Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR si prodlouží splatnost dluhu. Nová emise prý přilákala i exotičtější investory

NWR si prodlouží splatnost dluhu. Nová emise prý přilákala i exotičtější investory

23.01.2013 15:03, aktualizováno: 23.1. 15:30

Aktualizováno

Těžební společnost New World Resources (NWR) vydala nové dluhopisy splatné v roce 2021 za 275 milionů eur. Emise podle dnešní zprávy proběhla na paru a ponese kupón 7,875 procenta. Peníze získané z dnes ukončeného prodeje dluhopisů NWR (88,15 CZK, -0,17%) využije především k refinancování dříve vydaného dluhu s využitím současných atraktivnějších podmínek na trhu.

„Čistý výnos z emise bude využit k úplnému splacení seniorních dluhopisů splatných v roce 2015 s jistinou v hodnotě 258 milionů eur a na poplatky a další korporátní výdaje,“ píše se v dnešní zprávě NWR o ukončení emise nových dluhopisů. Společnost zároveň oznámila, že svolává zpět dříve vydané dluhopisy splatné v roce 2015.

Management NWR zatím žádné oficiální vyjádření k výsledku emise neposkytnul, odborníci ji ale hodnotí dobře. "Výsledek refinancování dluhu hodnotíme pozitivně pro společnost a tedy i akcie NWR. NWR sice zaplatí na úrocích zhruba o 2,5 mil. EUR ročně více, na druhou stranu tímto ale společnost odsunula nejbližší maturitu svých vydaných dluhopisů na rok 2018, čímž významně vylepší splatnostní profil svého dluhu. Takový výsledek byl ovšem společností indikovaný, tedy i očekávaný a v ceně akcií by měl být již zohledněn," uvedl Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct.

Těžební společnost NWR minulé pondělí představila vybrané provozní výsledky za poslední kvartál loňského roku a výhled pro těžbu v letošním roce. Zklamáním pro trh bylo nesplnění některých provozních cílů stanovených pro loňský rok, ale také odsun oznámení dohodnutých cen pro prodej produkce NWR v dalších obdobích. Spolu s těmito informacemi NWR na začátku minulého týdne také oznámila nabídku dnes završené emise a již tehdy uvedla, že hodlá touto cestou předčasně splatit dluhopisy se splatností v roce 2015 a s kupónem 7,375 procenta.

Roli manažerů emise nových dluhopisů NWR plnily banky Morgan Stanley (22,98 USD, 2,68%), Citi (41,78 USD, 0,29%), Goldman Sachs (145,95 USD, 1,04%) a Erste Bank (614,9 CZK, 0,21%). U příležitosti uzavření objednávkových knih těžař již přesně před týdnem oznámil necenění dluhopisů. „Emise seniorních dluhopisů za 275 mil. EUR splatných v roce 2021 proběhne na paru a ponese kupón 7,875 procenta, ukončení emise očekáváme 23. ledna,“ píše se ve zprávě NWR z minulé středy. Agenturní zdroje přitom původně indikovaly rozmezí pro kupón mezi 8,0 a 8,25 procenta.

Agentura S&P následně v minulém týdnu ohodnotila plánovanou emisi dluhopisů NWR předběžnou známkou "B", tedy dva stupně pod dlouhodobým ratingem NWR. „Toto odráží podřízenost obligací v rámci kapitálové struktury,“ vysvětlila zpráva S&P s tím, že zatímco původní dluhopisy splatné v roce 2015 s sebou nesly garance druhé úrovně od dceřiných společností, u nově vydaných dluhopisů nic takového nebude. Agentura Moody’s potom přiřadila chystané emisi provizorní rating „B3“ a potvrdila hodnocení úvěrových závazků skupiny NWR (Corporate Family Rating) na stupni „B1“ se stabilním výhledem. „Rating a výhled NWR odrážejí náš názor, že navzdory očekávanému zhoršení klíčových úvěrových ukazatelů společnosti v následujících letech 6 až 12 měsících, zůstanou klíčové finanční ukazatele akceptovatelné pro danou ratingovou kategorii,“ píše v týden staré zprávě Moody’s. Nyní lze očekávat, že obě zmíněné ratingové agentury pravděpodobně v brzké době vydají zprávy s udělením konečného ratingu pro nové obligace na základě výsledku emise těchto cenných papírů.

Zájem nově i z emerging markets

Novinkou proti předchozím emisím dluhu NWR bylo širší spektrum investorů, kteří se emise zúčastnili. Podle informací agentury Reuters přitáhla nabídka nových dluhopisů nově nejen obvyklé investory z rozvinutých trhů hledající vysoký výnos, ale i zástupce investorské obce z emerging markets. 

„Povedlo se nám využít současných atraktivních podmínek na trhu pro refinancování našich seniorních dluhopisů splatných v roce 2015,“ uvedl minulý týden mluvčí NWR Joe Cook na dotaz agentury Bloomberg, ale tehdy ještě nekomentoval další podrobnosti emise.

Manažeři emise v uplynulých dnech ale prozradili agentuře Reuters, že celková poptávka přesáhla nabídku téměř pětinásobně. Do uzavření knih minulou středu se totiž prý poptávka po emisi nového dluhu NWR se vyšplhala na 1,35 miliardy eur proti nabízenému objemu 275 milionů eur.

Nově vydané dluhopisy NWR jsou sice denominované v eurech a setkání s manažery investičních fondů probíhala v Londýně, Frankfurtu a Mnichově, přesto se poptávka neomezila pouze na evropské trhy. Podle informací zdrojů agentury Reuters blízkých transakci našla nabídka NWR odezvu také u amerických fondů. Celkově pak prý byla rovnoměrně rozdělena mezi emerging markets a zájemce hledající vysoký výnos a pocházející z rozvinutých trhů Spojených států, Ruska, České republiky a Rakouska.

„Historicky NWR přitahovalo publikum lačnící po vysokých výnosech. Tentokrát se však našel širší záběr investorů, když byla cítit síla zájemců z emerging markets. To do celé emise přineslo zcela novou emisi,“ uvedl pro Reuters Tommaso Ponsele z kapitálové divize Citigroup, která se na emisi nového dluhu NWR podílela.

(Zdroj: New World Resources, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

NWR (-5 %) nesplnila cíl prodejů a těžby koksu. Letos čeká pokles těžby uhlí a nákladové škrty
14.01.2013 8:57
Trhy koksovatelného i energetického uhlí zůstávají pod tlakem, přiznáv...
NWR zaostala za loňskými cíli prodeje, plánuje refinancování části dluhu (komentář)
14.01.2013 10:44
Společnost NWR (95,9 CZK, -4,10%) informovala o výši produkce a objemu...
T. Sýkora: Nepříznivá reakce na oznámení NWR je adekvátní, cílová cena nově v revizi. Plánovaný úpis dluhopisů pozitivem (video)
14.01.2013 15:55
Společnost NWR dnes oznámila objem produkce i prodejů ve 4. čtvrtletí ...
NWR prodává své nové dluhopisy levněji, než plánovala
16.01.2013 12:24
Těžební společnost New World Resources (NWR) zřejmě vydá nové dluhopi...

Váš názor
  •  
    23.01.2013 15:14

    A na co použijí peníze až do doby splatnosti v roce 2015?Bakala si s nimi bude hrát 3 roky?
    ?
Aktuální komentáře
27.09.2021
17:32Růst výnosů doléhá na techy, akciový optimismus odpoledne polevil  
17:20Zisky daleko před produktem a FedEx indikátor dalšího vývoje cyklu
17:12Vláda schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun
15:29Německá inflace se bude držet nad 2 % asi až do poloviny příštího roku, předpovídá Bundesbanka
15:25Damodaran: Investice do „dobrých“ firem? Jen pomalu
15:10Nedostatek elektřiny v Číně zavírá továrny, analytici zhoršují výhledy růstu
15:05Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výsledcích ze schůze vlastníků dluhopisů
14:55Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo
13:55Ruské a čínské firmy se nebudou moci zúčastnit stavby Dukovan, zákon podepsal prezident
13:23Týdenní výhled: Dlouhé sestavování vlády v Německu, sazby ČNB porostou rovnou o 50 bodů  
12:51Bloomberg: Evropská energetická krize se rozšiřuje i do zbytku světa
12:11Čínská ropná firma CNOOC plánuje vstup na burzu v Šanghaji
12:09Akcie a výnosy rostou. Německé volby přijaty kladně  
11:24RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva společnosti za 1. pololetí roku 2021
10:52Čeká Evropu tuhá zima? Zamrznutí dodávek ruského plynu se může protáhnout až do listopadu
9:11Rozbřesk: Vzkaz německého voliče: rudo-zelená koalice nebude
8:56Evropa je nastavena na rally. Rudo-zeleno v Německu nebude, výsledek voleb ale snadný není  
8:18S Merkelovou odchází i síla CDU/CSU. Německé volby vyhráli sociální demokraté
6:04Najít směr na současných trzích není tak těžké, říká expertka BofA. Jaká je její strategie?
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/21 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/21 Q4, Aft-mkt)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board