů eur.

Nově vydané dluhopisy NWR jsou sice denominované v eurech a setkání s manažery investičních fondů probíhala v Londýně, Frankfurtu a Mnichově, přesto se poptávka neomezila pouze na evropské trhy. Podle informací zdrojů agentury Reuters blízkých transakci našla nabídka NWR odezvu také u amerických fondů. Celkově pak prý byla rovnoměrně rozdělena mezi emerging markets a zájemce hledající vysoký výnos a pocházející z rozvinutých trhů Spojených států, Ruska, České republiky a Rakouska.

„Historicky NWR přitahovalo publikum lačnící po vysokých výnosech. Tentokrát se však našel širší záběr investorů, když byla cítit síla zájemců z emerging markets. To do celé emise přineslo zcela novou emisi,“ uvedl pro Reuters Tommaso Ponsele z kapitálové divize Citigroup, která se na emisi nového dluhu NWR podílela.

(Zdroj: New World Resources, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

NWR (-5 %) nesplnila cíl prodejů a těžby koksu. Letos čeká pokles těžby uhlí a nákladové škrty
14.01.2013 8:57
Trhy koksovatelného i energetického uhlí zůstávají pod tlakem, přiznáv...
NWR zaostala za loňskými cíli prodeje, plánuje refinancování části dluhu (komentář)
14.01.2013 10:44
Společnost NWR (95,9 CZK, -4,10%) informovala o výši produkce a objemu...
T. Sýkora: Nepříznivá reakce na oznámení NWR je adekvátní, cílová cena nově v revizi. Plánovaný úpis dluhopisů pozitivem (video)
14.01.2013 15:55
Společnost NWR dnes oznámila objem produkce i prodejů ve 4. čtvrtletí ...
NWR prodává své nové dluhopisy levněji, než plánovala
16.01.2013 12:24
Těžební společnost New World Resources (NWR) zřejmě vydá nové dluhopi...

Váš názor
  •  
    23.01.2013 15:14

    A na co použijí peníze až do doby splatnosti v roce 2015?Bakala si s nimi bude hrát 3 roky?
    ?
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data