Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trh s elektřinou v Německu nefunguje, tvrdí Macquarie

Trh s elektřinou v Německu nefunguje, tvrdí Macquarie

23.01.2013 18:19
Autor: ČTK

Trh s elektřinou v Německu nefunguje, uškodila mu silná podpora obnovitelných zdrojů, která jde proti zájmům spotřebitelů. Tvrdí to analytici investiční banky Macquarie, podle nichž budou domácnosti v budoucnu za elektřinu platit čím dál víc, zatímco cena na velkoobchodní úrovni se drží nízko. 

Problémem je podle analytiků například i to, že schází podpora výstavby záložních zdrojů, zatímco levné uhlí odrazuje dodavatele od užívání čistších elektráren na plyn. 

Maloobchodní ceny se budou dál zvyšovat, aby pokryly náklady na výstavbu solárních a větrných elektráren a jejich připojování do sítě. To ale kontrastuje se situací na velkoobchodním trhu, kde ceny tlačí dolů nadměrná výroba elektřiny právě v těch zařízeních, která se těší všeobecné podpoře, neboť představují takzvanou čistou energii. 

"Dokud nenastane nějaká radikální změna, tak musíme konstatovat, že trh s elektřinou se v Německu strukturálně zhroutil," poznamenávají analytici. Vzhledem k tomu, že výrazně klesla cena instalací solárních elektráren a nižší jsou i náklady, které jdou k tíži spotřebitelů, měla by vláda podle analytiků přestat solární elektrárny dotovat. 

Jakmile začal Berlín elektřinu ze solárních panelů subvencovat, začaly solární elektrárny v Německu růst jako houby po dešti. V současné době už jsou k rozvodné síti připojeny solární elektrárny s kapacitou přibližně 32 gigawattů a podle analytiků se toto číslo kvůli subvencím zvýší o dalších až pět gigawattů.



Čtěte více:

Nomura a CS srazily výhled pro energetiky v Evropě. U ČEZu nevěří v udržení výsledků ani dividendy
13.12.2012 15:38
Nedůvěra v budoucí výsledky tuzemské energetiky ČEZ a udržení vyplácen...
Goldman Sachs k energetikám vlažným optimistou: ČEZu klesne zisk, ale růst má nad sektorem
18.12.2012 18:14
Růst investic, probíhající restrukturalizace firem i nastavení regulac...
Ceny elektřiny v Evropě: Pokles nejméně další dva až tři roky? (+výhled ČEZu)
02.01.2013 13:02
S dalším až dvouciferným poklesem ceny silové elektřiny v průběhu roku...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2026
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?
16:55Americký průmysl podle ISM zvedá aktivitu i přes strmý nárůst cen
16:34NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:06Jen úlevné oživení, hodnotí analytici růst akcií. Drahá ropa a Blízký východ vrhají stín na další vývoj
15:28Patria Finance nabízí nejlepší Dlouhodobý investiční produkt v ČR, potvrdil opět po roce žebříček Finparáda
15:08Lepší rozpočtové saldo díky provizoriu. Íránský šok ale zvyšuje riziko, že schodek překročí plánovaných 310 miliard
13:28Na íránskou válku těžce doplácí luxusní sektor. Akcie LVMH klesly v prvním čtvrtletí nejvíce v historii
13:03Raiffeisenbank a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
12:02OpenAI získala na rozvoj rekordních 122 miliard dolarů
11:20Trump má v noci říct, jak dál s Íránem. Trhy mezitím zůstávají v euforii  
10:55Evropské akcie posilují díky naději na deeskalaci na Blízkém východě
9:50FRESH živě: Ekonomické a tržní dopady íránské války
9:49MSCI povýší Řecko zpět do indexu vyspělých trhů. Analytici čekají smíšené dopady na investory
9:44Vládní dluh se nafoukl nad rámec potřeb deficitu, vyšší výdaje zatěžují kondici veřejných financí
8:57Trump chce konec války do tří týdnů, futures letí nahoru. Optimismus mírní Lagardeová, která varuje před dlouhodobými dopady  
8:56Rozbřesk: Polská vláda nechce dopustit vyšší ceny benzínu, a tak obětuje rozpočet
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu